Przejdź do treści

Skąd się bierze krwawienie po okresie i o czym świadczą różne kolory wydzielin? Wyjaśniamy

Kobieta siedzi
Krwawienie po okresie/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krwawienie po okresie zawsze wzbudza niepokój. Miesiączka jest niczym lustro, w którym odbija się stan zdrowia. Szczególną uwagę powinnaś zwrócić na kolor krwi menstruacyjnej, który mówi wiele o twoim organizmie. I choć okres może mieć różne zabarwienie, zależne np. od dnia cyklu, to niekiedy kolor krwi miesięcznej powinien wzbudzić twoją czujność. Podobnie jest z plamieniem po miesiączce. Co może oznaczać krwawienie po okresie?

Prawidłowa miesiączka a krwawienie po okresie

Czy plamienie po okresie to po prostu przedłużająca się miesiączka? Powtarzająca się co miesiąc menstruacja związana jest z wydawaniem niezapłodnionego jaja razem z endometrium (wyściółką macicy) z dróg rodnych. To zjawisko fizjologiczne, do którego dochodzi pod wpływem wahania poziomu hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu). I choć miesiączkuje każda zdrowa kobieta w tzw. wieku reprodukcyjnym, to sam okres może mieć różną długość, obfitość czy… zabarwienie. Niekiedy pojawia się plamienie kilka dni po okresie.

– Obfitość krwawienia oraz kolor wydzieliny mogą się zmieniać w przebiegu miesiączki i jest to fizjologiczne, ponieważ zawartość wydzieliny w kolejnych dniach różni się pod względem ilości endometrium (złuszczającej się błony śluzowej macicy) oraz śluzu wydzielanego przez gruczoły endometrium. W zależności od dnia cyklu krew menstruacyjna ma różne kolory – tłumaczy dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii z Artemidy w Białymstoku.

Eksperci z American Academy of Obstetricians and Gynecologists uważają, że obserwacja cyklu miesięcznego może służyć wiarygodnej ocenie stanu zdrowia kobiety. Dotyczy to również zabarwienia krwi menstruacyjnej, która miewa kolor jasnoróżowy, czerwony, brązowy, pomarańczowy, a nawet czarny. Co powinno cię zaniepokoić?

Zwiększ swój komfort w trakcie i przed okresem. Produkty WIMIN, wpierające zdrowie intymne znajdziesz w przestrzeni zakupowej Hellozdrowie.pl

Jak wygląda krwawienie po okresie?

Plamienie po miesiączce to niewielka ilość wydzieliny z pochwy, która pojawia się w różnych momentach cyklu miesięcznego. Wydzielina podbarwiona jest krwią, ma zatem zabarwienie od czerwonego do brunatnego. Mogą występować plamienia tydzień po okresie, a także plamienia prze okresem. Niekiedy plamienie występuje bezpośrednio po miesiączce i wówczas odbierane jest jako przedłużający się okres.

Przyczyny krwawienia po okresie

Jedną z przyczyn występowania krwawienia po miesiączce może być obecność torbieli na jajnikach lub mięśniaków macicy. Kolejną przyczyną pojawienia się brązowej wydzieliny z pochwy po okresie jest endometrioza. Kolejna przyczyną plamienia po miesiączce mogą być zaburzenia hormonalne. Bardzo często plamienie po okresie może występować po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej – wówczas nieregularnej miesiączce może towarzyszyć krwawienie po okresie.

Plamienie po okresie – kolor ma znaczenie

Różowa krew

Krew w tym kolorze najczęściej pojawia się na samym początku miesiączki, a także pod jej koniec. Kolor jest jasny, gdy krew miesza się ze śluzem szyjkowym, a także gdy krwawienie nie jest obfite. Czasem jednak różowe zabarwienie krwi świadczy o niskim poziomie estrogenów w organizmie. Jeśli krwawisz w trakcie cyklu, może być to niepokojący sygnał wymagający wizyty u ginekologa i skontrolowania stężenia hormonów płciowych.

Jasnoczerwona krew

U większości kobiet na początku, tzn. w pierwszych 2–4 dniach, miesiączka ma kolor jasnoczerwony. Oznacza to, że krew jest świeża i szybko wypływa z dróg rodnych. Takie zabarwienie możesz obserwować przez całą miesiączkę, choć krew czasem staje się ciemniejsza pod koniec menstruacji, gdy zaczyna płynąć wolniej. Jasnoczerwona menstruacja jest typowa dla kobiet, które w czasie miesiączki są aktywne fizycznie. Według uczonych z American Academy of Obstetricians and Gynecologists jasnoczerwona czy żurawinowa krew miesięczna świadczą o prawidłowo funkcjonującym, zdrowym organizmie.

