Przejdź do treści

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Kobieta ćwiczy jogę
Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Pani Fizjotrener podpowiada, co przyniesie szybką ulgę/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Rozpierający ból pleców podczas miesiączki albo nawet przed miesiączką? Zazwyczaj to ból związany z naczyniami krwionośnymi” – wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener, pokazała, w jaki sposób poradzić sobie z bólem pleców podczas okresu.

Miesiączka a bolące plecy

Co miesiąc podczas miesiączki odczuwasz ból w dolnej części pleców? Problem ten wzięła na tapet fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Jak wyjaśniła na swoim profilu na Instagramie, ból w okolicy kości krzyżowej może zwiastować nadmiernie napięte wiązadła krzyżowo-maciczne. Ból pleców może oznaczać również problemy z krążeniem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

„Rozpierający ból pleców podczas miesiączki albo nawet przed miesiączką? Zazwyczaj to ból związany z naczyniami krwionośnymi. A przyczyn zaburzenia krążenia jest mnóstwo!” – wyjaśniła Pani Fizjotrener.

Fizjoterapeutka na opublikowanym wideo pokazała rysunek z książki do anatomii, na którym widać, jak wygląda układ żylny w okolicach kręgosłupa. Tłumaczyła, że „żyły leżą dosłownie na kręgosłupie”. Również w kręgach kręgosłupa znajdują się naczynia żylne.

„Ich zadaniem jest zabranie krwi z miednicy, a podczas miesiączki w miednicy znajduje się dużo krwi i dobrze byłoby ją sprawnie przefiltrować” – mówiła.

Kobieta

Co zrobić, gdy bolą plecy podczas okresu?

Włodarczyk zaznaczyła, że w zdrowym organizmie wszystko powinno sprawnie działać. Ból będzie jednak nasilał się, jeśli w obrębie odcinka lędźwiowo-krzyżowego występuje jakiś problem.

„Jeżeli masz pogłębioną lordozę lędźwiową, mało mobilną kość krzyżową, niewydolność żył miednicy mniejszej, to będziesz ból w plecach podczas okresu odczuwać bardziej!” – podkreśliła ekspertka.

Fizjoterapeutka wyjaśniła, że w przypadku bólu kręgosłupa podczas miesiączki może pomóc fizjoterapia i odpowiednie ćwiczenia. Na ich efekty trzeba jednak czekać. Ekspertka poradziła więc, co można zrobić, by szybko poczuć ulgę w trakcie okresu.

„Wibrujące urządzenie połóż pod plecy w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i odpocznij tak chwilę” – wyjaśniła i dodała: „Ćwiczenia są rozwiązaniem na wiele przyczyn bolesnych miesiączek!”

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną.

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil obserwuje 131 tys. osób

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.