Przejdź do treści

Jak poradzić sobie z bólem z boku biodra? Sprawdź ćwiczenia polecane przez Kamila Kozakowskiego

Jak poradzić sobie z bólem z boku biodra? Sprawdź ćwiczenia polecane przez Kamila Kozakowskiego
Jak poradzić sobie z bólem z boku biodra? Sprawdź ćwiczenia polecane przez Kamila Kozakowskiego / fot. GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czasami czujesz promieniujące kłucie z boku biodra? „Ból z boku biodra nie jest bólem stawu biodrowego” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeuta Kamil Kozakowski i wyjaśnia, skąd się bierze tego typu ból oraz jak możemy sobie z nim poradzić.

Ból w boku biodra – skąd się bierze?

Jak wyjaśnia Kamil Kozakowski, ból w boku biodra najczęściej powstaje w wyniku przeciążenia mięśni pośladkowych, które pełnią dwie ważne funkcje:

  • stabilizacyjną (sprawiają, że miednica po drugiej stronie nie opada w dół),
  • ruchową (głównie odpowiadają za ruch nogi do boku).

Według fizjoterapeuty można wyróżnić dwa najczęstsze problemy, które mają wpływ na tego typu ból. Pierwszy z nich to tendinopatia mięśni pośladkowych, czyli sytuacja w której „uszkodzeniu” ulega samo ścięgno („lina”, która przyczepia mięśnie do kości).

„W tym przypadku największe dolegliwości możesz czuć z rana lub na początku treningu. Cechą charakterystyczną jest także fakt, że po kilku minutach aktywności dolegliwości się zmniejszają, natomiast po pewnym czasie treningu ponownie nawracają. Dotykowo ścięgno będzie bolesne, a powrót do zdrowia zajmuje dłużej” – wyjaśnia specjalista.

Dodaje, że w tendinopatii problematyczne będzie leżenie na boku z ustawieniem nogi na nodze oraz dłuższe siedzenie, szczególnie w głębokim fotelu lub w sposób opisywany jako „noga na nodze”. Dolegliwości mogą przeszkadzać nam na przykład w trakcie jazdy samochodem albo podczas snu. Drugi problem, który może być źródłem bólu w boku biodra to przeciążenie mięśni pośladkowych.

„Najczęściej nie ma tak dotkliwego przebiegu, a dolegliwości mogą (ale nie muszą) przejść samoistnie po upływie krótkiego czasu (1-3 tygodni). W tym przypadku ból możesz odczuwać głównie w trakcie wykonywania jakiejś aktywności (chodzenia, grania w piłkę, biegania itp.)” – tłumaczy ekspert.

Oto "miły i ważny ruch na jesienne wieczory". Poleca fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Ćwiczenia na ból w boku biodra

Na szczęście z bólem w boku biodra można sobie poradzić. Kamil Kozakowski pokazuje w nagranym przez siebie wideo, jak to zrobić za pomocą kilku prostych ćwiczeń:

  1. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i ustaw kostki tuż pod kolanami. Następnie unieś pośladki i jedną z nóg do góry. Zadbaj o to, żeby miednica nie poleciała do boku i żeby w pełni wyprostować biodro.
  2. Stań na ławce do ćwiczeń. Jedną nogę zostaw na niej, a drugą staraj się bardzo powoli zejść jak najniżej do dołu. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.
  3. Stań na jednej nodze, a drugą, zgiętą nogę oprzyj o piłkę przylegającą do ściany. W takiej pozycji rób skłony tułowia.

„W przypadku pierwszego ćwiczenia, warto zacząć od wykonywania 30-60 sekund na jedną serię, natomiast w przypadku pozostałych dwóch warto wykonać chociaż 5-10 powtórzeń na jedną serię” – wyjaśnia.

To, jak wykonać dokładnie wszystkie ćwiczenia, zobaczysz na profilu Kamila Kozakowskiego na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kamil Kozakowski (@kamil_kozakowski)

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Kamil Kozakowski – kim jest?

Kamil Kozakowski to fizjoterapeuta aktywny w mediach społecznościowych, gdzie pomaga swoim obserwatorom i obserwatorkom zrozumieć, skąd biorą się różne bóle, z którymi się zmagają, i wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić. Jego profil na Instagramie cieszy się coraz większą popularnością. „Człowiek to nie tylko kości i mięśnie” – podkreśla w swoim opisie na Instagramie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.