Przejdź do treści

Pojawiła się u ciebie grypa miesiączkowa? Nie bagatelizuj jej

Pojawiła się u ciebie grypa miesiączkowa? Nie bagatelizuj jej; na zdjęciu kobieta siedząca na fotelu- Hello Zdrowie
Pojawiła się u ciebie grypa miesiączkowa? Nie bagatelizuj jej Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Grypa miesiączkowa to problem, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie wielu kobiet.  Naturalnie ustępuje po menopauzie, jednak, jeśli jej objawy są nie do zniesienia lub budzą niepokój – warto skonsultować się z lekarzem. Dowiedz się, co jest powodem jej występowania oraz jak leczyć grypę okresową.  

Czym jest grypa miesiączkowa? 

Grypa miesiączkowa, znana również jako grypa okresowa, to bardziej uciążliwa forma zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), która powtarza się cyklicznie, zazwyczaj co miesiąc. Warto zaznaczyć, że nie jest to oficjalna jednostka chorobowa. Problem ten na ogół zaczyna się po owulacji, w ciągu ostatnich dwóch tygodni typowego cyklu miesiączkowego, a kończy się na początku miesiączki lub kilka dni po jej rozpoczęciu. Kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza z objawami, gdy stężenie progesteronu wzrasta, a ilość estrogenów w organizmie maleje.  

Jakie są objawy grypy miesiączkowej?  

Grypa miesiączkowa może objawiać się w różny sposób. Nie u każdej osoby będą występować takie same symptomy. Warto jednak wiedzieć, że do głównych sygnałów, które powinny zwrócić naszą uwagę zaliczamy:  

  • uderzenia gorąca, 
  • wymioty, 
  • mdłości, 
  • dotkliwe bóle i zawroty głowy (może pojawić się migrena), 
  • uciążliwe bóle mięśni, 
  • dreszcze, 
  • senność lub problemy ze snem, 
  • nadmierna tkliwość skóry (tak duża, że nie można wykonywać np. depilacji), 
  • podwyższona temperatura ciała (nawet do 38 stopni Celsjusza), 
  • zaparcia, później również biegunka, 
  • wahania nastrojów, 
  • duże osłabienie i zmęczenie, 
  • bóle pleców, 
  • tkliwość piersi. 

Objawy grypy miesiączkowej są podobne do symptomów typowej grypy. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet myli te choroby ze sobą. Aby ustalić, z którą z tych przypadłości się zmagasz, warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania: 

  1. Czy ostatnio kontaktowałaś się z kimś, kto choruje lub chorował na grypę? 
  2. Czy gorączka utrzymuje się przez kilka dni? 
  3. Czy symptomy, które są podobne do tych grypowych, pojawiają się zawsze przed okresem (tydzień lub dwa przed nim)? 

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na pierwsze dwa pytania, najpewniej zmagasz się z klasyczną grypą lub przeziębieniem. Jeżeli odpowiedziałaś „tak” na trzecie pytanie, prawdopodobnie borykasz się z grypą miesiączkową. Nie zapominaj jednak, aby wszelkie podejrzenia potwierdzić u specjalisty, który zleci dalsze badania lub rozwieje wątpliwości.  

Monika Salamon

Przyczyny grypy miesiączkowej 

Przyczyny grypy miesiączkowej nie są do końca znane. Pewne jest jednak, że ta przypadłość występuje głównie u kobiet szczególnie wrażliwych na zmiany hormonalne. Podejrzewa się, że jest to związane ze zmianami w stężeniu progesteronu oraz estrogenu. Grypa okresowa może być również powiązana ze zwiększoną reakcją zapalną w trakcie cyklu. 

U wybranej grupy pań hormony prostaglandyny mogą przyczyniać się do nasilenia opisanych wcześniej symptomów. Uwalniają się one, gdy dochodzi do złuszczania się komórek endometrium. Wtedy te przekaźniki chemiczne mogą przenikać do krwi, powodując omawiane objawy. Stany podgorączkowe również mogą być nimi wywołane.  

Bywa, że wspomniane zmiany hormonalne mają wpływ na wahania poziomu serotoniny w organizmie. W takich przypadkach może pojawić się np. zmęczenie, które występuje podczas klasycznej grypy. Co ciekawe, kobiety z endometriozą często zmagają się z grypą miesiączkową.   

Kobieta trzyma wynik badania usg

Leczenie grypy miesiączkowej. Metody i sposoby 

Nie ma obecnie żadnej medycznej metody leczenia grypy miesiączkowej. Pewne objawy można jednak złagodzić. Jak to robić? Najlepiej pić w tym okresie dużą ilość płynów, odpoczywać i zwiększyć ilość antyoksydantów w swoim jadłospisie.  

Niektórzy lekarze podejrzewają, że w przypadku grypy miesiączkowej pomaga dieta śródziemnomorska, która zawiera dużo warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion, a także owoców morza. Warto podkreślić, że są potrzebne jeszcze dodatkowe badania na ten temat. Naukowcy dowiedli również, że na wahania progesteronu i estrogenu może również wpływać spożywanie alkoholu. W takiej sytuacji dobrą praktyką jest ograniczenie go do minimum.  

Co jeszcze można zrobić? Warto zwiększyć ilość wapnia w diecie, ponieważ skutecznie minimalizuje on objawy PMS (zwłaszcza huśtawki nastrojów), a co za tym idzie – może sprawdzić się w przypadku grypy miesiączkowej. Sporą ilość tego składnika jest zawarta w niskotłuszczowym nabiale, nasionach i orzechach. Można rozważyć uzupełnienie diety o suplementy, które mogą wspomagać naturalne mechanizmy przeciwzapalne organizmu. Nie należy robić tego samodzielnie, a jedynie po wykonaniu stosownych badań. 

Aby złagodzić występujące bóle, warto też stosować leki z aspiryną lub ibuprofenem. To jednak tylko doraźny sposób na poradzenie są z omawianą przypadłością. Jeżeli opisywane objawy regularnie się powtarzają, dobrze jest wybrać się na wizytę do endokrynologa.  

 

  1. Fernández M. D. M., Saulyte J., Inskip H. M. , Takkouche B. Premenstrual syndrome and alcohol consumption: a systematic review and meta-analysis, BMJ Open.;8(3):e019490. 
  2. Shobeiri F., Ezzati Araste F., Ebrahimi R.,  Jenabi E., Nazari M., Effect of calcium on premenstrual syndrome: A double-blind randomized clinical trial, Obstetrics & Gynecology Science, 2017, 60(1), s. 100–105. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560698/ [dostęp: 8.02.24].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.