Przejdź do treści

Kayah o depresji poporodowej: Miałam do siebie wiele żalu, że nie umiem w pełni cieszyć się swoim macierzyństwem

Kayah o depresji poporodowej
Kayah o depresji poporodowej / Zdjęcie: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA SOPOT 19.08.2021 TOP OF THE TOP Sopot Festival 2021 - dzień 3
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Baby blues trwa na ogół trzy dni, u mnie trwał pół roku” – podkreśliła w najnowszym wywiadzie Kayah. Piosenkarka po urodzeniu swojego syna cierpiała na depresję poporodową. Była jedną z niewielu gwiazd, które zaczęły głośno mówić na ten temat. To wpłynęło na poprawę nie tylko jej zdrowia psychicznego, ale także innych kobiet, które podobnie jak ona czuły, że nie radzą sobie z dzieckiem, że są niekompetentne.

Kayah: Miałam do siebie wiele żalu

Kayah, a właściwie Katarzyna Rooijens z domu Szczot, została mamą w 1998 roku. Narodziny syna zbiegły się w czasie z wydaniem albumu „Kayah i Bregović”, który szybko stał się wielkim sukcesem komercyjnym polskiej muzyki lat 90. Krążek został wydany w kilkunastu innych krajach europejskich. Jak się później okazało artystka u szczytu swojej kariery mierzyła się z depresją poporodową.

„Baby blues trwa na ogół trzy dni, u mnie trwał pół roku i miałam do siebie wiele żalu, że nie umiem w pełni cieszyć się swoim macierzyństwem, że widzę je także w ciemnych kolorach, że nie radzę sobie z dzieckiem tak, jak widziałam, że robią to mamusie w telewizji, które na reklamach całują maluszka w stópkę, a dziecko uśmiechnięte, „gili-gili” w brzuszek… No, nie zawsze tak to wyglądało” – powiedziała w rozmowie z dziennikarką dziendobry.tvn.pl.

O tym, co dokładnie przeżywała po narodzinach Rocha, pisała w felietonach do jednego z kobiecych czasopism. Na temat depresji poporodowej mówiła także w wywiadzie dla magazynu „Viva!” w 2009 roku. „To było takie rozdarcie – z jednej strony wielka miłość i poczucie obowiązku, a z drugiej bezsilność wobec tego wiecznego krzyku, uczucie żalu, że w ogóle się taką decyzję podjęło, że się sobie pęta założyło na ręce i nogi” – wspominała.

Wtedy myślała, że tylko ona nie radzi sobie w roli matki, że tylko jej towarzyszy uczucie niespełnienia, że tylko ona odczuwa drażliwość, huśtawki nastrojów, poczucie winy.

„Musiałam zderzyć się ze swoją rzeczywistością, która na początku myślałam, że jest tylko moją rzeczywistością. Dopiero kiedy wyszłam z tym do innych kobiet – tak samo było z moim Hashimoto – dopiero, kiedy przyznałam, że jestem chora, że nie radzę sobie ze wszystkimi objawami, jakie ta choroba niesie, wtedy inne kobiety zaczęły się do mnie zgłaszać” – przyznała.

Depresja poporodowa

Na depresję poporodową cierpi od 10 do 22 proc. kobiet

Dodała, że do dziś zdarza się, że kobiety podchodzą do niej w sklepie, w centrum handlowym czy na spacerze i dziękują za podjęcie tego tematu.

„Nie miałam pojęcia, że tak wiele kobiet choruje – że to dotyka też osoby publiczne. Dotyka. My nie różnimy się niczym. Mamy takie same pragnienia, marzenia względem rodziny, szczęścia, miłości” – powiedziała Kayah.

Na depresję poporodową cierpi od 10 do 22 proc. kobiet. Niestety co druga nie zwraca się o pomoc do specjalisty. Zdaniem wokalistki dbanie o zdrowie psychiczne powinno być dla nas priorytetem na każdym etapie życia. „Nie bójmy się. Szukajmy dobrych terapeutów, analizujmy nasze życie, poznajmy siebie samych, a wtedy łatwiej nam też będzie poznać innych” – apelowała w rozmowie z serwisem „Dzień dobry TVN”.

Kayah podkreśliła, że pandemia odcisnęła piętno również na jej kondycji psychicznej. „Głównie płaczemy, kiedy jesteśmy bezsilni, kiedy naprawdę nic nam już nie pozostaje, kiedy wręcz opuszcza nas nadzieja. Wtedy to są łzy bezradności, no i zdarzały mi się takie łzy w lockdownie. Bez lockdownu też mi się zdarzają” – powiedziała. „Ja płaczę codziennie, ale taką mam urodę. Jestem nadwrażliwa, mega sentymentalna, wzruszam się, gdy coś mi się bardzo podoba” – dodała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Aktorka na dwa lata przed siedemdziesiątką została mamą. Informacja wywołała w Hiszpanii oburzenie

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

„Jestem samotną mamą i potrzebuję pomocy. I to jest okej”. Olga Kalicka szczerze o swoim macierzyństwie

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Maggie Maurer

Modelka pokazała zdjęcie, na którym karmi piersią dziecko za kulisami pokazu mody. „To jedyna rzecz, która się liczy”

„Tęsknię za robieniem prostych rzeczy, takich jak wzięcie prysznica”. Słowa zapłakanej młodej mamy poruszyły internautki

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

"Na starość nikt ci szklanki wody nie poda" - co to tak naprawdę znaczy?

Co tak naprawdę chcą powiedzieć ci, którzy bezdzietnym osobom mówią, że nikt na starość „szklanki wody im nie poda”? Temat ten bierze na tapet Edyta Broda

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Aleksandra Szwed zdecydowała się opowiedzieć o drugiej ciąży. „To był notoryczny stres, notoryczny strach, przerażenie tym, co się dzieje”