Przejdź do treści

Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Matka z córką
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu "grzeczności"? Wyjaśnia Magda Korczyńska/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Poradnik Akcji Menstruacja już jest dostępny! To ważny krok w drodze do zmniejszenia skali ubóstwa menstruacyjnego w Polsce
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki

Zdarza ci się mówić do swojej córki, żeby była „grzeczna”? Ten niewinny komunikat może przynieść poważne konsekwencje w zachowaniu dziecka w dorosłym życiu. „Grzeczna dorosła kobieta to taka, która czasami nie potrafi być sobą i jest uwikłana w sieć pułapek w relacjach z otoczeniem” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „jak wychowywać dziewczynki”.

„Grzeczna” dziewczynka, czyli jaka?

Nie wychowuj córki na „grzeczną dziewczynkę”. Takie podejście przysporzy jej jedynie problemów w dorosłym życiu. „Komunikat ‚bądź grzeczna’ wydaje się niewinny, ale w rzeczywistości może być szkodliwy. Bo czy zastanawiamy się, jaką kobietą będzie w przyszłości grzeczna dziś dziewczynka?” – pisze na swoim profilu na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „jak wychowywać dziewczynki”.  I odpowiada, jaka jest „grzeczna” dziewczynka:

 • nie sprawia kłopotów,
 • nie naprzykrza się,
 • nie rzuca się w oczy, jest cicha, skromna,
 • jest posłuszna, robi to, co mówią rodzice lub nauczyciele,
 • stosuje się do zasad, robi wszystko „jak należy”,
 • przytakuje, uśmiecha się,
 • pomaga innym,
 • jest uprzejma, delikatna, nie złości się (wszak „złość piękności szkodzi”).

Wielu rodziców pragnie, aby ich córka wyrosła na dobrego człowieka. Jednak wychowywanie jej w duchu „grzeczności” niekoniecznie wyjdzie jej na dobre w przyszłości.

Grzeczna dorosła kobieta to taka, która czasami nie potrafi być sobą i jest uwikłana w sieć pułapek w relacjach z otoczeniem.

Na przykład pułapka wyrozumiałości nakazuje jej tolerować godzące w nią emocjonalne problemy innych ludzi, a pułapka ofiarności celebruje poświęcanie się dla innych kosztem siebie – wyjaśnia Korczyńska.

Test słonej lemoniady. „Jak smakuje dzieciom”?

Autorka wpisu podaje przykład eksperymentu, jaki został przeprowadzony w grupie kilkuletnich dzieci przez dziennikarza ABC News Johnna Stossela we współpracy z Campbellem Leaperem, profesorem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu w Kalifornii.

Test z wykorzystaniem lemoniady, do produkcji której użyto soli zamiast cukru, przyniósł ciekawe efekty. Pokazał, jak mogą wyglądać praktyczne skutki wychowywania dziewczynek na „grzeczne” i ich relacji z innymi ludźmi. Jak zaznacza Korczyńska, odpowiedzi dziewczynek i chłopców na pytanie: „jak smakuje lemoniada?” mówią same za siebie.

Chłopcy komentowali:

 • „Fuj! Niedobra!”,
 • „Trzeba dodać trochę cukru”,
 • „Okropnie smakuje”.

A co mówiły dziewczynki?

 • Że lemoniada jest „dobra” i grzecznie ją piły, mimo że niektóre ledwo ją przełykały. Dopiero przyparte do muru mówiły prawdę

– pisze blogerka.

Dziewczynki zapytane, dlaczego nie mówiły, że lemoniada im nie smakuje, odpowiadały:

 • „Nie chciałam być wobec ciebie niegrzeczna”,
 • „Nie chciałam zrobić przykrości komuś, kto zrobił tak niesmaczną lemoniadę”,
 • „Nie chciałam by ktoś, kto zrobił tę lemoniadę, źle się poczuł, że mi nie smakuje”.

To, co równie ważne, na koniec eksperymentu poproszono dzieci, by opisały siebie. Chłopcy w tym celu używali takich słów jak „utalentowany”, „zabawny” i „bystry”. Natomiast dziewczynki opisywały siebie jako „miłe”.

Różnica między chłopcami a dziewczynkami

Skąd taka różnica w zachowaniu?

Słowo klucz do wyjaśnienia tego zjawiska to socjalizacja. Socjalizacja, czyli złożony, uwarunkowany wieloma czynnikami proces, w ramach którego dana jednostka dostosowuje się do norm panujących w społeczeństwie, w którym funkcjonuje.

Socjalizacja trwa całe życie, ale jej niezwykle ważnym i kluczowym elementem są rodzice i ich oczekiwania wobec dzieci. Wiele badań wskazuje na to, że rodzice inaczej traktują dzieci w zależności od ich płci. I nie chodzi tu tylko o sposób ubierania i podział kolorów na niebiesko-chłopięce i różowo-dziewczęce.

To właśnie dziewczynkom powtarzamy: „Bądź grzeczna”, „Nie złość się”, a na „niegrzeczne” zachowania chłopców przymykamy oko, bo „Tacy są chłopcy, muszą trochę połobuzować” – wyjaśnia autorka wpisu.

Korczyńska zaznacza również, że sama nie wychowuje swoich córek w duchu „grzeczności”. Z tego powodu zrezygnowała z używania słów „grzeczna” i „niegrzeczna”. „Pozwalam na wyrażanie swojego zdania i sprzeciwu” – podsumowuje.

Magda Korczyńska – „Jak wychowywać dziewczynki”

Magda Korczyńska jest mamą dwóch córek w wieku 5 i 7 lat. Prowadzi bloga i instagramowy profil „Jak wychowywać dziewczynki”. Jak tłumaczyła w rozmowie z Hello Zdrowie, zaczęła blogować, gdy jej starsza córeczka miała 4,5 roku:

„To był moment, kiedy coraz większą uwagę zwracałam na rzeczy usłyszane od rodziny czy na placach zabaw – były to komentarze bądź sugestie dotyczące tego, jak moje córki powinny się zachowywać czy wyglądać. Narastał we mnie bunt przeciwko ich formatowaniu pod kątem płci. Postanowiłam zgłębić ten temat. Największym odkryciem i motorem, żeby jeszcze głębiej wejść w tematykę wychowania dziewczynek, był dla mnie artykuł w magazynie ‚Science’. Odnosił się do badań, z których wynikało, że dziewczynki już w wieku 6 lat potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców! Pomyślałam sobie wtedy: ‚Moja córeczka niedługo będzie miała 5 lat, mam mało czasu, żeby do tego nie doprowadzić’”.

Korczyńska wierzy, że jej blog może być dla rodziców drogowskazem. W opublikowanym przez siebie manifeście wypowiada wojnę stereotypom i uprzedzeniom dotyczącym wychowywania dzieci.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

Zabawki

„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”

Mikołaj Foks

Co daje dziecku wychowanie w naturze? Mówi Mikołaj Foks [WIDEO]

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: dziewczynki nie muszą spełnić wszystkich oczekiwań innych ludzi [WIDEO]

Magda Korczyńska

Magda Korczyńska o wyroku TK: każda kobieta powinna mieć prawo, żeby o sobie decydować

Dlaczego dzieci tak silnie reagują w momencie wyłączenia im bajek? Tłumaczy psychoożka

Dlaczego dzieci tak silnie reagują w momencie wyłączenia im bajek? Tłumaczy psycholożka

Matka z córką rzucają confetti

Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

Dziecko

Krzyknęłaś na swoje dziecko? Zobacz, jak naprawić sytuację

Dzieci się bawią

„On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga

"Nie kocham mamy", "idź sobie". Jak radzić sobie z przykrymi słowami od dziecka?

„Nie kocham mamy”, „Idź sobie”. Jak radzić sobie z przykrymi słowami dziecka? Radzi psycholożka Dominika Słowikowska

„Złość piękności szkodzi”? W żadnym wypadku. Pozwólmy dziewczynkom się złościć!

Złość piękności szkodzi? „Zbyt długo dałyśmy sobie wmawiać bajkę o złości, co to kobiecości nie przystoi”

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

Patrycja Juszkat

„Dzieci nie potrafią się skupić, kiedy stoi nad nimi krytykujący je rodzic”. Jak złość i kłótnie rodziców wpływają na dzieci? Tłumaczy mediatorka Patrycja Juszkat

„Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”, „Jesteś do niczego!”, „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają”. Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dzieci

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Złoszcząca się dziewczynka

„Pozwólmy dzieciom wyrażać uczucia, również negatywne”. Psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa o złości u kilkulatków

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Blogerka „Łysa Mówi” o Syndromie Dziecka Maltretowanego: „Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni”

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

„Potrzebna jest zmiana myślenia. Nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba”. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste

Rzucanie przedmiotami przez dziecko / unsplash

Twoje dziecko rzuca przedmiotami? Psycholożka wyjaśnia, co może mu pomóc

„Już sześcioletnie dziewczynki potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?