Przejdź do treści

 „Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze

„Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze
„Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Wielkiej Brytanii na świat przyszły bliźnięta 3,5 miesiąca przed planowanym terminem porodu. Mimo że lekarze nie dawali im szans na przeżycie, po 5 miesiącach w szpitalu są już w domu – cali i zdrowi. – Jestem taka dumna z moich dzieci, to mali wojownicy – powiedziała wzruszona mama przed powrotem z dziećmi do domu.

Droga do ciąży

Historia bliźniaków, Harley i Harry’ego Crane’ów z Derby, zaczyna się od długich starań ich rodziców, Jade i Stevena, o ciążę. Po 3 latach starań para zdecydowała się na sztuczne zapłodnienie, jednak wtedy też nie obyło się bez problemów. Jade poroniła aż trzy razy. Jak się okazało, utraty ciąży wynikały z nadaktywności układu odpornościowego w organizmie kobiety, który „odrzucał” ciążę. Ostatecznie Jade zaszła w ciążę po 14 latach starań.

Niestety, jej przebieg nie był taki, jaki kobieta sobie wymarzyła. w 22. tygodniu ciąży doszło do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. A w przypadku dzieci urodzonych przed 24. tygodniem ciąży lekarze nie są zobowiązani do interwencji medycznej. Nie dawano maluchom żadnych szans na przeżycie.

Rodzice jednak się nie poddali i pojechali do innego szpitala, Queens Medical Hospital w Nottingham. Tam dzieci przyszły na świat. Najpierw urodziła się Harley, a potem Hary  – w terminie, w którym teoretycznie można jeszcze dokonać aborcji. Bliźnięta jednak wykazywały oznaki życia i lekarze postanowili zrobić wszystko, żeby je ocalić. Uprzedzili jednak Jade i Stevena, że prawdopodobnie się to nie uda.

Bliźnięta w szpitalnym schronie w Ukrainie

Szczęście w nieszczęściu

Zaraz po porodzie bliźnięta zostały zaintubowane i zostały przeniesione na OIOM. Lekarze walczyli tam z wieloma problemami zdrowotnymi, z którymi urodziło się rodzeństwo, m.in. z martwiczym zapaleniem jelit i przewlekłą chorobą płuc.

Maluchy przeszły szereg operacji. Harry musiał otrzymywać też zastrzyki w oczy, żeby nie wystąpiła u niego przedwczesna ślepota, a Harley założono worek stomijny. Po niemal pięciu miesiącach intensywnej opieki lekarzy dzieci zostały wypisane ze szpitala. Ośrodek na swoim profilu na Facebooku napisał, że to najmłodsze przedwcześnie urodzone bliźnięta w Wielkiej Brytanii.

– Jestem taka dumna z moich dzieci, to mali wojownicy – powiedziała wzruszona Jade przed powrotem z dziećmi do domu.

Bliźnięta mają nawet swój własny profil na Instagramie, na którym rodzice zamieszczają ich zdjęcia i nagrania z nimi.

 

Źródło: Daily Mail

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: