Przejdź do treści

Tampony w pytaniach i odpowiedziach. Wszystko, co powinnaś wiedzieć 

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?
Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć? Freepik.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tampony, jako popularna metoda ochrony podczas miesiączki oferują nie tylko dyskrecję, ale i wygodę stosowania. Są niezastąpione w wielu sytuacjach, od codziennych aktywności po uprawianie sportu czy spokojny sen. By jednak zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, ważne jest, aby znać zasady ich stosowania. W tym poradniku postaram się zawrzeć kompleksową wiedzę na temat tamponów – przedstawię ich rodzaje oraz opowiem, jak prawidłowo ich używać. Zapraszam do lektury.

Tampony dla początkujących – co powinnaś wiedzieć? 

Wybór odpowiedniego rodzaju tamponów to pierwszy krok dla każdej początkującej użytkowniczki. Opisywane produkty higieniczne występują bowiem w różnych rozmiarach i stopniach chłonności, abyś mogła dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb oraz intensywności krwawienia. Dla tych z was, które po raz pierwszy mają styczność z tego typu produktem, zaleca się wybieranie mniejszych rozmiarów – łatwiej je zaaplikować.

Rodzaje tamponów masz duży wybór 

Tampony różnią się znacząco pod kątem chłonności i składu. Dzieli się je według poziomu chłonności, określanej jako rozmiar. Jeśli chodzi o materiał, większość tamponów to kombinacja bawełny i rayonu. Dostępne są również opcje ekologiczne – tampony wykonane w 100% z organicznej bawełny, będące alternatywą dla osób z wrażliwą skórą lub dbających o ekologiczny aspekt produktów. 

Tampony Mini 

Tampony Mini są najmniejsze, przeznaczone głównie dla młodych kobiet lub tych, które dopiero zaczynają korzystać z tamponów. Stanowią idealne rozwiązanie na dni o bardzo lekkim krwawieniu lub pod koniec okresu. Dzięki mniejszemu rozmiarowi są łatwiejsze w aplikacji, co jest ważne dla osób czujących dyskomfort przy użyciu większych rozmiarów. 

Tampony Normal 

Uniwersalne tampony to te z dopiskiem Normal, idealne dla większości kobiet w typowe dni menstruacyjne. Są one odpowiednie na dni o umiarkowanym krwawieniu. Zapewniają dobrą ochronę, jednocześnie będąc komfortowymi w noszeniu oraz aplikowaniu czy wyjmowaniu. 

Tampony Super 

Tampony Super są przeznaczone dla kobiet o obfitym krwawieniu. Mają większą chłonność, co pozwala na bezpieczne użytkowanie przez dłuższy czas w dni o intensywniejszej miesiączce. Ich rozmiar jest nieco większy niż w przypadku tamponów Normal, co może wpłynąć na komfort ich użytkowania, szczególnie u młodszych kobiet. 

Tampony Super Plus 

Tampony Super Plus to produkty o największej chłonności, rekomendowane na dni o bardzo obfitym krwawieniu lub dla kobiet, które naturalnie mają obfitsze miesiączki. Ze względu na ich rozmiar, są zazwyczaj polecane, kiedy potrzebujesz naprawdę maksymalnej ochrony. 

Tampony z powłoką Silk Touch 

Tampony z powłoką Silk Touch są pokryte specjalną, jedwabiście gładką powłoką, która ułatwia ich wprowadzanie i wyjmowanie z pochwy. Jest to szczególnie ważne dla kobiet doświadczających suchości lub dyskomfortu podczas używania standardowych tamponów. Powłoka Silk Touch minimalizuje tarcie, czyniąc cały proces bardziej komfortowym. Co ważne, te produkty są dostępne w różnych rozmiarach chłonności. 

Tampony bez sznurka – dyskretna alternatywa  

Tampony bez sznurka to innowacyjne rozwiązanie dla kobiet, które cenią sobie dyskrecję w czasie menstruacji. Idealnie nadają się do stosowania w sytuacjach intymnych, uprawiania sportu czy korzystania z basenu i sauny. Wykonane są z elastycznej gąbki poliuretanowej, idealnie dopasowującej się do kształtów anatomicznych, zapewniając skuteczną ochronę przed wyciekiem. 

Kiedy zacząć stosować tampony? 

Moment rozpoczęcia używania tamponów jest kwestią indywidualną. Nie ma ściśle określonego wieku, od którego możesz zacząć je stosować. Ważne jest jednak, aby przed pierwszą aplikacją tamponu pozyskać jak najwięcej informacji na ich temat, żeby w pełni móc skorzystać z zalet, jakie oferują oraz ustrzec się przed błędami zagrażającymi zdrowiu. 

Początkującym użytkowniczkom zaleca się również stosowanie tamponów z aplikatorem, dzięki któremu zakładanie tamponów na odpowiednią głębokość jest dużo prostsze. To szczególnie pomocne w przypadku młodszych dziewcząt czujących się niepewnie podczas pierwszych prób aplikacji.

Jak często zmieniać tampony? 

Zachowanie odpowiedniej higieny podczas miesiączki jest niezwykle ważne, a kluczowym tego aspektem jest regularna zmiana tamponów. Powinnaś wymieniać je co 4 do 8 godzin – jest to zależne od intensywności krwawienia. Jeśli po tym czasie masz trudności z wyciągnięciem tamponu, następnym razem wypróbuj mniejszy rozmiar. Nie pozostawiaj tamponu w pochwie na dłużej! 

Co się stanie, jeśli będę nosić tampon zbyt długo? 

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to rzadkie, ale poważne powikłanie związane z nieprawidłowym stosowaniem tamponów. Mowa o reakcji organizmu na toksyny produkowane przez niektóre szczepy bakterii Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes. TSS może rozwinąć się, gdy tampon pozostawiony jest w pochwie zbyt długo, co tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Symptomy TSS obejmują: 

  • wysoką gorączkę, 
  • wymioty i biegunkę, 
  • wysypkę przypominającą oparzenie słoneczne, 
  • zawroty głowy, 
  • w ciężkich przypadkach spadek ciśnienia i wstrząs 

Aby zminimalizować ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego, zaleca się regularną wymianę tamponów, unikanie ich używania na noc oraz wybieranie produktów o najniższej adekwatnej chłonności. W przypadku pojawienia się objawów TSS należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.

Dwóch lekarzy stoi przy łóżku pacjentki

Co jest ważne podczas używania tamponów? 

Jak już wiesz, komfort i bezpieczeństwo są kluczowymi kwestiami w stosowaniu tamponów. O co jeszcze pytają pacjentki? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji. 

Czy można sikać z tamponem? 

Tak, można sikać z tamponem. Cewka moczowa i pochwa, choć znajdują się blisko siebie, pełnią oddzielne funkcje, więc obecność tamponu w pochwie nie wpływa na oddawanie moczu. 

Jak głęboko włożyć tampon? 

Zakładając tampon, wsuwaj go do momentu, aż około pół palca znajdzie się wewnątrz pochwy. Odpowiednia głębokość to taka, przy której jest on niewyczuwalny, a sznurek pozostaje na zewnątrz ciała. 

Czy można spać z tamponem? 

Zaleca się nie używać tamponów na noc, aby zminimalizować ryzyko TSS. Jeśli to konieczne, załóż tampon tuż przed snem i wymień go natychmiast po przebudzeniu. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.healthline.com/health/how-to-insert-a-tampon [dostęp 11.01.2024].
  2. https://www.webmd.com/women/how-to-insert-and-remove-tampons [dostęp 11.01.2024].
  3. Ross A., Shoff H. .W, Toxic Shock Syndrome, Treasure Island 2023, StatPearls Publishing. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: