Przejdź do treści

Kobieta po transplantacji płuc urodziła zdrowe dziecko. To pierwsza taka sytuacja w Polsce

Pani Patrycja i jej córka Pola / fot. WUM
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trzy lata po przeszczepieniu płuc kobieta zaszła w ciążę. Pacjentka była pod opieką specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a sam poród miał miejsce w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjaliści wykonali cesarskie cięcie. Patrycja i jej córka Pola czują się dobrze. Był to pierwszy taki poród w Polsce!

Ciąża po przeszczepie płuc

Kobieta otrzymała nowe płuca 11 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca. Przeszczep odbył się z powodu całkowitej niewydolności oddechowej w przebiegu mukowiscydozy. Teraz, po trzech latach od operacji i przy bardzo dobrej funkcji przeszczepionych płuc, pacjentka po optymalizacji leczenia immunosupresyjnego (przeciwodrzutowego) i odpowiednim przygotowaniu, urodziła zdrowe dziecko.

Specjaliści tłumaczą, że ciąża po przeszczepieniu płuc jest możliwa, jednak zaleca się szczególną ostrożność przez cały czas jej trwania. Są to ciąże bardzo wysokiego ryzyka, z dużą częstością odrzucania przeszczepu, wcześniactwa oraz z niską masą urodzeniową u niemowląt. Musimy pamiętać, że kobiety po transplantacji płuc, które zaszły w ciążę, są narażone na większe ryzyko w porównaniu z innymi biorcami narządów miąższowych.

Ryzyko pogorszenia czynności płuc i odrzucenie nie są małe, stąd zaleca się, aby kobiety, które przeszły przeszczep płuc, unikały zajścia w ciążę w ciągu pierwszych 2-3 lat po operacji. Możliwe są liczne powikłania, takie jak: stan przedrzucawkowy, nadciśnienie, cukrzyca, infekcje, a także związane z niektórymi powszechnymi lekami przeciw odrzuceniu przeszczepu – w tym zwłaszcza wady wrodzone i przedwczesne porody.

Ciąża pod ścisłą kontrolą

„To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki” – powiedział dr hab. n. med. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jak dodał prof. dr hab. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ciąża powinna być zaplanowana i przeprowadzona przy ścisłej współpracy pacjentki, zespołu transplantacyjnego i specjalistycznego multidyscyplinarnego zespołu medycznego. „Tak też było w tym przypadku” – powiedział.

Specjaliści wyjaśniają, że opieka nad pacjentkami w ciąży po transplantacji wymaga zachowania niezwykłej ostrożności, aby zabezpieczyć i matkę i dziecko przy prowadzeniu leczenia immunosupresyjnego. Eksperci podkreślają, że ta pierwsza ciąża zakończona porodem po przeszczepieniu płuc w Polsce to ważny krok w historii polskiej transplantologii i opieki położniczej u kobiet po transplantacji narządów.

źródło: materiały prasowe WUM

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.