Przejdź do treści

Czym jest bezsilność i jak się objawia? Jak sobie z nią radzić?

Czym jest bezsilność i jak się objawia? Jak sobie z nią radzić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Bezsilność to trudne i męczące uczucie, z którym większość osób zetknęła się chociaż raz w życiu. Niestety poczucie bezsilności może zdominować nasze codzienne funkcjonowanie i utrudnić życie. Uczucie bezsilności może pojawić się w wielu różnych sytuacjach, jednak nie każdy wie, jak sobie z tym poradzić.

Bezsilność – czym jest i jak się objawia? 

Bezsilność można zdefiniować jako poczucie braku możliwości poradzenia sobie w danej sytuacji. Bardzo trudno jest dokładnie określić, czym jest bezsilność, jednak zdaniem autorów w jej skład wchodzą takie uczucia jak smutek, strach, ugodowość wobec trudnej sytuacji, a także oczekiwanie na dalsze zdarzenia. Warto wiedzieć o tym, że bezsilność może dotyczyć zarówno jednorazowych i krótkotrwałych sytuacji, jak i tych trwających znacznie dłuższej.  

Uczucie bezsilności w literaturze definiowane jest obecnie na trzech głównych poziomach: 

  • jako bezsilność wobec podejmowania decyzji, a także poczucie, że indywidualne decyzje nie są brane pod uwagę; 
  • brak kontroli nad tym, co w ogóle będzie brane pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji (co może zdarzyć się na przykład w miejscu pracy); 
  • poczucie całkowitej bezsilności i dominacji ze strony otoczenia, co może wiązać się na przykład z przemocą ze strony innych osób.  

Niestety uczucie bezsilności może pojawić się naprawdę w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim dotyczy kwestii typowo osobistych, ale także zawodowych. O poczuciu bezsilności można mówić także w sytuacji, gdy pojawiają się spore problemy zdrowotne, a także wzmacnia się samotność egzystencjalna. Dodatkowo bezsilność mogą odczuwać rodzice dzieci lub nastolatków, a także osoby, które postanowiły mieć zwierzę i od pewnego czasu zajmują się kotem lub psem.

Zarówno małe dzieci, jak i zwierzęta mogą działać niezgodnie z zasadami logiki, a także być niegrzeczne. Z kolei osoby w wieku dorastania mogą przeżywać różne trudne chwile i wyrażać emocje w sposób nieakceptowany. To wszystko sprawia, że w takich sytuacjach czasami trudno jest sobie poradzić. 

W zdecydowanej większości przypadków uczucie bezsilności jest bardzo nieprzyjemnym, wszechogarniającym poczuciem, który wiąże się raczej z odczuwaniem negatywnych emocji. Bezsilność najczęściej jest uczuciem bardzo trudnym do zaakceptowania, ponieważ wskazuje na to, że jednostka nie ma pomysłu na to, co dalej zrobić i jak działać.  

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Karolina Tuchalska-Siermińska

Bezsilność wobec alkoholu – poważny problem 

W tym miejscu warto opisać inne uczucie, które dotyczy przede wszystkim osób zmagających się z nadmiernym spożyciem alkoholu, a nawet uzależnieniem od tej substancji. Zgodnie z definicją pierwszego kroku z dwunastu w terapii Anonimowych Alkoholików uznaje się, że „Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu i że przestaliśmy kierować własnym życiem”. Niestety do takiej bezsilności bardzo trudno jest się przyznać i ciężko jest w nią uwierzyć. Osoby uzależnione od substancji chcą być silne, dlatego w żadnym stopniu nie mają zamiaru przyznać się do bezsilności, zwłaszcza na początku swojej drogi do trzeźwości. W tym wypadku radzenie sobie z bezsilnością wiąże się z wieloma różnymi etapami, a więc przede wszystkim spotkaniami grupowymi z innymi osobami z podobnym problemem, a także z chodzeniem na terapię indywidualną lub przyjmowaniem leków od psychiatry.

Jak sobie poradzić z bezsilnością? 

Niestety poczucie bezsilności może być trudne i wszechogarniające, bez względu na to, czy dotyczy czynników zewnętrznych, czy też wewnętrznych. Proces radzenia sobie z bezsilnością zależy w tym przypadku od tego, co ją wywołało. W przypadku konkretnej choroby można zacząć szukać na jej temat informacji, rozmawiać ze znajomymi lub spędzać czas w sposób spokojny i ciekawy. Z kolei w przypadku bezsilności w sytuacji przemocy w związku znacznie lepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe szukanie pomocy. W wielu przypadkach dobrą opcją jest zaprzestanie walki z tym, co nieuniknione i znalezienie sobie innego rodzaju zajęć, rozrywek, znajomych. Często trzeba zaakceptować, że nie na wszystko ma się wpływ i tym samym konieczne jest uznanie faktów. Dobrze wiedzieć o tym, że w niektórych przypadkach poczucie bezsilności przydaje się, ponieważ wskazuje na to, że człowiek nie jest omnipotentny, ma słabości i trudności w życiu. Dodatkowo bezsilność może sprawić, że w umyśle ludzkim pojawią się pewne refleksje, ważne myśli, a czasami nawet pomysły.

depresja smutna dziewczyna

Gdzie szukać pomocy w przypadku bezsilności? 

W sytuacjach, gdy poczucie bezsilności jest dominujące i nawet utrudnia codzienne funkcjonowanie, dobrym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Bezsilność może być jednym z ważnych objawów depresji lub innych zaburzeń. Zwykle pierwszym etapem jest rozmowa wstępna z psychologiem, a więc na przykład w formie konsultacji. Następnie specjalista podejmuje decyzję, czy lepiej kontynuować leczenie w formie psychoterapii, czy też lepiej udać się do psychiatry. Oczywiście w przypadku samej bezsilności zwykle nie ma potrzeby zażywania leków, jednak jeśli dołączają się do tego inne symptomy, czasami farmakoterapia może być konieczna.  

Negatywne emocje w ludzkim życiu są czymś, co dotyczy praktycznie wszystkich (tak można stwierdzić nawet bez nadmiernych generalizacji). Bezsilność dotyka sporą część populacji na pewnym etapie życia. W sytuacjach, gdy uczucie to staje się obezwładniające i dominujące, można podejrzewać zaburzenia nastroju lub inne problemy. W takich przypadkach poza pomocą ze strony psychoterapeuty, ważne jest poszukiwanie wsparcia wśród osób bliskich, na przykład partnera, małżonka, rodzica, przyjaciółki.  

Źródła: 

  1. http://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/35538/gum_41_2.pdf?sequence=3#page=27 [dostęp: 21.01.2023] 
  2. https://edukacjaetyczna.pl/wp-content/uploads/2019/12/EE16.pdf#page=23 [dostęp: 21.01.2023] 
  3. https://powerlessness.essex.ac.uk/the-phenomenology-of-powerlessness-green-paper [dostęp: 21.01.2023] 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)? Najważniejsze założenia, metody pracy i efekty

Typy osobowości według Junga – czym się charakteryzują i kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Resocjalizacja – czym jest, czy pomaga, jakie przepisy obowiązują? Zmiany w ustawodawstwie od marca 2023 roku

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Czym jest awersja i jakie są jej rodzaje? Diagnoza i leczenie awersji seksualnej

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Czym są zaburzenia lękowe, jak je leczyć i jak sobie z nimi radzić na co dzień?

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić? /fot. Pexels

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić?

„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch

Kobieta

Kiedy czekamy na miłość, awans i lepszą wersję nas samych, wiele tracimy. Kasia Bem radzi, jak żyć tu i teraz

Jak mówić do osób z otyłością? Wyjaśniają eksperci z Dietetyka #NieNaŻarty

Co mówić osobom z otyłością, żeby je wspierać, a nie dołować? Wyjaśniają eksperci z profilu Dietetyka #NieNaŻarty

×