Przejdź do treści

Kwas hialuronowy – jakie funkcje pełni w skórze? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny

Kobieta stoi na ulicy przy murze
Kwas hialuronowy - jakie funkcje pełni w skórze? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny/ fot. Keenan Constance, Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwas hialuronowy nazywany „eliksirem młodości” jest najczęściej używaną substancją na rynku kosmetycznym. Produkowany także przez nasz organizm i występujący w skórze ma wiele znaczących dla niej właściwości. Jakich? I kiedy zaczynamy odczuwać jego utratę? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie kosmetolożka Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny. 

Ekspert Kosmetyczny

Kim jest Joanna Skrzypczak? To mgr kosmetologii i szkoleniowiec. W mediach społecznościowych znana jest jako Ekspert Kosmetyczny. Jej profil na Instagramie obecnie śledzi już  niemal 14 tys. obserwatorów. W czym tkwi sukces kosmetolożki? Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie dotyczącą trądziku i pielęgnacji skóry. Każdy jej post napisany jest zrozumiałym dla użytkownika językiem, a podejmowane przez nią tematy – są „na topie”. Ostatni jej wpis dotyczy kwasu hialuronowego w skórze.

Skóra jest dynamicznym, regenerującym się organem. Stanowi ok 15 proc. całkowitej masy ciała – rozpoczyna swój wpis Skrzypczak.

Funkcje kwasu hialuronowego w skórze

Kwas hialuronowy (HA) jest związkiem cukrowo-białkowym. To długi, stabilizowany łańcuch, który splata się tak, że przypomina kłębek wełny. W naszym organizmie występuje w skórze właściwej i naskórku, a produkowany jest przez fibroblasty. Dlaczego jest tak ważny?

HA stosowany jest w wielu dziedzinach medycyny, wykazuje działanie przeciwzapalne, regenerację i gojenie ran, immunomodelujące, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwstarzeniowe czy też kosmetyczne

– wymienia ekspertka.

Jak zaznacza specjalistka, ponad 50 proc. całkowitej zawartości HA w ciele znajduje się właśnie w skórze. Jakie to ma dla niej znaczenie?

HA odpowiada za poziom nawilżenia, regenerację oraz jędrność.

Glikozaminoglikany (GAG) oraz proteoglikany (PG) są składnikami macierzy pozakomórkowej, tak jak włókna kolagenowe.

Gdy sieciuje się z włóknami kolagenowymi ujędrnia skórę.

HA wchodzi w skład GAG i jest najliczniejszą cząsteczką macierzy pozakomórkowej skóry właściwej ~0,5 mg/kg mokrej masy i naskórka ~0,1mg/kg!

– tłumaczy specjalistka.

Co ciekawe, Skrzypczak zaznacza, że w zależności od miejsca na ciele zmienia się zawartość HA. I tak przykładowo skóra przedramienia zawiera 2 razy więcej kwasu hialuronowego niż skóra pleców.

Smog w mieście / istockphoto.com

Utrata kwasu hialuronowego

Skóra jest jędrna, nawilżona i szybko się regeneruje, kiedy zawiera dużo kwasu hialuronowego. Niestety, wraz z wiekiem go ubywa. Dzieje się tak pod wpływem wolnych rodników, enzymów, ale też promieniowania UV. Naturalnie poziom HA zaczyna spadać około 45. roku życia, po przekroczeniu siedemdziesiątki mamy go już o 80 proc. mniej w porównaniu z ilością, która znajduje się w skórze około czterdziestki.

Oczywiście zdjęcia mojej „naciągniętej” skóry mogą świadczyć o różnych aspektach, nie mniej jednak utrata HA prowadzi do utraty jedności, która zaczyna być już widoczna ok. 30. r.ż.

W wieku 50 lat tracimy aż POŁOWĘ kwasu hialuronowego w skórze.

Co ciekawe, kwas hialuronowy ulega naturalnej ciągłej produkcji, która z wiekiem maleje, w skórze właściwej okres połtrwania to <1 dzień, a naskórku 2-4 godzin!

– ostrzega Ekspert Kosmetyczny.

Jakie możemy zaobserwować skutki utraty kwasu hialuronowego w skórze?

Badania potwierdzają, że utrata HA w skórze prowadzi do:

  • utraty elastyczności i jędrności
  • pojawiania się zmarszczek
  • zapadania się policzków
  • pogłębienia się fałd nosowo-wargowych

– wymienia kosmetolożka.

Czy kosmetyki z kwasem hialuronowym pomogą?

Na rynku kosmetycznym mamy do wyboru mnóstwo kosmetyków zawierających kwas hialuronowy. Czy jednak podanie go w formie kosmetyku może pomóc skórze?

TAK! Codzienne stosowanie kremu z HA powoduje redukcję zmarszczek, poprawę elastyczności i napięcia skóry.

Badania prowadzone w 2016 r. uwzględniające 4 produkty różnych firm, 20 kobiet, przez 3 miesiące dało wyniki: elastyczność i napięcia skóry 13-30 proc., zmniejszenie widoczności głębokich zmarszczek 10-20proc., u wszystkich również wzrósł poziom nawilżenia skóry.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny)

Warto jednak pamiętać, że kwas hialuronowy nie zawsze równa się temu samemu związkowi w innym kosmetyku. Skrzypczak zaznacza, że skuteczność kosmetyku zależna jest od masy cząsteczkowej HA.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.