3 min.
Skręcenie kolana — przyczyny, objawy, leczenie

Skręcenie kolana — przyczyny, objawy, leczenie
10.08.2022
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
10.08.2022
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
10.08.2022
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
10.08.2022
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje
To dzięki niemu możemy sprawnie się poruszać, uprawiać sport i cieszyć się aktywnym życiem. Łączy dwie największe kości w ludzkim szkielecie. Staw kolanowy odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu każdego człowieka. Trzeba jednak przyznać, że wbrew pozorom łatwo go uszkodzić. Co oznacza skręcenie kolana? Jakie są jego objawy i w jaki sposób należy je leczyć?
Spis treści
Na czym polega skręcenie kolana?
To nic innego jak przekroczenie naturalnego zakresu ruchu stawu kolanowego. Specjaliści dzielą skręcenie stawu kolanowego na:
- Niewielkie – aby noga doszła do siebie, wystarczy ograniczenie aktywności fizycznej od 2 do 3 tygodni, odpoczynek oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeśli kolano boli, można stosować przeciwbólowe żele.
- Umiarkowane – w tym przypadku niezbędne jest unieruchomienie nogi od 4 do 6 tygodni i skorzystanie z rehabilitacji.
- Ciężkie – dochodzi do rozerwania struktury więzadła; jest to poważne uszkodzenie, które wymaga leczenia operacyjnego i profesjonalnej rehabilitacji.
Skręcenie kolana — przyczyny
Tego urazu można się nabawić tak naprawdę wszędzie. Wystarczy, że nieprawidłowo staniemy na podłożu i kontuzja gotowa. Do skręcenia kolana mają predyspozycje sportowcy, ale również osoby o słabej kondycji fizycznej, otyłe i starsze, które nieświadomie przesilają stawy kolanowe.
Objawy skręcenia kolana:
- znaczny ból stawu
- widoczny obrzęk i opuchlizna
- niepewny chód z obawy przed bólem
- krwiak
- nagromadzenie się tzw. „wody w kolanie”
Jak leczyć skręcone kolano?
Pierwsza pomoc w tego typu urazach polega na natychmiastowym przygotowaniu zimnego okładu. Może to być lód w ściereczce, mrożonki z zamrażalnika lub chłodzący spray, jeśli jest w zasięgu ręki. Dzięki temu w szybki sposób neutralizuje się ból i działa łagodząco na obrzęk.
Drugim krokiem przy skręceniu stawu kolanowego jest ustabilizowanie nogi (np. bandażem elastycznym) i zadbanie, by pozostała nieruchoma. Każdy gwałtowny ruch oprócz tego, że powoduje ból, może uszkodzić dodatkowo kontuzjowaną nogę. Kiedy już pierwsze środki zapobiegawcze zostaną zastosowane, należy udać się do lekarza. Po wstępnych oględzinach i zebraniu wywiadu będzie mógł zlecić wykonanie USG, prześwietlenia lub rezonansu, by wykluczyć ewentualne złamanie oraz uszkodzenie więzadeł. Może się zdarzyć, że lekarzowi będzie ciężko zdiagnozować kompleksowo uraz i oszacować zniszczenia w stawie kolanowym, które się dokonały. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie artroskopii.
Czy po skręceniu kolana konieczna jest rehabilitacja?
Nie zawsze. Po tego rodzaju kontuzji, szczególnie jeśli uszkodzenia były niewielkie lub umiarkowane, rehabilitacja nie jest konieczna. Staw kolanowy w tych przypadkach regeneruje się stosunkowo szybko samodzielnie. Natomiast jeśli skręcenie było poważne i zastosowano leczenie operacyjne, rehabilitacja jest obowiązkowa. Należy wówczas opracować plan zajęć, który obejmuje m.in.: fizykoterapię, kinezyterapię, plastrowanie, czy naukę chodu przy pomocy kul.
Skręcenie kolana — powikłania
Jak każdy uraz, również skręcenie kolana niesie za sobą ryzyko powikłań. Pojawiają się w momencie, kiedy leczenie nie zostało podjęte lub przerwane, rehabilitacja niezrealizowana tak, jak powinna lub wykonana zbyt późno. Przyczyn jest naprawdę mnóstwo. Oto, do czego mogą doprowadzić powikłania po skręceniu kolana:
- uczucie ciągłego dyskomfortu w stawie kolanowym,
- problemy z chodzeniem,
- niestabilność stawu kolanowego,
- postępowanie procesów prowadzących do zwyrodnień stawy kolanowego,
- uszkodzenia innych elementów stawu, np. łąkotki, rzepki, chrząstki stawowej.
Jeśli odczuwasz ból w kolanie, który nasila się podczas aktywności fizycznej lub przy wykonywaniu codziennych obowiązków, skonsultuj się ze specjalistą. Nieleczone uszkodzenia stawu kolanowego mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022