Przejdź do treści

Małgorzata Rozenek-Majdan w Parlamencie Europejskim o niepłodności. „Znam emocje, frustrację i lęk biorący się z tego, czy będę mogła mieć dzieci, czy nie”

Małgorzata Rozenek-Majdan / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA
Małgorzata Rozenek-Majdan / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Małgorzata Rozenek-Majdan, w związku z obchodzonym 2 czerwca Światowym Dniem In Vitro, poruszyła temat niepłodności na forum europejskim. „Mówię jako szczęśliwa mama trójki synów poczętych dzięki metodzie in vitro. Jako że moi synowie mają 16, 12 i 2 lata, sama śledzę drogę leczenia niepłodności w Polsce od kilkunastu lat” – wyjaśniła.

„Wsparcie dla płodności to wsparcie dla Polski”

2 czerwca, w Światowy Dzień In Vitro, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbył się panel dyskusyjny, którym jedną ze współorganizatorek była Małgorzata Rozenek-Majdan. 44-latka poruszyła temat niepłodności podczas debaty „Wsparcie dla płodności to wsparcie dla Polski”.

Rozenek-Majdan po latach starań o dzieci drogą naturalną, sama zdecydowała się na metodę in vitro. Dzięki temu jest mamą trzech synów: Stanisława, Tadeusza i Henryka. Teraz 44-latka chce pomóc innym parom starającym się o potomstwo. I to właśnie dlatego stała się jedną z nieoficjalnych ambasadorek in vitro w Polsce. W 2019 roku Małgorzata Rozenek-Majdan została też prezeską powołanej przez siebie Fundacji MRM zajmującej się szerzeniem wiedzy o metodzie in vitro i pomocą polskim parom w dostępie do niej.

Małgorzata Rozenek

W Polsce problemy z płodnością może mieć co szósta kobieta

„W Parlamencie Europejskim, z inicjatywy Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz we współpracy z Fundacją MRM odbędzie się panel ekspercki i konferencja prasowa. W Światowym Dniu In Vitro będziemy rozmawiać o leczeniu niepłodności” – napisała Małgorzata Rozenek-Majdan na Instagramie.

Podczas konferencji Rozenek-Majdan, jako prezeska fundacji i współorganizatorka, wystąpiła razem z politykami i specjalistami od metody in vitro.

„Chciałabym podziękować pani premier Ewie Kopacz, że my, jako Fundacja MRM, mogliśmy współorganizować ten panel ekspercki. (…) Jak mówią dane WHO płodność w Polsce, i nie tylko w Polsce, dramatycznie spada. Nazywam się Małgorzata Rozenek-Majdan i mówię do państwa jako osoba, która bardzo dobrze zna emocje, frustrację i lęk biorący się z tego, czy będę mogła mieć dzieci, czy nie. Jednocześnie mówię jako szczęśliwa mama trójki synów poczętych dzięki metodzie in vitro. Jako że moi synowie mają 16, 12 i 2 lata, sama śledzę drogę leczenia niepłodności w Polsce od kilkunastu lat” – powiedziała w Parlamencie Europejskim.

44-latka w swoim wystąpieniu zwróciła się również do polityków partii rządzącej, prosząc o wypracowanie „wspólnego języka opartego na porozumieniu”. Dodała, że „dzisiejszy język polityków konserwatywnych jest dla rodzin walczących z problemem niepłodności poniżający”.

„Jako matki i ojcowie prosimy rządzących, by wrócili do rozwiązań już sprawdzonych i takich, które wyniosły rewelacyjny wynik prokreacyjny” – apelowała Małgorzata Rozenek, odnosząc się do programu refundacji metody in vitro działającego pomiędzy 2013 i 2016 rokiem i powołanego przez Ewę Kopacz.

Była premier dodała, że dziś dla polskich rodzin leczenie niepłodności to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: