Przejdź do treści

„Koronawirus w natarciu na porodówkach czy nie?” – komentuje dr Wojciech Falęcki

Koronawirus a porodówki / iStock
„Koronawirus w natarciu na porodówkach czy nie?”. Relacjonuje dr Wojciech Falęcki / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Każdej ciężarnej pacjentce bardziej niż kiedykolwiek rekomendujemy szczepienie na grypę” – pisze na swoim Instagramie dr Wojciech Falęcki. Jeden z najpopularniejszych polskich lekarzy w mediach społecznościowych wyjaśnia, czego w szpitalach mogą dziś się spodziewać kobiety oczekujące dziecka.

Koronawirus a porodówki – jak obecnie wygląda sytuacja?

O skomplikowanej sytuacji porodówek w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 pisałyśmy już niejednokrotnie. A to w kontekście reżimu sanitarnego porodów rodzinnych, a to w odniesieniu do innych obostrzeń (różniących się od siebie w różnych szpitalach), które budziły wiele niepokoju u przyszłych mam i ich bliskich. Obecnie sytuacja wydaje się opanowana, ale jak wiadomo – może zmieniać się radykalnie. Wszystko zależy od dynamiki rozprzestrzeniania się epidemii w różnych w miejscach w kraju. Dotyczy to również kwestii wykonywania kobietom przyjmowanym na oddział testów na obecność koronawirusa. Pisze o tym aktywny na Instagramie ginekolog położnik dr Wojciech Falęcki:

„UWAGA, UWAGA!!! Koronawirus w natarciu na porodówkach czy nie ? Każdy oddział ma aktualnie własne zasady. Mimo, że rekomendacje konsultantów nie zmuszają nas do pobierania każdej pacjentce testu w kierunku SARS-CoV-19, to w związku z przyrostem zakażeń w naszym szpitalu utrzymaliśmy ten reżim”.

Wciąż nie można przewidzieć, czy nadejdzie i jak będzie wyglądała druga fala epidemii. Wszystko jednak wskazuje na to, że koronawirus zostanie w naszej populacji na dłużej. By ograniczyć ryzyko osłabienia organizmu za sprawą innych infekcji, kobiety spodziewające się dziecka powinny przede wszystkim zaszczepić się przeciwko grypie. Można to zrobić w dowolnym momencie ciąży. Szczepionki te są bezpieczne dla nienarodzonego dziecka, zatem nawet jeśli kobieta zaszczepi się, nie wiedząc, że jest w ciąży, również nie ma powodu do niepokoju. Falęcki zauważa:

„Czekamy na drugą falę. Czy przyjdzie ? Nie wiadomo. Każdej ciężarnej pacjentce bardziej niż kiedykolwiek rekomendujemy szczepienie na grypę”.

A jak sprawy wyglądają z perspektywy samych rodzących? Położnik cytuje wiadomości, które otrzymał od internautek. Pokazują one skrajnie różne podejścia do wprowadzonych obostrzeń, łączy je jednak zrozumienie obecnej sytuacji epidemicznej:

„Dziś dostałem dwie wiadomości od obserwujących mnie osób. To panie, które poród w czasach pandemii mają już za sobą. 'Nie było tabunów ludzi w odwiedzinach. Super pomocny personel. Spokój’ lub 'Cieszę się z zakazu odwiedzin. Mogę się nacieszyć maleństwem’. Oczywiście są też panie, które z trudem, ale akceptują ten stan. W końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo” – podsumowuje dr Falęcki.

View this post on Instagram

UWAGA UWAGA !!! Koronawirus w natarciu na porodówkach czy nie ? Każdy Oddział ma aktualnie własne zasady. Mimo, że rekomendacje konsultantów nie zmuszają nas do pobierania każdej pacjentce testu w kierunku SARS CoV19 to w związku z przyrostem zakażeń w naszym szpitalu utrzymaliśmy ten reżim. Czekamy na drugą falę? Czy przyjdzie ? Nie wiadomo. Każdej ciężarnej pacjentce bardziej niż kiedykolwiek rekomendujemy szczepienie na grypę. A jak jest na salach porodowych okiem pacjentki ? Dziś dostałem dwie wiadomości od obserwujących mnie osób. To panie które poród w czasach Pandemii maja już za sobą. „Nie było tabunów ludzi w odwiedzinach. Super pomocny personel. Spokój” lub „Cieszę się z zakazu odwiedzin. Mogę się nacieszyć maleństwem” oczywiście są tez panie które z trudem ale akceptują ten stan. W końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo. W dobie tak rozwiniętej elektroniki – możemy naprawdę pokazać bardzo dużo. Może takie podejście i ten rodzaj „telemedycyny” będziemy musieli uprawiać przez długi czas. Pożyjemy, zobaczymy. Uważajcie na siebie. #koronawirus #tv #tvn #pandemia #passion #doctor #lekarz #ginekologia #położnictwo #autobus #instamateczki #medicine #knowledge #tvn #uwagakoronawirus #autobus #bus #lekarz #medlife #scrubs #elegant #jelcz #nieinstamateczki #mask #evening #freetime

A post shared by Wojciech J. Falęcki (@dr_wojciechjfalecki) on

Dr Wojciech Falęcki na Instagramie

Dr Wojciech Falęcki jest rezydentem położnictwa i ginekologii oraz magistrem fizjoterapii. W mediach społecznościowych dzieli się w przystępny sposób wiedzą medyczną. Jego profil na Instagramie obserwuje 154 tys. internautów. „Narodziny to moja pasja” – mówi o swojej pracy.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Stan epidemii w Polsce powróci? "Jeśli dynamika zachorowań się utrzyma, jego wprowadzenie będzie właściwą reakcją" / AdobeStock

Stan epidemii w Polsce powróci? „Jeśli dynamika zachorowań się utrzyma, jego wprowadzenie będzie właściwą reakcją”

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Kobieta

Dwa objawy wskazujące na zakażenie „ukrytym Omikronem”. Jeśli je masz, zostań w domu

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Kobieta na lotnisku

Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna