Przejdź do treści

Kubeczek kobiecości

Kubeczek kobiecości
Kubeczki menstruacyjne firmy Moon Cup, MoonCups.co.nz
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Czekałam na dzień kobiet już od dłuższego czasu, żeby sprzedać tym, którzy (które?) jeszcze ich nie znają, eko-patent na pewną wyłącznie kobiecą przypadłość: menstruację.

Pamiętam, jak pierwszy raz usłyszałam o kubeczku menstruacyjnym. Choć brzmi to jak fragment opowieści z jakiejś reklamy typu testimonial, naprawdę tak było: pierwsza wzmianka, na którą natknęłam się w „Wysokich Obcasach Extra”, zjeżyła mi raczej włosy na głowie, niż zachęciła do spróbowania. W sumie sama nie wiem, dlaczego – to chyba kwestia zaskoczenia nowością i nieoczekiwanym patentem. Przegadałam kwestię wówczas z dziewczyną mojego przyjaciela, która utrzymywała, że w gruncie rzeczy brzmi to całkiem sensownie, i z czasem przyznałam jej rację. Kiedy moje przyjaciółki – wciąż nieliczne, to prawda – zaczęły używać kubeczków menstruacyjnych, przestało mi się to wydawać takie niezwykłe.

O co w ogóle chodzi? O mądrą, bo ekologiczną i zdrową alternatywę dla podpasek i tamponów. Kubeczek menstruacyjny to silikonowy lejek wielorazowego użytku, który rozszerza się ku górze, przyjmując okrągły kształt, a kończy się dłuższym podłużnym uchwytem – odpowiednikiem sznureczka w tamponie.

Zrzut ekranu ze strony: KubeczekMenstruacyjny.pl

Wykonano go z surowca, który przy odpowiednim traktowaniu ma prawo wytrzymać nawet dekadę! To silikon stosowany wyłącznie w przemyśle medycznym i spożywczym, nie musimy więc obawiać się, że używanie kubeczka nawet przez wiele godzin (ponoć aż do 12) będzie prowadziło do rozwoju bakterii. Jego powierzchnia jest całkowicie gładka, a krew nie ulega wchłonięciu, więc w kubeczku nie zachodzą żadne procesy utleniania. W dodatku osobom je stosującym z jakichś powodów nie grozi syndrom szoku toksycznego (TSS), który zdarza się z rzadka użytkowniczkom tamponów.

Kubeczki mają nawet modne kolory!, źródło: KubeczekMenstruacyjny.pl

Kubeczki funkcjonują też często pod nazwami handlowymi, które nadali im producenci – w Polsce przez stronę, nomen omen, www.kubeczekmenstruacyjny.pl, kupić można Lady Cups w dwóch rozmiarach. W Stanach dostępne są Diva Cups, w Niemczech – kubeczki, zwane tu filiżankami, firmy MeLuna, w Wielkiej Brytanii zaś – Mooncupy. Wszystkie kosztują około 100-135 zł, w zależności od producenta i wariantu: kubeczki można zamówić z bawełnianym woreczkiem do jego przechowywania, z tabletkami do sterylizacji, lubrykantami etc. Bodaj najtańsze w polskim internecie są kubeczki firmy MeLuna, dystrybuowane na Polskę przez firmę Kubeczek-Menstruacyjny (od Lady Cups różni się myślnikiem w środku adresu), gdzie kubeczki w 4 rozmiarach dostępne są za 65 zł plus koszty wysyłki (w sumie 74 zł na terenie kraju).

Kiedy pomyślę o setkach zużytych przeze mnie dotąd tamponów, które niespecjalnie przysługują się środowisku, decyzja o zakupie kubeczka staje się coraz bliższa. To główny argument, choć finansowy i „wygodnościowy” też są nie bez znaczenia – zdaje się, że po kilku podejściach używanie kubeczka staje się równie proste, co dotychczasowych środków higienicznych. A jak Wy się na to zapatrujecie?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia