4 min.
Dermabrazja – zabieg medycyny estetycznej, czy sposób na choroby skóry? Efekty, przebieg i przeciwwskazania

Fot. Robert Przybysz / Adobe
Dermabrazja to zabieg od lat stosowany w medycynie, pierwotnie traktowany jako jeden ze skutecznych i często ostatecznych sposobów na walkę ze skutkami ubocznymi trądziku. Z czasem zaczęto doceniać jego właściwości, wykorzystując go również jako jeden z kroków do walki z oznakami starzenia się skóry. Co to jest dermabrazja i kto może z niej korzystać?
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Dermabrazja to inwazyjny zabieg, który naruszając strukturę naskórka i warstwę skóry właściwej, ma docelowo prowadzić do poprawy jej kondycji. Skutecznie rozprawia się z bliznami, śladami po trądzikowymi i przebarwieniami. Doceniany szczególnie przez kobiety dojrzałe, które dermabrazję traktują jako jeden ze skuteczniejszych sposobów na walkę z upływającym czasem. Zabieg powinien być przeprowadzony przez specjalistę po uprzednim dokładnym wywiadzie z pacjentem i zbadaniu kondycji jego skóry.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co to jest dermabrazja i na czym polega zabieg?
Niewątpliwą zaletą dermabrazji twarzy jest skuteczne rozprawienie się z naprawdę głębokimi i utrwalonymi zmianami. Zabieg polega na równomiernym złuszczaniu skóry, aż do jej warstwy właściwej. Ma to na celu ujednolicenie i wyrównanie leczonej powierzchni. Jak każdy zabieg inwazyjny, również dermabrazja wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęstszych należą: opuchnięcie twarzy, blizny, trwała zmiana pigmentacji skóry, infekcje i stany zapalne.
Rodzaje dermabrazji
- dermabrazja laserowa – polega na mikropodgrzewaniu skóry i doprowadzeniu do odparowania jej wierzchniej warstwy. Prowadzona jest po uprzedniej aplikacji znieczulenia miejscowego. Sprawdza się do redukcji zmarszczek, drobnych blizn, wiele kobiet docenia ją również za niwelowanie rozstępów;
- dermabrazja mechaniczna znana też jako dermabrazja diamentowa – mechaniczne ścieranie warstwy wierzchniej skóry za pomocą urządzenia, z pilnikiem z mikrokryształkami diamentu;
- dermabrazja skóry głowy – polega na złuszczaniu naskórka w celu wzmocnienia cebulek włosowych i pobudzenia ich do wzrostu;
- dermabrazja w domu – to delikatniejsza alternatywa dla profesjonalnej dermabrazji przeprowadzanej w gabinetach. Gotowe zestawy do mikrodermabrazji można kupić w drogeriach, aptece, lub złożyć je samemu. Co jest potrzebne? Peeling termiczny, kremy/emulsje zawierające kwas glikolowy (ma działanie złuszczające), płyn/tonik neutralizujący oraz krem z filtrem UV, który kończy zabieg.
Zobacz także
Dermabrazja – efekty
Pierwsze efekty zabiegu dermabrazji widoczne są już po upływie 10 dni i stopniowo, z każdym tygodniem, stają się coraz bardziej zauważalne. Jakie efekty daje dermabrazja?
- usuwa głębokie blizny (potrądzikowe, pooperacyjne, powstałe po zabliźnianiu się drobnych skaleczeń);
- wygładza nierówności skóry;
- usuwa przebarwienia i wyrównuje kolory skóry;
- spłyca zmarszczki;
- ujędrnia skórę, pobudza do produkcji kolagenu i elastyny.
Powodzenie zabiegu zależy od wielu czynników, m.in: kondycji wyjściowej skóry, pielęgnacji i trybu życia. Najważniejsze są również pierwsze godziny po zakończonym zabiegu, które bywają decydujące w procesie gojenia. Absolutnie zakazane jest przyjmowanie (przynajmniej przez kilka pierwszych dni) alkoholu i leków zawierających w składzie ibuprofen i aspirynę. Przez pierwsze tygodnie należy również unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem, a przez najbliższe 6 miesięcy od zabiegu przed wyjściem na zewnątrz należy używać kremów z wysokimi filtrami ochronnymi. Dermabrazja to zabieg dla wszystkich, którzy borykają się z niedoskonałościami kosmetycznymi i szukają skutecznego sposobu na poprawienie wyglądu i struktury skóry bez ingerencji skalpela.
Przeciwwskazania do zabiegu
Dermabrazja nie jest zabiegiem dla każdego. Jej przeprowadzenie wykluczają choroby skóry, możliwe reakcje alergiczne lub zła kondycja skóry. Główne przeciwwskazania do zabiegu to:
- bliznowacenie skóry,
- choroby autoimmunologiczne,
- opryszczka,
- aktywny trądzik,
- brodawki, liczne pieprzyki i zmiany skórne,
- rozległe problemy z pigmentacją,
- alergie.
Ostateczną decyzję o możliwości przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjenta. Zabieg dermabrazji nie może być przeprowadzany na skórze z aktywnymi stanami zapalnymi, gojącymi się ranami lub w okresie, kiedy skóra będzie narażona na nadmierną ekspozycję na słońce. Niewskazane jest również przeprowadzenie zabiegu w czasie podwyższonej alergii, podczas której zmiany uczuleniowe objawiają się również na skórze.
Najnowsze w naszym serwisie

21.03.2023
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

21.03.2023
Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

21.03.2023
Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony

21.03.2023
Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023