Ciemnoczerwona krew

Taki kolor krwawienia możesz u siebie zauważyć tuż po odpoczynku, a zwłaszcza po nocy. Dzieje się tak, kiedy krew przez dłuższy czas zalega w macicy, ale nie zdążyła się jeszcze utlenić (wtedy staje się brązowa). Również spowolniony wypływ krwi sprawia, że zmienia ona kolor na ciemniejszy.

Brązowa krew

Brązowe plamienie w terminie spodziewanej miesiączki zazwyczaj oznacza, że wkrótce zacznie się menstruacja. Również pod koniec okresu krew bardzo często zmienia kolor na brązowy. Dzieje się tak, gdy krwawienie jest powolniejsze, dużo słabsze, a krew zalega w drogach rodnych. Możliwe również, że jest to stara krew, która pozostała w macicy jeszcze po poprzedniej miesiączce (nie jest to powód do niepokoju).

Czarna krew

Niejedna kobieta na widok czarnej krwi może poczuć się poważnie zaniepokojona, nie zawsze jest to jednak powód do podnoszenia alarmu. Czarna jest zazwyczaj krew stara, która przez dłuższy czas zalegała w macicy. Bardzo ciemna krew może być jednak sygnałem świadczącym o zbyt wysokim poziomie estrogenu. Dlatego jeśli twój okres od pewnego czasu ma takie zabarwienie, a szczególnie jeśli obserwujesz u siebie inne symptomy, wskazana jest dalsza diagnostyka – nadmiar estrogenów w dłuższej perspektywie może powodować problemy zdrowotne.

Pomarańczowa krew

Kiedy krew miesza się ze śluzem z szyjki macicy, jej zabarwienie może przyjąć odcień pomarańczowy (podobnie jak różowy). To zupełnie normalne. Uwaga! Pomarańczowe (czy różowe bądź jasnoczerwone) plamienie w terminie spodziewanej miesiączki – jeśli współżyjesz regularnie – może świadczyć o implantacji, to znaczy zagnieżdżeniu się zarodka, czyli jest pierwszym objawem ciąży.

Szara krew

Menstruacja w nietypowym, szarym kolorze jest powodem do niepokoju i wymaga kontroli lekarskiej. Może oznaczać infekcję, (wtedy powinnaś zaobserwować u siebie również inne sygnały – np. gorączkę, bóle czy swędzenie miejsc intymnych). Szara krew z dróg rodnych – jeśli jesteś w ciąży – może być sygnałem świadczącym o poronieniu. Dlatego w każdej sytuacji, gdy zaczniesz krwawić w tym kolorze, zgłoś się do lekarza.

 

Kobieta trzyma wynik badania usg

Dziwny okres – na co jeszcze zwrócić uwagę?

– Niepokój powinny budzić obecność skrzepów w wydzielinie oraz tzw. brzydki zapach. To może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych czy też np. stanie zapalnym endometrium – wyjaśnia dr Jan Domitrz.

Ale tutaj uwaga – nie zawsze skrzepy w krwi miesięcznej świadczą o czymś niepokojącym. Jeśli są pojedyncze i nie towarzyszą im żadne inne objawy, wszystko gra. Liczne skrzepy – szczególnie dużej wielkości – i inne symptomy wysyłane przez organizm (np. ból podbrzusza, ból podczas stosunku, wysoka temperatura ciała, nieregularne miesiączki, plamienia) mogą oznaczać mięśniaki, torbiele, polipy, tyłozgięcie macicy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krzepliwości krwi czy endometriozę. Wymagają kontroli lekarskiej. Niepokojące sygnały i nietypowy kolor krwi z dróg rodnych mogą ponadto być oznaką choroby przenoszonej drogą płciową.

Kolor twojej krwi miesięcznej może zmieniać się nie tylko w ciągu jednej menstruacji, ale również w ramach różnych cykli. Wpływ na to mogą mieć różne czynniki (np. zażywanie niektórych leków). Generalnie warto jednak trzymać się zasady, że każdy stan, który wzbudza niepokój, albo każda nagła zmiana w funkcjonowaniu organizmu powinny zostać omówione z lekarzem.

kobieta patrzy w obiektyw

Kiedy krwawienie powinno cię zaniepokoić?

Zawsze odwiedź lekarza, jeśli:

  • Twoje cykle są krótsze niż 24 dni i dłuższe niż 38.
  • Miesiączkujesz nieregularnie.
  • Twoja miesiączka się zatrzymała.
  • Okres trwa u ciebie krócej niż 3 dni lub dłużej niż 8 dni.
  • Plamisz między miesiączkami.
  • Masz wyjątkowo bolesne menstruacje.
  • Krwawisz bardzo obficie, a w krwi miesięcznej pojawiają się liczne i duże skrzepy.
  • Przeszłaś już menopauzę i znowu zaczęłaś krwawić.
  • Twoje drogi rodne nieprzyjemnie pachną.
  • Niepokoi cię kolor krwi miesięcznej – szczególnie jeśli jest ona szarawa.

Źródło: healthyandnaturalworld.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.