Przejdź do treści

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu
FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu. Fot. Jeffrey F Lin/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zawodowe piłkarki wkrótce będą mogły korzystać z urlopu macierzyńskiego, nad którego zasadami pracuje właśnie FIFA. – Chcemy, by kobiety, które zdecydowały się być zawodowymi piłkarkami, mogły jednocześnie mieć rodzinę i dzieci – przyznaje dyrektorka FIFA ds. żeńskiego futbolu Sarai Bareman.

Macierzyński dla piłkarek

Do tej pory tematyka macierzyństwa i bezpieczeństwa pracy w okresie ciąży nie były uregulowane przez FIFA. Teraz jednak ma się to zmienić. A wszystko to za sprawą wprowadzenia urlopu macierzyńskiego dla zawodowych piłkarek.

Futbolowa centrala przyjęła minimalne warunki tego świadczenia, które powinno obowiązywać we wszystkich ligach. Zgodnie z decyzją FIFA, zawodniczki będą miały możliwość skorzystania z co najmniej 14-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, w czasie którego mogłyby liczyć na otrzymywanie minimum 2/3 wcześniejszego wynagrodzenia. Co ważne, nie będzie możliwe rozwiązanie kontraktu w trakcie ciąży piłkarki.

„Kolejny etap rozwoju”

Jak FIFA uzasadnia swoje plany dotyczące wprowadzenia urlopu macierzyńskiego?

– Chcemy, by kobiety, które zdecydowały się być zawodowymi piłkarkami, mogły jednocześnie mieć rodzinę, dzieci – przyznaje dyrektorka FIFA ds. żeńskiego futbolu Sarai Bareman.

Z kolei według szefa tej organizacji Gianniego Infantino nowe przepisy mają przenieść kobiecy futbol na „kolejny etap rozwoju”. Mają one zostać przedstawione do akceptacji Radzie FIFA w grudniu. Jeśli zostaną zatwierdzone, będzie to na pewno nie tylko „kolejny etap rozwoju” futbolu, ale też  kobiet, którym zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję o zajściu w ciążę, a później – wychować dzieci i nawiązać z nimi bliską relację już od najmłodszych lat.


Źródło: Polsat Sport

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: