5 min.
Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć? Freepik.com
Najnowsze
25.01.2021
Wracasz z wakacji? Blanka Lipińska wyjaśniła, w jaki sposób legalnie uniknęła kwarantanny
25.01.2021
Ruszyły szczepienia populacyjne. „Brakuje nam wyłącznie szczepionek” – mówi Michał Dworczyk
24.01.2021
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
24.01.2021
Najwyższa pora zwolnić. Jak poznać, że twój organizm dopomina się o mniejsze tempo?
24.01.2021
Jest pierwsze zdjęcie koronawirusa w 3D. Udało się je wykonać naukowcom z Austrii
Czy warto korzystać z tamponów? W pewnym momencie wiele kobiet staje przed tym dylematem. Głównym problemem okazuje się kwestia aplikacji, która na początku może sprawiać wiele trudności. Jak się jednak okazuje, po kilku próbach zwykle dochodzi się do wprawy, a tampony stają się komfortową alternatywą dla podpasek. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdź.
Spis treści
Tampony są przeznaczone dla każdej kobiety, która rozpoczęła miesiączkowanie. Zostały one zaprojektowane przede wszystkim z myślą o osobach aktywnych, uprawiających sport, podróżujących. Bardzo ważne jest to, aby dobrać dla siebie tampon o odpowiedniej chłonności, dopasowanej do obfitości krwawienia oraz stylu życia.
Jak włożyć tampon?
Zastanawiasz się, jak zaaplikować tampon? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
- Umyj ręce i pozbądź się folii pokrywającej tampon.
- Pociągnij mocno za sznureczek, żeby sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie przerwie się on podczas wyciągania tamponu.
- Rozprostuj sznureczek i naciągnij go.
- Umieść palec w zagłębieniu na końcu tamponu.
- Gdzie włożyć tampon? W pochwę, czyli w drugi otwór pomiędzy nogami, pomiędzy cewką a odbytem. Wystarczy, że rozchylisz na bok wargi sromowe i włożysz go delikatnie po łuku. Nie musisz aplikować tamponu bardzo głęboko. Zazwyczaj wystarczy odległość palca wskazującego.
- Jeśli podczas aplikacji napotkasz opór, spróbuj zmienić kąt wprowadzania. Pamiętaj, aby sznureczek zawsze pozostawał na zewnątrz.
Przed włożeniem tamponu rozluźnij się i zadbaj komfortowe warunki. Jeśli tampon przestanie być dla ciebie wyczuwalny, oznacza to, że został zaaplikowany prawidłowo. Jak wyjąć tampon? Wystarczy, że ukucniesz i pociągniesz za sznureczek lub bezpośrednio za niego. Warto pamiętać również o tym, że dobrze jest zamienić chociaż raz w ciągu doby tampony na podpaski, choć nie jest to konieczne.
Jak włożyć tampon z aplikatorem?
Tampony z aplikatorem stosuje się trochę inaczej. Poniżej podajemy instrukcję.
- Pociągnij za wewnętrzną rurkę. Kiedy usłyszysz kliknięcie, możesz zaaplikować tampon – oznacza to, że jest on gotowy do włożenia.
- Dolną część aplikatora chwyć, korzystając z kciuka i środkowego palca.
- Umieść cały aplikator w pochwie, czyli drugim otworze pomiędzy nogami.
- Wewnętrzną rurkę wsuń całkowicie do zewnętrznej rurki.
- Chwyć zewnętrzną rurkę i wyjmij aplikator, pozostawiając tampon w ciele.
Tampon z aplikatorem pozwala uniknąć kontaktu pomiędzy środkiem higienicznym a dłońmi, dzięki czemu cała aplikacja jest bardziej higieniczna. Łatwiej też w ten sposób umieścić tampon w prawidłowym miejscu, dlatego poleca się go zwłaszcza dla początkujących.
Co ile zmieniać tampon?
Średnio należy zmieniać tampon co 4 godziny. Jeśli zauważysz, że musisz to robić częściej, wybierz tampony o większej chłonności. Możesz zmieniać tampon maksymalnie co 8 godzin. Jeżeli okaże się, że trudno ci będzie po tym czasie go wyciągnąć, wybierz nieco mniejsze tampony. Opór pojawiający się przy tej czynności oznacza zwykle, że nie do końca one nasiąkły. Jeżeli zamierzasz zakładać tampony na noc, zrób to tuż przed snem i wyciągnij zaraz po przebudzeniu.
Tampony czy podpaski? Kiedy zrezygnować z tamponów?
Kwestia wyboru odpowiedniego środka higienicznego podczas krwawienia jest bardzo indywidualna. Dużo zależy od samego stylu życia: po tampony szczególnie chętnie sięgają kobiety aktywne – bardzo ważne jest to, że można w nich pływać. I mimo że tampony są często maksymalnie wygodne, czasem lepiej jest skorzystać z podpasek, np. podczas bardzo obfitych krwawień.
Powinnaś zrezygnować z tamponów także wtedy, gdy stosujesz wkładki wewnątrzmaciczne lub leki dopochwowe. O wiele lepiej w takich sytuacjach sprawdzą się podpaski, dzięki którym krew może swobodnie wypływać z pochwy. Z tamponów nie należy też korzystać pomiędzy miesiączkami: może to doprowadzić do wysuszenia śluzówki, a następnie – do owrzodzenia.
Niektórzy twierdzą również, że dobrze jest zrezygnować z tamponów przy różnego rodzaju infekcjach intymnych. W takiej sytuacji sprawdzą się jednak tampony probiotyczne, które zalecane są w przypadku świądu i pieczenia, po kuracjach antybiotykowych, a także po infekcjach bakteryjnych i grzybiczych w układzie moczowo-płciowym.
Tampony dla dziewic – jakie wybrać?
Tampony nie muszą być zagrożeniem dla błony dziewiczej, jednak należy wybrać odpowiedni ich model oraz prawidłowo je aplikować. Dobrze jest na początku stosować tampony o mniejszych rozmiarach. Młode kobiety powinny też zainteresować się produktami z aplikatorami, dzięki którym tampon będzie umieszczony we właściwym miejscu.
Czy tampony są bezpieczne?
Można powiedzieć, że tampony są stosunkowo bezpieczne, o ile nie trzyma się ich w ciele zbyt długo (czyli powyżej 8 godzin). W przeciwnym razie może dojść do zespołu wstrząsu toksycznego, który jest efektem zbyt długiej styczności błony śluzowej z substancjami, które znajdują się w tamponie. Najlepiej sięgać po produkty naturalne, nieperfumowane oraz niebarwione.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459345/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3948026/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5436965/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6371574/
Poleć ten artykuł znajomym
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021