Izabela Pajor: „Przestajemy rodzić dzieci, zaczynamy rodzić siebie”. Posłuchaj kolejnego odcinka podcastu „Menopauza to nie pauza”!
– My jako kobiety ze względu na swoją biologię oczywiście, ale nie tylko, też ze względu na kulturę, bardzo dużo dajemy innym. Ja nawet nie mam przeciwko temu buntu. Myślę, że wiele kobiet chce tę rolę pełnić – mówi Izabela Pajor, znana na Instagramie jako whitehair_truth. Okres transformacji menopauzalnej, jej zdaniem, to ten czas, kiedy kobiety mogą wreszcie wyjść z roli opiekunek i bogiń domowego ogniska. „Przestajemy rodzić dzieci, zaczynamy rodzić siebie” – podsumowuje w podcaście „Menopauza to nie pauza”.
– Miałam taką rozmowę z dziewczyną, która się zajmuje ziołami, o ziołach w okresie perimenopauzy. I ona użyła stwierdzenia, że w trakcie perimenopauzy „jeszcze jest w nas ta esencja kobiecości”. I we mnie to zrodziło absolutny bunt. Esencja kobiecości nie tkwi w tym, czy ktoś miesiączkuje, czy nie. Jeżeli kobieta, no młoda, być może dlatego też, mówi coś takiego i jest zielarką i doradza innym kobietom, to znaczy, że mamy sporo do zrobienia w naszej kulturze, jak rozumieć kobiecość, jak rozumieć menopauzę – mówiła Izabela Pajor w rozmowie z Karoliną Wierzbińską, redaktorką naczelną Hello Zdrowie.
Whitehair_truth nawiązała do mitologicznych obrazów kobiecości. W starożytności kobiety były przedstawiane albo jako dziewice, albo jako matki, albo jako seniorki, inaczej – „staruchy”. Zdaniem Pajor, dopiero osiągniecie tego trzeciego etapu daje poczucie pełni kobiecości. Bo kobieta dojrzała to ta, „która wie”.
– Która doświadczyła już śmierci bliskich, która rozumie, co to jest rozkład, co to jest furia, co to jest rozpacz, co to jest strata. Ale też tej, która jest już wolna od tego, jak mężczyzna ją postrzega, jak społeczność ją postrzega, jak rodzina ją postrzega. Przez tę wolność te kobiety były palone na stosach – podsumowała Izabela Pajor.
Co nasza rozmówczyni sądzi o dojrzałej miłości? O aktywności fizycznej w okresie menopauzy? Jak dba o siebie i co ułatwiło jej przejście przez transformację menopauzalną? Tego dowiecie się z podcastu. Zapraszamy do słuchania!
Partnerem cyklu jest marka Jasnum.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
Gorąco, sucho, emocjonalnie. Joanna Kuzdak i Maciej Korzeb o wspólnym przeżywaniu jej menopauzy
„Kolejne firmy ogłaszają wprowadzanie urlopów miesiączkowych, a co z urlopami menopauzalnymi?” – pyta dr Katarzyna Skórzewska
się ten artykuł?