Przejdź do treści

Dzień urlopu na cytologię i badanie piersi. Takie rozwiązanie wprowadził pracodawca z Łomży

Dodatkowy dzień urlopu na cytologię i badanie piersi. Takie rozwiązanie wprowadził pracodawca z Łomży
Dodatkowy dzień urlopu na cytologię i badanie piersi. Takie rozwiązanie wprowadził pracodawca z Łomży / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciężko znaleźć ci czas na cytologię i badanie piersi? Pracownice szkoły językowej z Łomży mają już ten problem z głowy. Dostały od pracodawcy jeden wolny dzień więcej, żeby zrobić badania. Teraz promują ten pomysł wśród innych pracodawców.

Ukłon w stronę kobiet

Kobiety z Fundacji L i szkoły językowej z Łomży dostają od swojego pracodawcy dodatkowy, dwudziesty siódmy płatny dzień urlopu. Tylko po to, żeby zrobić cytologię i badanie piersi. Z pomysłem przyszły do niego pracownice, a że jak podkreślają, ich firma jest „mocno sfeminizowana” – ich szef nie „miał wyboru” i od razu się zgodził. Właściciel szkoły językowej Sebastian Jaworski podkreśla, że koszt, który ponosi pracodawca, naprawdę jest niewielki, w porównaniu z „zyskiem”, jakim jest uratowanie czyjegoś życia.

Jego rozwiązanie przypadło do gustu pracownicom, które podkreślają, że na badanie nie zawsze udaje im się znaleźć czas. Teraz promują ten pomysł wśród innych pracodawców.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Weź wolne od raka

1 października 2020 roku ruszyła akcja  #WeźWolneOdRaka, zainicjowana przez pracownice szkoły językowej w Łomży i Fundacji L. To kampania informacyjno-społeczna, której celem jest propagowanie regularnego wykonywania  badań profilaktycznych. Organizatorzy zachęcają pracodawców do szerzenia idei profilaktyki nowotworowej wśród pracownic poprzez udzielanie dodatkowego dnia płatnego urlopu przeznaczonego na wykonanie badań. Jak to działa w praktyce?

Każdy przedsiębiorca może dołączyć do akcji poprzez zarejestrowanie się na stronie http://www.wezwolneodraka.pl i pobranie specjalnego „biletu”. Kobiety podczas wizyty na badaniu kontrolnym (cytologii lub badania piersi) proszą lekarza o pieczątkę.

Podstemplowany bilet jest podstawą do udzielenia dodatkowego dnia płatnego urlopu. Należy go wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Organizatorzy proszą, by po upływie tego czasu każda firma, bądź instytucja biorąca udział w projekcie, nadesłała drogą mailową informację na temat liczby wykorzystanych biletów.

Wciąż mało kobiet bada się regularnie

Cytologia to podstawowe badanie przesiewowe mające na celu jak najwcześniejsze wykrycie zmian przedrakowych w szyjce macicy. Wczesne zmiany na szyjce macicy nie dają żadnych objawów, dlatego tak ważna jest regularna cytologia, by nie dopuścić do rozwoju zmian zaawansowanych.

Z kolei USG, mamografia i samobadanie piersi są niezbędne, żeby wcześnie wykryć raka piersi. Lekarze alarmują – jedna na trzy kobiety nie bada swoich piersi ze strachu. Obawiają się, że odkryją coś niepokojącego i wolą o tym nie wiedzieć. To bardzo błędne myślenie! Wybierz badanie odpowiednie dla siebie i badaj się regularnie. Robienie USG wskazane jest u kobiet od 25.-30. roku życia. Jest nieinwazyjne, szybkie i bezbolesne. Wykonywanie mammografii zaleca się kobietom po 40-tce, co dwa lata, a po 50. roku życia – raz do roku. Niezależnie od tych dwóch badań, warto też, żebyśmy same badały swoje piersi. To wcale nie jest takie trudne!

Cytologia i badanie piersi są dla kobiet w poszczególnych grupach wiekowych refundowane przez NFZ, ale i tak według wyliczeń ekspertów z branży medycznej regularnie bada się mniej niż połowa kobiet. Najwyższa pora to zmienić. Badałaś się już tym roku? Nie? To leć się przebadać. I koniecznie namów do tego koleżanki.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.


Źródło: Polsat News

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.