Przejdź do treści

Zakrzepowe zapalenie żył

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
matka trzymająca dłoń dziecka
Coraz większa ilość cesarek
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

Zakrzepowe zapalenie żył, zwane również zakrzepicą żylną, to choroba polegająca na rozwoju stanu zapalnego w obrębie ściany żyły i w efekcie tworzeniu się zakrzepów, czyli skrzeplin.

Zakrzepica może się rozwinąć zarówno w żyłach zmienionych żylakowato, jak i dotąd zdrowych. Najczęściej atakuje kończyny dolne (zwłaszcza u kobiet) u ludzi otyłych i osób po 45. roku życia.

Główną przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest zwolnienie przepływu krwi. Może to być skutkiem długotrwałego leżenia w łóżku, odwodnienia organizmu, cukrzycy, otyłości, chorób serca i tętnic, a także następstwem urazu, rozległych złamań i chorób zakaźnych.

Zapalenie zakrzepowe żył powierzchniowych najczęściej występuje w żyłach zmienionych żylakowato. Objawy ogólne sprowadzają się zwykle do podwyższonej temperatury ciała, a miejscowe obejmują stwardnienie żyły, zaczerwienienie i bolesność tkanek otaczających zmienioną chorobową żyłę oraz obrzęk.

Leczenie polega na podawaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz miejscowym stosowaniu okładów z maści o właściwościach przeciwzapalnych lub z płynu Burowa.

Zapalenie zakrzepowe żył głębokich objawia się złym samopoczuciem, stanem podgorączkowym, przyspieszonym tętnem. Najczęściej dotyka jednej nogi lub ręki, rzadziej obu kończyn jednocześnie. W przypadku kończyny dolnej objawami miejscowymi są: obrzęk w okolicy podudzia i kostki, bolesność łydki, ból umiejscowiony głęboko w mięśniach podudzia lub uda. Może też występować uczucie zmęczenia i ciężkości nogi.

W przypadku kończyny górnej (rzadkie przypadki, których przyczyną bywa nadmierny wysiłek fizyczny) zakrzepica objawia się obrzękiem, zasinieniem dłoni i przedramienia, którym towarzyszy uczucie osłabienia i ciężaru w kończynie.

Leczenie polega na uniesieniu i unieruchomieniu kończyny oraz podawaniu leków przeciwzakrzepowych.

Profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył obejmuje unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych, prowadzenie aktywnego trybu życia – spacery, gimnastyka, pływanie jazda na rowerze, dbałość o utrzymanie właściwej masy ciała, unikanie ubioru utrudniającego krążenie krwi w kończynach.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Urodzeni po to, by się ruszać

Chodzenie boso - naładuj się prosto z natury

Chodzenie boso – naładuj się prosto z natury

Siedzisz w bezruchu? Zacznij się wiercić!

Siedzisz w bezruchu? Zacznij się wiercić!

Ser i bajki o cholesterolu

Ser i bajki o cholesterolu

Dwie godziny dla serca

Dwie godziny dla serca

Kłopoty sercowe

Kłopoty sercowe

Wiesz, czy nie wiesz: do czego służy krew?

Wiesz, czy nie wiesz: do czego służy krew?

5-10-8 - prosta zasada zdrowego serca

5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca

Koenzym Q10 – nie tylko na zmarszczki

Koenzym Q10 – nie tylko na zmarszczki

Zawał serca

smutna pacjentka w poczekalni

Udar mózgu

Białaczka