3 min.
Złość piękności szkodzi? „Zbyt długo dałyśmy sobie wmawiać bajkę o złości, co to kobiecości nie przystoi”

„Złość piękności szkodzi”? W żadnym wypadku. Pozwólmy dziewczynkom się złościć! / iStock
Najnowsze
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
„Taka ładna, a się dąsa”, „złość piękności szkodzi”, „nie wykrzywiaj się, bo ci się zmarszczki porobią”, „dziewczynce nie wypada podnosić głosu” – znacie to? Autorki instagramowego profilu „Jak wychowywać dziewczynki” podkreślają, że one aż za dobrze. Dlatego postanowiły rozprawić się z błędnym przekonaniem wśród rodziców, że złość to emocja, która „nie przystoi dziewczynkom”.
Uroda ważniejsza od emocji?
Na pewno niejedna z nas słyszała nieraz powiedzenie „Złość piękności szkodzi!” – od rodziców czy dziadków, a czasem też od partnera czy koleżanek. Dlaczego według autorek profilu na Instagramie „Jak wychowywać dziewczynki” jest ono szkodliwe?
„Powyższym przysłowiem dyscyplinowano pokolenia kobiet, tym samym implikując im, że to, jak wyglądają, jest ważniejsze od tego, co czują. Niestety w dużej większości dałyśmy się w tę pułapkę wpuścić. Trudno nam się dziwić – wstyd to w końcu skuteczne, ale i perfidne narzędzie dyscyplinujące” – podkreślają Magda Korczyńska i Magda Falińska.
Jak tłumaczą, kiedy wstyd zostanie zaszczepiony w daną osobę, ta mylnie utożsamia go z własnym głosem i sama, często nieświadomie, „tańczy rygorystycznie określone kroki w rytm smętnej melodii, jaką jej ‘autożenada’ zagra”.
„Złość dyskredytuje kobiecość”
„Złość odmalowano nam jako emocję bardzo niekobiecą. Taka ona w końcu nieelegancka, niecywilizowana, groźna, wreszcie – niepotrzebna komuś, kogo życiową rolą jest wspierać innych i być przyjemnym w odbiorze. (…) Złość potwierdza męskość, a mężczyźni są za nią nagradzani, dyskredytuje za to kobiecość, więc kobiety powinny być za nią karcone. Czyż nie?” – piszą Magda Korczyńska i Magda Falińska.
Od razu odpowiadają: no nie, no wiadomo, że nie! I podkreślają, że „zbyt długo dałyśmy sobie wmawiać bajkę o złości, co to kobiecości nie przystoi”.
„Złość jest emocją, którą przejawia każdy człowiek bez względu na jego, jej, ich płeć. Jak większość z nas pewnie (przynajmniej w teorii) wie, oddzielanie się od jakichkolwiek uczuć nie jest dla nikogo zdrowe – powinny one móc w nas zaistnieć, wybrzmieć, a dzięki temu – odejść” – tłumaczą.
Jak wychowywać dziewczynki?
Autorką bloga „Jak wychowywać dziewczynki” jest Magda Korczyńska – mama dwóch córek, która sama o sobie tak pisze:
„Na blogu dzielę się moją drogą do wolności. Wolności od wszędobylskich stereotypów na temat dziewczynek i chłopców. Wszędobylskich, bo wyskakujących m.in. z bajek, reklam, książek, a co gorsza z ust dziadków, kolegów i (o zgrozo) czasem z moich! Potrzebuję świadomości. I wiedzy”.
Wraz z Magdą Falińską prowadzi profil na Instagramie @jakwychowywacdziewczynki, który śledzi niemal 47 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Już sześcioletnie dziewczynki potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

„Bycie miłą to przyzwalanie na różne zachowania, na które w środku w sobie zgody nie mamy, ale nie chcemy urazić drugiej osoby” – mówi Monika Perdjon, trenerka zmiany

„Dziewczynka, którą surowo karano za okazywanie złości, w dorosłym życiu może odczuwać druzgoczącą niemoc i bezsilność”. O toksycznej matce i jej wpływie na życie córki mówi mediatorka Patrycja Juszkat
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021