Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat
Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, która popularność zyskała m.in. dzięki roli w serialu „Zdrówko”, zmarła w wieku 71 lat. Od niedawna zmagała się z nowotworem jelita grubego. „Zmarła otoczona przez najbliższą rodzinę” – czytamy na koncie aktorki na Twitterze.
Zmarła Kirstie Alley
Kirstie Alley zasłynęła rolą w sitcomie „Zdrówko”, nadawanym w telewizji NBC, gdzie jako Rebecca Howe pojawiała się w latach 1987-1993. Aktorka dołączyła do obsady w szczytowym okresie popularności sitcomu, po odejściu poprzedniej gwiazdy – Shelley Long. Kirstie Alley grała postać neurotycznej i energicznej właścicielki nocnego baru. Za rolę w serialu „Zdrówko” otrzymała nagrody Emmy i Złoty Glob.
Kolejną nagrodę Emmy otrzymała za kreację w komedii „I kto to mówi” z 1989 r., gdzie wystąpiła u boku Johna Travolty. W mediach społecznościowych jej wieloletni przyjaciel i partner sceniczny napisał: „Kocham cię. Wiem, że znowu się zobaczymy”.
„Była niesamowitą mamą i babcią”
„Chociaż była ikoną na ekranie, była jeszcze bardziej niesamowitą mamą i babcią” – napisały jej dzieci w pożegnaniu.
W 1994 roku Alley zdobyła kolejną nagrodę Emmy, tym razem za rolę w filmie telewizyjnym „Mój syn, moje życie”.
Kirstie Alley ostatnio wystąpiła w reality show „Dancing with the Stars” i „The Masked Singer”, produkcjach znanych także w Polsce.
Gwiazda zmarła w poniedziałek w Los Angeles. Miała 71 lat. Jak informuje magazyn „People” u aktorki niedawno zdiagnozowano nowotwór jelita grubego. Informacje te magazyn miał otrzymać bezpośrednio od dzieci aktorki.
RozwińRak jelita grubego – co warto o nim wiedzieć?
Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy, który wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito. Jest tworem zbudowanym z komórek nowotworowych posiadających atypowe i nieodwracalne cechy, będące skutkiem mutacji w obrębie genów. Rak jelita grubego powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Nowotwór może zająć błonę śluzową, błonę podśluzową, warstwę mięśniową i podsurowiczą oraz błonę surowiczą. Im bardziej nacieki sięgają w głąb warstw budujących jelito, tym większa agresywność nowotworu. Wg klasyfikacji ICD-10 nowotwór złośliwy jelita grubego oznaczany jest symbolem C18.
Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie. Z najnowszych danych wynika, że w 2017 r. w naszym kraju nowotwór ten wykryto u 19 tys. chorych. Wyprzedza go jedynie rak płuca (co roku wykrywany u ponad 23 tys. Polaków). Wstępnie szacuje się, że w 2030 r. liczba zachorowań z powodu raka jelita grubego może się w Polsce zwiększyć do 27 tys. Rocznie z powodu raka jelita grubego umiera około 660 tys. chorych na świecie, a w Polsce 11 tysięcy. Oznacza to, że 33 Polaków dziennie przegrywa walkę z tym nowotworem. Rak jelita grubego częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej chorują osoby po 70. roku życia.
Zobacz także
„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne
„Często mówi się, że 'ktoś kogoś oddał do hospicjum’. A nikt nie powie przecież 'oddał do szpitala'”. Anna Kurowicka o odchodzeniu bliskich
„Długo unikałam słów, że mam raka piersi. Przecież mam dopiero 24 lata”. Maja Gołębiewska o swojej chorobie
Polecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Księżna Kate zakończyła chemioterapię. „Trudno mi opisać, jaką ulgę czuję”. Przepiękne nagranie obiega sieć
Czas przestać bać się raka! Rak’n’Roll zaprasza na konferencję Rak Off pod matronatem Hello Zdrowie
Rewolucja w diagnozowaniu glejaka. Urządzenie w mniej niż godzinę wykrywa nowotwór
się ten artykuł?