Przejdź do treści

Bezpieczne i skuteczne metody na katar w ciąży – poznaj je wszystkie

Skąd się bierze i jak bezpiecznie leczyć katar w ciąży? Leki i domowe sposoby Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ciąży nieznacznie spada odporność organizmu ze względu na zmiany hormonalne. Niestety to powoduje pojawienie się różnych dolegliwości, w tym kataru. Symptom może być związany z przeziębieniem lub alergią, a także być efektem obecności ciała obcego – przyczyn jest naprawdę dużo. Jak sobie poradzić z katarem w ciąży? Czy można stosować skuteczne leki? Jakie są sposoby na to, aby oczyścić nos bez farmaceutyków? 

Katar w ciąży – częsty objaw, zwykle niegroźny 

Katar to symptom, który może przytrafić się każdej osobie, także kobiecie w ciąży. Nieżyt nosa najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy wzrasta ryzyko różnych infekcji. Sam katar nie jest groźny, jednak w połączeniu z kaszlem i podwyższoną temperaturą ciała może zwiastować przeziębienie lub grypę. W innych przypadkach omawiany objaw oznacza po prostu alergię lub nadwrażliwość, na przykład na kurz, czy też pyłki kwiatów.

W przypadku kobiet w ciąży zmiany hormonalne mogą dodatkowo powodować wzrost poziomu estrogenu i progesteronu, a tym samym prowadzić do wystąpienia wodnistej cieczy w nosie. Nie ma tu żadnego zagrożenia dla matki lub dziecka, jednak symptom ten może być po prostu nieprzyjemny. Sam katar w żadnym wypadku nie jest groźny dla maleństwa, natomiast problemem mogą być stosowane leki, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Domowe sposoby na katar w ciąży 

Zdecydowanie najbardziej polecane dla kobiet w ciąży są domowe sposoby na katar. Do prostych i skutecznych metod można zakwalifikować: 

  • produkcja i picie naturalnych syropów z cebuli, czosnku, miodu, cytryny, malin lub innych składników, 
  • picie mleka z miodem i innych ciepłych płynów, 
  • inhalacje z olejkami eterycznymi lub z solą fizjologiczną, 
  • napary z rumianku lub szałwii, 
  • ustawienie nawilżacza powietrza w sypialni, 
  • spożywanie dużej liczby warzyw i owoców.

Wszystkie te sposoby działają na niewielki katar, który nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i nie jest spowodowany poważniejszym czynnikiem jak na przykład grypa lub alergia. W ciąży nie należy samodzielnie stosować żadnych leków. Taki zamiar każdorazowo należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jednymi środkami z apteki, które można użyć bez obaw, aby pomóc sobie z katarem, są sól fizjologiczna oraz woda morska. Dodatkowo można kupić maść majerankową i smarować nią nos, aby uniknąć nadmiernych podrażnień.  

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować takich leków jak ibuprofen lub aspiryna. Szczególnie najwięcej ograniczeń dotyczy pierwszego trymestru ciąży, gdy uwaga przyszłej mamy powinna koncentrować się na maluszku. Niestety to właśnie w czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży może dojść do samoistnego poronienia spowodowanego różnymi czynnikami, w tym także działaniem niektórych leków 

Zapalenie zatok w ciąży - co pomoże?

Kiedy udać się do lekarza w razie kataru w ciąży? 

W sytuacji, gdy katar nie przechodzi przez kilka dni lub pojawiają się dodatkowe symptomy, jak kaszel, gorączka, ból mięśni i inne, warto skontaktować się z lekarzem. Podobnie wygląda sprawa w przypadku nawracającej alergii. Specjalista jest w stanie doradzić i podsunąć odpowiednie metody, a także zapisać leki bezpieczne dla maluszka.

Jeżeli zażywałaś leki antyhistaminowe i inne farmaceutyki antyalergiczne przed ciążą, udaj się na konsultację do alergologa, aby sprawdził, czy te leki są odpowiednie także w tym stanie. W okresie ciąży nie należy ignorować żadnych symptomów, w tym również często nawracającego kataru lub objawów grypy. Bardzo ważna jest ciągła kontrola swojego zdrowia, a także kontakt ze specjalistą w razie jakichkolwiek obaw. 

 

Bibliografia:

  1. Gacek M, Niektóre zachowania zdrowotne oraz wybrane wskaźniki stanu zdrowia grupy kobiet ciężarnych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2010, 91: 48-53. 
  2. Lipiec A., Rapiejko P., Alergia czy przeziębienie – temat wciąż aktualny, Alergoprofil 2021, 17: 27-33.
  3. Malczyk E., Malczyk A., Misiarz M., Szura E., Cipper J, Ocena stosowania suplementów diety i leków OTC przez kobiety w ciąży, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2020, 53.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.