Przejdź do treści

Depresja dotyka 350 mln osób. O swoich doświadczeniach z tą chorobą opowiada Justyna Nagłowska

Depresja 350 mln osób na całym świecie. O swoich doświadczeniach opowiada Justyna Nagłowska / Instagram.,
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobiety w łóżku
„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka
Dziecko w szkole
Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego
starsza kobieta - niewydolność serca
Niewydolność serca – „epidemia widmo”. Dotyka ponad miliona Polaków, większość z nich nie wie, że jest chora
Dwa kieliszki czerwonego wina na stole
Nietolerancja histaminy. Jakie są objawy i przyczyny? Wymienia dietetyczka kliniczna
starszy mężczyzna w maseczce
„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy?

Depresja to choroba, której objawy wciąż często są bagatelizowane. „Ogarnij się”, „Inni mają gorzej od ciebie”, „Wrzuć na luz” – takie słowa słyszą często osoby, które się z nią zmagają. Jedną z nich jest dziennikarka i reżyserka Justyna Nagłowska. „Pamiętajcie, nie jesteście sami. Jest nas więcej i razem możemy zdrowieć” – pisze w swoim ostatnim wpisie na Instagramie.

Depresja – Justyna Nagłowska o swoich doświadczeniach

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Justyna Nagłowska – reżyserka i dziennikarka, prywatnie związana z Borysem Szycem, postanowiła opowiedzieć  o swoich zmaganiach z tą chorobą.

„Ta choroba od lat nie jest mi obca. Dotyka też coraz większej liczby ludzi. Po cichu zabiera ich z tego świata. Nie rozumieją jej bliscy cierpiących osób, jest często bagatelizowana – kwitowana stwierdzeniem – ‚ogarnij się’ ” – podkreśla w ostatnim wpisie na swoim profilu na Instagramie Nagłowska.

Dziennikarka podkreśla, że świadomość tego, co jej szkodzi i tego, co powoduje, że wraca na tory choroby, to część jej życia w zdrowiu. Jak wyznaje, zdobyła ją podczas pracy z psychologiem. Do tego samego namawia inne osoby, które czują, że potrzebują pomocy.

„Jeśli czujecie, że jesteście pochłaniani przez czarną dziurę, a wasza głowa nie współpracuje z ciałem, jeśli ogarnia was nieuzasadniony lęk, kiedy nie potraficie zapanować nad emocjami (u niektórych zamiast lęku, pojawia się trudna do opanowania złość), nie zwlekajcie, idźcie do psychologa i psychiatry. To żaden wstyd, czy oznaka Waszej słabości, to choroba, która może dopaść każdego z nas. Nieważne, czy masz trudną sytuację życiową, czy twoje życie przypomina bajkę” – zaznacza.

Dziewczyna leżąca na kanapie

Depresja – Justyna Nagłowska apeluje

Justyna Nagłowska podkreśla, że depresję trzeba leczyć i nauczyć się reagować na jej symptomy, aby zapobiegać nawrotom. „Jestem tego przykładem” – wyznaje. Dodaje, że z ostatnich dwóch epizodów depresyjnych udało jej się wyjść bez leków. Przy pomocy psychoterapii, świadomości, otwarcia się na chorobę i dzięki wsparciu bliskich.

„Bądźcie uważni na ludzi chorych, jeśli macie kogoś, kto choruje w waszym otoczeniu, zasięgnijcie języka u psychologa, jak możecie pomóc. Czytajcie. Pojawia się coraz więcej publikacji na ten temat” – pisze.

Nagłowska wyjaśnia, że będzie jeszcze na pewno poruszała publicznie temat depresji, ale dopiero, gdy urodzi syna i ustabilizuje się jej gospodarka hormonalna. Tłumaczy, że na czas trwania ciąży wycofała się z poruszania tego tematu publicznie ze względu na to, że wywołuje dużo emocji. Na koniec dziennikarka apeluje do osób chorych na depresję: „Pamiętajcie, nie jesteście sami. Jest nas więcej i razem możemy zdrowieć” – pisze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresja. Jak już niektórzy wiecie, ta choroba od lat, nie jest mi obca. Dotyka też coraz większą ilość ludzi. Po cichu zabiera ich z tego świata. Nie rozumieją jej bliscy cierpiących osób, jest często bagatelizowana – kwitowana stwierdzeniem – „ogarnij się”. Opowiem jeszcze o moich doświadczeniach z depresją, ale dopiero, kiedy ja i mój synek będziemy już razem, a moja gospodarka hormonalna się ustabilizuje. Na czas trwania ciąży wycofałam się z poruszania tego tematu publicznie, dla naszego dobra, bo to zawsze generuje spore emocje. Ale nie chciałam, aby ten dzień przeszedł tu bez echa. Świadomość tego, co mi szkodzi, co powoduje, że wracam na tory choroby, to część mojego życia w zdrowiu. Zdobyłam ją podczas pracy z psychologiem, do czego i Was bardzo namawiam. Jeśli czujecie, że jesteście pochłaniani przez czarną dziurę, a Wasza głowa nie współpracuje z ciałem, jeśli ogarnia Was nieuzasadniony lęk, kiedy nie potraficie zapanować nad emocjami ( u niektórych zamiast lęku, pojawia się trudna do opanowania złość), nie zwlekajcie, idźcie do psychologa i psychiatry. To żaden wstyd, czy oznaka Waszej słabości, to choroba, która może dopaść KAŻDEGO z nas. Nie ważne, czy masz trudną sytuację życiową, czy twoje życie przypomina bajkę. I trzeba się leczyć, nauczyć się reagować na jej symptomy, aby zapobiegać nawrotom. Jestem tego przykładem. Z moich ostatnich dwóch epizodów depresyjnych udało mi się wyjść bez leków. Przy pomocy psychoterapii, mojej świadomości, otwarcia się na chorobę i wsparciu bliskich. Bądźcie uważni na ludzi chorych, jeśli macie kogoś, kto choruje w Waszym otoczeniu, zasięgnijcie języka u psychologa, jak możecie pomóc. Czytajcie. Pojawia się coraz więcej publikacji na ten temat. Jeśli chcecie przeczytać o moich doświadczeniach z depresją zapraszam na bloga www.naglowska.pl. Tam, jakiś czas temu, opisałam jak JA to czuję. Może komuś pomoże. Poszukajcie wpisów „Pamiętam, gdzie byłam”, „Depresja i co dalej… ?”, „Nawroty, zwroty i powroty. Bo depresja lubi się powtarzać.” Pamiętajcie, nie jesteście sami. Jest nas więcej i razem możemy zdrowieć ❤️#ogolnopolskidzienwalkizdepresja

Post udostępniony przez 🙈🙊🙉🇵🇱 (@jus_naglowska)

Depresja – zapytajpielegniarke.pl

Na profilu na Instagramie zapytajpielegniarke.pl z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją pojawiło się kilka informacji z nią związanych. Trzeba przyznać, że skłaniają do refleksji. Jak możemy przeczytać na profilu:

 • na świecie 350 mln ludzi choruje na depresję
 • jest ona najczęściej diagnozowana u ludzi między 20., a 40. rokiem życia
 • kobiety chorują na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni
 • w Polsce na depresję choruje około 1,5 miliona ludzi – to mniej więcej tyle, ile mieszka w Warszawie
Jak kontrolować stres?

Depresja – objawy

W ostatnim wpisie na profilu zapytajpielegniarke.pl znajdziemy listę objawów depresji, które powinny nas zaniepokoić. To między innymi:

 • obniżony nastrój
 • smutek
 • lęk
 • płacz
 • brak odczuwania przyjemności
 • brak radości życia
 • zniecierpliwienie
 • drażliwość
 • utrata zainteresowań
 • zaniedbywanie potrzeb biologicznych
 • trudności w koncentracji
 • obniżona samoocena
 • negatywny obraz własnej osoby
 • pesymizm
 • rezygnacja
 • trudności w podejmowaniu decyzji
 • problemy z mobilizacją do działania
 • zaburzenia snu
 • utrata apetytu lub wręcz odwrotnie – wzmożenie
 • zmęczenie
 • spadek aktywności
 • złe samopoczucie
 • myśli i próby samobójcze

Jak czytamy, objawy świadczące o chorobie to objawy, które trwają co najmniej dwa tygodnie. Depresja, tak jak każda inna choroba, powinna być leczona.

„Leczy się ją farmakologicznie, ale także np. poprzez uczestniczenie w psychoterapii. Mogą mieć ją wszyscy – dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni, osoby starsze. Pamiętaj, że do lekarza psychiatry nie potrzebujesz skierowania – nawet w ramach NFZ. Nie ma także rejonizacji, idź tam, gdzie chcesz ” – przypominają autorzy profilu zapytajpielegniarke.pl.

Można skorzystać też z całodobowej, bezpłatnej linii wsparcia pod numerem 800 702 222 prowadzonej przez psychologów fundacji ITAKA. Jeśli chcesz, możesz także wybrać czat lub mail przez stronę liniawsparcia.pl.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

🆘 DEPRESJA 🆘 ❗Na świecie 350 mln ludzi choruje na depresję. ❗Jest ona najczęściej diagnozowana u ludzi między 20, a 40 rokiem życia. ❗Kobiety chorują na depresję 2 x częściej niż mężczyźni. ❗W Polsce na depresję choruje około 1,5 miliona ludzi. Czy wiesz, że to mniej więcej tyle ile mieszka w Warszawie⁉️ . ⚠️Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? ⚠️Między innymi: obniżony nastrój, smutek, lęk, płacz, brak odczuwania przyjemności, brak radości życia, zniecierpliwienie, drażliwość, utrata zainteresowań, zaniedbywanie potrzeb biologicznych, trudności w koncentracji, obniżona samoocena, negatywny obraz własnej osoby, pesymizm, rezygnacja, trudności w podejmowaniu decyzji, problemy z mobilizacją do działania, zaburzenia snu, utrata apetytu lub wręcz odwrotnie – wzmożenie, zmęczenie, osłabieniem spadek aktywności, złe samopoczucie, myśli i próby samobójcze. . 🗓️Objawy świadczące o chorobie – to objawy które trwają co najmniej dwa tygodnie. . Depresja tak jak każda inna choroba powinna być poddana leczeniu. Leczy się ją farmakologicznie ale także np. poprzez uczestniczenie w psychoterapii. . 👥Depresję mogą mieć wszyscy – dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni, osoby starsze. 👥 . ‼️Pamiętaj, że do lekarza psychiatry nie potrzebujesz skierowania – nawet w ramach NFZ. Nie ma także rejonizacji, idź tam gdzie chcesz. Ty wybierasz.‼️ . ☎️Możesz skorzystać także z całodobowej, BEZPŁATNEJ linii wsparcia pod numerem 800 702 222. 📞 Jeśli chcesz możesz także wybrać czat lub mail przez stronę 💻 liniawsparcia.pl. Pod tym numerem, mailem i czatem dyżurują psychodzodzy fundacji ITAKA. 🆘 . Udostępnij ten post, bo mało osób wie o powyższym numerze telefonu i o tym, że do lekarza psychiatry nie potrzebne jest skierowanie, a nigdy nie wiesz komu akurat może się to przydać, komu może to ocalić życie. Nie bądź obojętny. ‼️🆘‼️

Post udostępniony przez @ zapytajpielegniarkepl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu

„Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego” – pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki

Dziewczyna dotyka szyby, widać jej odbicie

Depresja dotyka także najmłodszych. Nie bagatelizuj jej! „Próby samobójcze podejmują już nawet kilkuletnie dzieci”, pisze lekarka

„Przed ostatnim epizodem pomyślałam, że kolejnego nie przeżyję. Ale dziś myślę, że przeżyję, tylko wcześniej pójdę po pomoc”. Alicja o wychodzeniu z depresji

Jakie są przyczyny i metody leczenia apati?

Apatia – co to jest i jakie są objawy apatii? Sprawdź, na czym polega leczenie

Kobieta w czarnej bluzce stoi naprzeciwko szyby, opiera się o nią głową

Załamanie nerwowe – jakie mogą być objawy, przyczyny i jak je leczyć?

Antydepresanty a ciąża i karmienie piersią. Czy można je wtedy stosować?

Smutna kobiet a- cyklofrenia

Cyklofrenia – co to jest i jakie są jej objawy? Jak się zachowuje cyklofrenik?

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Współczesne dzieci żyją w stresie, depresja jest coraz bardziej powszechna/gettyimages

„Nie bójmy się chwalić naszych dzieci” – psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa opowiada o stresie i depresji wśród młodych ludzi

Nastolatka

Anna Dereszowska i Roxie Węgiel wystąpiły w ważnym spocie! Film „Znikające dzieci” porusza temat depresji nastolatków

zima

Depresja sezonowa, choroba afektywna sezonowa – jak przeżyć zimę i nie zwariować

Smutna nastolatka / istock

97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło samobójstwo w 2018 roku. To tak jakby w ciągu roku zniknęły cztery 25-osobowe klasy w szkole

Kassi Mansfield

Depresja ciążowa – znana blogerka Kassi Mansfield wyznała, że się z nią zmaga

Martyna Wojciechowska o depresji

Martyna Wojciechowska tłumaczy się z wpisu o depresji. „Sama byłam wiele razy na dnie”

Ciałopozytywna terapia / Instagram

Czego nie mówić osobie z depresją? Sara Cicherska z „Ciałopozytywnej terapii” na Instagramie opublikowała wzruszający post

„Osoba, która nie ma sezonowych zaburzeń nastroju, zimą ma prawo mieć obniżony nastrój i chandrę”. O tym, czym jest fototerapia, mówi psychiatra Anna Antosik-Wójcińska

Paulina Smaszcz-Kurzajewska / Instagram

Paulina Smaszcz-Kurzajewska: Szczyt depresji? Kiedy wszyscy mówią co masz robić i jak żyć, a Ty słuchasz i nie wiesz o co im chodzi, bo przecież nie masz nawet siły oddychać i być

Dysmorfofobia / istock

„Ludzie z zewnątrz mogą myśleć, że to są błahe rzeczy. A były takie momenty, że naprawdę chciałam skoczyć pod metro…” – mówi 30-letnia Alina, cierpiąca na dysmorfofobię

mężczyzna z dzieckiem

Nie tylko kobiety mają baby blues. Jak wygląda smutek poporodowy u mężczyzn?

Depresja ciążowa – jak ją rozpoznać? Jak leczyć? Odpowiada psychiatra Natalia Olejnik

Neurotyzm — kim jest człowiek neurotyczny i jak funkcjonuje?

Neurotyzm – kim jest człowiek neurotyczny i jak funkcjonuje?

Chłopiec lezy na oparciu kanapy. Na kanapie lezy tablet. Chłopiec wygląda na znudzonego i bez sił

Nie posądzaj swojego dziecka o lenistwo. To może być depresja! Ostrzega psycholożka Ewa Sękowska-Molga

Co to jest test Becka?

Co to jest test Becka?

ChAD — przyczyny, objawy, leczenie

ChAD (choroba afektywna dwubiegunowa) – przyczyny, objawy, leczenie

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?