Przejdź do treści

Co o higienie powinien wiedzieć przedszkolak?

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kilkulatek spędza w przedszkolu sporą część dnia. Je, śpi, kopie w piaskownicy, maluje. O jego czystość – a pośrednio też o zdrowie – dbają dorośli opiekunowie, ale nawet maluch potrafi być samodzielny. Wyposażony w stosowną do swoich możliwości wiedzę zatroszczy się o siebie i będzie z tego dumny.

Gdy chce się siku

Do przedszkola zazwyczaj trafiają dzieci, które z pieluchą już się rozstały, ale wpadka może zdarzyć się każdemu. To nie powód do paniki, a maluch, z którym rodzice temat przegadają, będzie wiedział, co robić w sytuacji, gdy nie zdąży do toalety na czas. Mokre ubranko trzeba zdjąć i wysuszyć. Zapasowe majteczki na półce w szatni dają poczucie bezpieczeństwa, a w razie potrzeby zapewniają intymność – konieczność paradowania bez bielizny, choćby nawet pod spodenkami czy spódniczką, to dla wielu przedszkolaków spory dyskomfort.

Wpadka to wyjątek od reguły, a z reguły maluchy są w toalecie we właściwym momencie. Paradoksalnie w przedszkolu bywa łatwiej niż w domu, bo miniaturowy sedesik jest zdecydowanie łatwiejszy w użytkowaniu, gdy ma się niespełna metr wzrostu. Złota zasada przy korzystaniu z wc to brak pośpiechu, wtedy wszystko znajdzie się tam, gdzie się znaleźć powinno. Nie zapominamy o używaniu papieru toaletowego; dziewczynki dobrze jest od samego początku uczyć, że aby nie przenosić zarazków, powinny wycierać się od przodu do tyłu. Toaletową samoobsługę ułatwią przedszkolakom nieskomplikowane w zdejmowaniu ubranka. W tym wypadku gumka w pasie jest zdecydowanie lepsza od rzędu najpiękniejszych guziczków.

Gdy ręce brudne

Niby podstawowa sprawa, a jednak trudno znaleźć malucha, który ręce szoruje z radością przed posiłkami i po każdym skorzystaniu z toalety. Postawmy sprawę jasno: w myciu rąk nie ma wiele do lubienia, nawyk trzeba wyrobić i już. Mydło plus woda to najprostsza i najbardziej dostępna profilaktyka przeciw rozprzestrzeniającym się w przedszkolu z prędkością błyskawicy licznym wirusom, więc ręce myć należy, w sezonie chorobowym znacznie częściej niż przed jedzeniem i po naciśnięciu spłuczki w wc. Samo zanurzenie dłoni pod strumieniem ciepłej wody nie wystarczy. Żeby ręce  u m y ć , trzeba myć je dokładnie i długo, używając mydła. Nuda do potęgi? Obowiązkowe pół minuty dla malucha to wieczność, ale szorowanie można uprzyjemnić sobie piosenką lub choćby powolnym liczeniem do dziesięciu (albo szybkim do stu).

Gdy cieknie z nosa

Katar to dyżurna przypadłość przedszkolaków. Jeśli nie towarzyszą mu niepokojące objawy pod postacią gorączki, kaszlu czy ogólnego złego samopoczucia, nie ma powodu do zdenerwowania, co nie znaczy, że nieżyt nosa można zupełnie ignorować. Żeby pozbyć się kataru, dmuchać w chusteczkę trzeba naprawdę często. W tym stwierdzeniu kluczowe są dwie informacje: „często” i „w chusteczkę”. Zajęte zabawą maluchy nos wycierają czym popadnie – a to rękawem, a to wierzchem dłoni – a zarazki rozprzestrzeniają się dalej. Okazji do pojawienia się kataru jest znacznie więcej, bo ten potrafi trysnąć z noska także wtedy, gdy maluch się rozpłacze, a ponieważ powodów do zalania się łzami kilkulatek w ciągu dnia ma dziesiątki, jednorazowe chusteczki zawsze powinny być pod ręką. Warto przećwiczyć z nim również technikę czyszczenia: jedna dziurka zatkana, druga dmucha. Zużyta chusteczka wędruje do kosza, nie do kieszeni.

Wyposażony w podstawową wiedzę kilkulatek może nie zawsze będzie pamiętał, aby przełożyć teorię na praktykę, ale z czasem „czyste” nawyki wejdą mu w krew. Pęd do samodzielności jest u przedszkolaków ogromny i warto go wykorzystać, bo samodzielność pomaga budować pewność siebie, a na wzmacnianie wiary we własne siły nigdy nie jest za wcześnie.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

„Mama w formie” Marty Stoberskiej pod matronatem Hello Zdrowie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i młodych mam

Bliźnięta

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Diane Kruger

Diane Kruger wyznała, dlaczego zmieniła zdanie odnośnie do posiadania dzieci. „Zawsze bałam się utknąć”

„Na początku ciąża była zagrożona i ja nie umiałam się cieszyć”. Dominika Gwit o trudnej drodze do macierzyństwa

Noworodek

Odmówiono im nadania nietypowego imienia córce. Według urzędników było „zbyt męskie”

„Jestem samotną mamą i potrzebuję pomocy. I to jest okej”. Olga Kalicka szczerze o swoim macierzyństwie

Kobieta kładzie niemowlę do łóżeczka

Niezwykły projekt polskich uczniów. Stworzyli kamizelkę wykrywającą zanik oddechu u noworodka

Bliźnięta

Niezwykły poród w warszawskim szpitalu. Na świat przyszł bliźnięta o różnym kolorze skóry. Jak to możliwe?

„Bycie rodzicem nie znaczy, że możemy wszystko”. Autorka „Ogarnij Hashimoto” ostro o publikowaniu wizerunku dziecka w sieci

Hilary Swank

Hilary Swank spodziewa się bliźniąt. 48-letnia aktorka po raz pierwszy zostanie mamą

Pierwsza taka operacja! Rozrusznik serca po raz pierwszy został wszczepiony noworodkowi

Eksperymentalny rozrusznik serca został wszczepiony noworodkowi. To wielki przełom w pediatrii!

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

NFZ odniosło się do sprawy Mamy Ginekolog. "Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień"

NFZ grzmi po wpisie Mamy Ginekolog. „Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień”

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej. „Wszystko zostało wyjęte z kontekstu, przeinaczone” – tłumaczy się Nicole Sochacki-Wójcicka

Dziecko

Zaczęła rodzić w samochodzie, jadąc do szpitala. Młoda mama nagrała niezwykłe wydarzenie

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

Kobieta leży z noworodkiem

Zabawny pomysł tiktokerki na biznes dla zmęczonych młodych mam. Pomysł na „spa w śpiączce” po porodzie stał się hitem!

Maggie Maurer

Modelka pokazała zdjęcie, na którym karmi piersią dziecko za kulisami pokazu mody. „To jedyna rzecz, która się liczy”

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

„Tęsknię za robieniem prostych rzeczy, takich jak wzięcie prysznica”. Słowa zapłakanej młodej mamy poruszyły internautki

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

"Na starość nikt ci szklanki wody nie poda" - co to tak naprawdę znaczy?

Co tak naprawdę chcą powiedzieć ci, którzy bezdzietnym osobom mówią, że nikt na starość „szklanki wody im nie poda”? Temat ten bierze na tapet Edyta Broda

×