Przejdź do treści

Niepłodność a związek. Co robić, gdy starania o dziecko nas od siebie oddalają? Wyjaśnia psycholożka

Niepłodność / unsplash
Niepłodność / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niepłodność to obciążająca choroba, którą każdy przeżywa na swój własny sposób. Rezultat? Pary doświadczają kryzysu w związku podczas przedłużających się starań o dziecko. Wiele z nich szuka pomocy w gabinecie psychologa. Z jakimi problemami zmagają się najczęściej? Psycholożka Anna Wietrzykowska wyjaśnia. 

Niepłodność

Niepłodność dotyka rocznie ok. 1,5 mln par.  Stwierdza się ją, gdy kobieta nie zachodzi w ciążę w ciągu roku, przy przeciętnej częstotliwości 3-4 stosunków tygodniowo oraz bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.

Podczas starań o dziecko wiele par odsuwa się od siebie, doświadcza kryzysu. W związku z tym zgłaszają się do psychologa, by pomógł im przeżyć trudny okres. Pisze o tym psycholożka Anna Wietrzykowska na swoim profilu „Psycholog niepłodności” na Instagramie.

dziewczyny rozmawiające przy stole

Kiedy warto poprosić o pomoc?

Psycholożka wymienia kilka sytuacji:

  1. Przypisywanie partnerowi winy o całą sytuację, okazywanie złości w sposób otwarty lub postawa bierno-agresywna.
  2. Milczenie zamiast rozmowy, zamykanie się w sobie i niemówienie o tym, co się przeżywa.
  3. Nadużywanie substancji psychoaktywnych (np. alkoholu) w celu poradzenia sobie z sytuacją / lub partner zaczyna ich nadużywać.
  4. Budowanie wokół niepłodności tematu tabu, unikanie rozmowy na temat leczenia i na temat niepłodności przez którąś ze stron.
  5. Tłumienie w sobie emocji (np. nie pozwalamy sobie na wyrażanie ich w obecności partnera lub innych).
  6. Trudność z kontrolowaniem emocji (np. wybuchamy płaczem w sklepie, widząc kobietę z małym dzieckiem).
  7. Objawy wskazujące na depresję (u siebie lub partnera).
  8. Ucieczka w pracę, izolowanie się od partnera i problemów, rzadsze przebywanie w domu, nagłe nadgodziny lub dodatkowe zlecenia (lub obserwujemy u partnera taką postawę).
  9. Poczucie, że od momentu podjęcia starań o dziecko, liczba kłótni z partnerem wzrosła, częściej pojawiają się myśli o rozstaniu z nim niż o dalszym leczeniu.
  10. Odmienne rozwiązania dotyczące niepłodności (np. jeden partner jest skłonny ku in vitro, drugi ku naprotechnologii lub jeden rozważa adopcję zarodka, a drugi nie).

„Wszystkie te sytuacje dają nam ważny przekaz: trzeba się zatrzymać i zadbać o to, co już mamy (związek), ponieważ utrzymanie tego stanu grozi rozstaniem. Czasem trzeba zrobić krok w tył, żeby z rozpędem ruszyć do przodu. Dbajcie o siebie i tę drugą stronę!” – dodaje Anna Wietrzykowska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Wiele par doświadcza kryzysu w związku podczas przedłużających się starań o dziecko. Niepłodność jest obciążającą chorobą, którą każdy przeżywa na swój własny sposob. Dziś chciałabym Wam przedstawic 10 najczęstszych sytuacji, w których pary zgłaszają się po pomoc psychologiczną: 1 Przypisywanie partnerowi winy o całą sytuację, okazywanie złości w sposób otwarty lub postawa bierno-agresywna. 2 Milczenie zamiast rozmowy, zamykanie się w sobie i nie mówienie o tym, co się przeżywa. 3 Nadużywanie substancji psychoaktywnych (np. alkoholu) w celu poradzenia sobie z sytuacją / lub partner zaczyna ich nadużywać. 4 Budowanie wokół niepłodności tematu tabu, unikanie rozmowy na temat leczenia i na temat niepłodności przez którąś ze stron.5 Tłumienie w sobie emocji (np. nie pozwalamy sobie na wyrażanie ich w obecności partnera lub innych).6 Trudność z kontrolowaniem emocji (np. wybuchamy płaczem w sklepie widząc kobietę z małym dzieckiem).7 Objawy wskazujące na depresję ( u siebie lub partnera). 8 Ucieczka w pracę, izolowanie się od partnera i problemów, rzadsze przebywanie w domu, nagłe nadgodziny lub dodatkowe zlecenia (lub obserwujemy u partnera taką postawę).9 Poczucie, że od momentu podjęcia starań o dziecko ilość kłótni z partnerem wzrosła, częściej pojawiają się myśli o rozstaniu z nim niż o dalszym leczeniu. 10 Odmienne rozwiązania dotyczące niepłodności (np. jeden partner jest skłonny ku in vitro, drugi naprotechnologii lub jeden rozważa adopcję zarodka a drugi nie). Wszystkie te sytuacje dają nam ważny przekaz: trzeba się zatrzymać i zadbać o to co już mamy (związek), ponieważ utrzymanie tego stanu grozi rozstaniem. Czasem trzeba zrobić krok w tył, żeby z rozpędem ruszyć do przodu. Dbajcie o siebie i tę drugą stronę ❤️#zwiazek #beakup #wazne #my #us #terapia #para #malzenstwo #psycholognieplodnosci #niepłodność #starania #ciąża #system #rodziny #narodziny #sroda #wendsday #dystans #distance #ledistanze #naodległość #faraway #endometrioza #endokobieta #pcos #hashimoto #invitro #inside #inseminacja #kobiety

Post udostępniony przez Ania Wietrzykowska (@psycholognieplodnosci)

Anna Wietrzykowska – Psycholog niepłodności

Anna Wietrzykowska jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie psychoterapii systemowej.  Zajmuje się okołoporodową pomocą psychologiczną. W obszarze zainteresowań zawodowych specjalistki znajduje się praca z osobami, które zmagają się z niepłodnością lub, które straciły dziecko w wyniku poronienia/martwego urodzenia, a także z kobietami, które odczuwają silny lęk w ciąży lub lęk przed samym porodem (tokofobia), parami, które chcą się przygotować na narodziny dziecka, kobietami po traumie poporodowej, kobietami z depresją poporodową i parami, które doświadczają kryzysu w związku po narodzinach dziecka i trudności wychowawczych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.