Przejdź do treści

Patologia ciąży – co to za oddział? Czym jest ciąża patologiczna?

Patologia ciąży - co to jest za oddział? Czym jest ciąża patologiczna? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łożysko przodujące, cholestaza, stan przedrzucawkowy – to tylko kilka nieprawidłowości, które określa się mianem ciąży patologicznej. Są to odstępstwa od normy, które zagrażają zdrowiu i życiu matki oraz jej nienarodzonego dziecka. Właśnie dlatego w niefizjologicznym przebiegu ciąży kobieta kierowana jest na oddział patologii ciąży. Jest to miejsce, w którym otrzymuje najlepszą możliwą pomoc. 

Patologia ciąży – co to jest?

Patologia ciąży to nazwa jednego z oddziałów szpitala ginekologiczno-położniczego. Kierowane są tu kobiety w ciąży wysokiego ryzyka, w celu usunięcia pojawiających się problemów zdrowotnych, a także niedopuszczenia do powstawania wad płodu lub jego obumarcia. Na oddziale patologii ciąży każda kobieta otaczana jest wyjątkową troską, a jej ciąża jest stale monitorowana. Niekiedy pacjentka spędza tam zaledwie kilka dni, ale zdarza się, że pobyt trwa nawet kilka miesięcy, np. gdy zdiagnozowane zostanie sączenie się wód płodowych.

O skierowaniu na oddział patologii ciąży decyduje prowadzący lekarz ginekolog. Jeśli niemożliwe jest utrzymanie zdrowia przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka bez hospitalizacji – wówczas specjalista wypisuje skierowanie do szpitala.

Otrzymując takie zalecenie od ginekologa, pierwsze kroki należy skierować na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą. Dopiero po badaniu i przygotowaniu dokumentacji pacjentka może udać się na oddział do sali wyznaczonej przez położną.

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

Szpitalny oddział patologii ciąży – zasady działania

Wbrew pozorom patologia ciąży nie jest miejscem, gdzie kobiety zmuszone są cały czas leżeć w łóżku. Jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań – ruch jest wręcz wskazany. Dzięki temu większe jest prawdopodobieństwo, że kobieta podoła wysiłkowi porodu naturalnego.

Na oddziale wykonywane są również wszystkie niezbędne badania. Regularnie analizowany jest skład moczu, badana morfologia krwi, a także wykonywane USG, a na późniejszym etapie ciąży – również KTG.

Pobyt na oddziale patologii ciąży dostarcza zawsze dużo stresu. Nic w tym dziwnego. Kobiety martwią się nie tylko o swoje zdrowie, ale również o życie swojego nienarodzonego dziecka. Warto więc w tym czasie zająć się pogodną lekturą, oglądaniem filmów z pozytywnym zakończeniem lub słuchaniem muzyki poprawiającej nastrój. Dziecko odczuwa stres mamy, dlatego powinna ona zadbać o kondycję własnej psychiki.

kobiete w ciazy boli brzuch

Ciąża patologiczna – co to jest?

O ciąży patologicznej mowa jest wówczas, kiedy pojawiają się komplikacje, mogące zagrażać zarówno życiu i zdrowiu matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. W tym czasie szczególnie ważna jest stała kontrola lekarska (częstsza niż przy przebiegu fizjologicznym ciąży). W wielu przypadkach kobieta jest również kierowana do szpitala na oddział patologii ciąży, gdzie ma zapewnioną najlepsza możliwą i całodobową pomoc.

Najczęściej występującymi nieprawidłowościami, które określane są mianem patologii ciąży, są:

  • nadciśnienie i stan przedrzucawkowy,
  • ciąża po terminie i poród przedwczesny,
  • łożysko przodujące,
  • cukrzyca ciążowa.

Nadciśnienie tętnicze u ciężarnej i stan przedrzucawkowy

Nadciśnienie dotyczy aż jednej na dziesięć kobiet w ciąży. Najgroźniejszą postacią tej patologii jest preeklampsja, czyli tzw. stan przedrzucawkowy. Mogą towarzyszyć temu m.in.: obrzęki, zwłaszcza na twarzy i dłoniach, bóle głowy i nadbrzusza, przyspieszony rytm serca, pobudzenie, duszności, białkomocz lub skąpy i ciemny mocz.

Ciąża po terminie oraz poród przedwczesny

Zarówno poród przedwczesny, jak i ten po terminie wymaga interwencji medycznej. W pierwszym wypadku dziecko przychodzi na świat po 22. tygodniu, ale przed upływem 37. tygodnia ciąży. Aż 75 proc. zgonów noworodków dotyczy właśnie wcześniaków. Dzieci, które przyszły na świat za szybko, są bardziej narażone na mózgowe porażenie dziecięce.

O ciąży po terminie, zwanej również ciążą przenoszoną, mowa jest, gdy upłynął 42. tydzień, a dziecko nadal nie przyszło na świat. Jest to stan, w którym dziecku grozi niedożywienie i niedotlenienie.

Łożysko przodujące

Łożysko przodujące to zaburzenie, które polega na częściowym lub całkowitym zasłonięciu przez łożysko ujścia wewnętrznego szyjki macicy. Łożysko przodujące, poza krwawieniami w trzecim trymestrze ciąży, nie daje żadnych objawów. Jedynym sposobem jego rozpoznania jest badanie USG.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa rozwija się, gdy organizm staje się oporny na działanie insuliny, przez co nie jest w stanie prawidłowo regulować poziomu glukozy we krwi. Dolegliwość rozwija się pomiędzy 24. a 28. tygodniem, dlatego każda kobieta będąca w ciąży otrzymuje od lekarza prowadzącego skierowanie na wykonanie testu obciążenia glukozą 75 gramów.

Kobieta w ciąży podczas badania krzywej cukrowej.

Bibliografia:

  1. D. Bomba-Opoń, M  Wielgoś, Standardy opieki okołoporodowej w przypadkach występowania określonych powikłań, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2016, t. 1, nr 1, s. 1-9.
  2. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, tłum. M. Hermanowska, Rebis, Poznań 2017, s. 573-612.
  3. M. Milikiewicz, Cholestaza ciążowa – wybrane aspekty, Gastroenterologia Kliniczna, 2010, t. 2, nr 1, s. 10-13.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.