3 min.
Czy warto szczepić się przeciw krztuścowi w ciąży? Dr Michał Strus odpowiada

Szczepienie na krztusiec w ciąży / unsplash
418 – tyle osób w styczniu i w lutym 2020 roku w Polsce zachorowało na krztusiec. To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy liczba chorych wynosiła 234. To dane Państwowego Zakładu Higieny. Czy to oznacza, że każda osoba powinna się zaszczepić? A co z kobietami w ciąży? Dr Michał Strus tłumaczy.
Krztusiec
Krztusiec (inaczej koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie, tzw. pałeczki krztuśca. Krztusiec może przebiegać bardzo ciężko u nieuodpornionych osób.
„Szczególnie małe dzieci, poniżej 6. miesiąca życia, są narażone na ciężkie powikłania, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do śmierci. Mimo że możliwe jest leczenie chorych osób, powikłania mogą wystąpić z powodu późno rozpoczętego leczenia.
Żeby chronić dziecko w pierwszych miesiącach życia po urodzeniu, zalecono szczepienie kobiet w ciąży przeciw krztuścowi między 27. a 36. tyg. Dzięki przechodzeniu przeciwciał ochronnych przez łożysko dochodzi do nabycia odporności przez płód, co pozwala chronić dziecko zaraz po urodzeniu” – wyjaśnia dr Michał Strus.
I dodaje, że celem szczepienia jest również ochrona matki, która nie przenosi ewentualnego zakażenia na dziecko. Szczepienia ciężarnych realizowane są szczepionką dTp, która chroni przeciw krztuścowi oraz błonicy i tężcowi.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepionka przeciw krztuścowi
W Polsce mamy dwie szczepionki dedykowane kobietom w ciąży: Adacel i Boostrix. Szczepienie realizuje się poprzez podanie jednorazowej dawki szczepionki domięśniowo. Preferowanym miejscem wstrzyknięcia jest mięsień naramienny.
„Ze szczepieniami w ciąży jest jak ze skokami na bungee… niby wszyscy wiedzą, że są bezpieczne, ale decydują się na nie nieliczni…” – dodaje ginekolog.
Michał Strus
Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już ponad 10 tys. osób.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023