Przejdź do treści

Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży. „Stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe” – alarmuje położna

Kobieta w ciąży
Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży. "Stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe" - alarmuje położna/ Pexels, fot. Daria Shevtsova
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jesteś w ciąży i ograniczasz aktywność lub przez większość czasu leżysz w łóżku? Najnowsze rekomendacje amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Matczyno-Płodowej negują takie postępowanie. Specjaliści zwracają także uwagę na szereg negatywnych konsekwencji, jakie powoduje reżim łóżkowy ciężarnej.

Reżim łóżkowy niezdrowy dla ciężarnej

Kobietom, którym groził przedwczesny poród, przez lata zalecano znaczne ograniczenie aktywności. Najczęściej oznaczało to spędzanie większości ciąży w łóżku. Najnowsze rekomendacje amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Matczyno-Płodowej jednak negują takie postępowanie. Na problem zwróciła uwagę na swoim profilu na Instagramie położna Izabela Dembińska. Jak wyjaśnia, specjaliści podkreślają, że obecny reżim łóżkowy oraz znaczne ograniczenie aktywności wcale nie są zdrowe dla przyszłej matki. I to nie tylko w przypadku ciężarnych, którym grozi przedwczesny poród.

To samo podejście stosowane było w wypadku nadciśnienia, hipotrofii płodu, łożyska przodującego, czy też podwyższonego ryzyka poronienia. Jednak okazuje się, że aktualny stan wiedzy medycznej przeczy zaleceniom – wyjaśnia położna.

Dembińska tłumaczy, że wciąż istnieją sytuacje w ciąży, w których warto zwolnić. Zaznacza jednak, że obecne zalecenia wprowadzają poważne zmiany w podejściu, które funkcjonowało od lat.

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

Ryzyko stosowania reżimu łóżkowego w ciąży

Stanowisko to jest przeciwne stosowaniu reżimu łóżkowego lub znacznemu ograniczeniu aktywności w przypadku nadciśnienia, hipotrofii płodu, łożyska przodującego, czy zagrażającego poronienia. Bardzo mocno wypowiada się też przeciw ograniczeniu aktywności w przypadkach, które zagrażają przedwczesnym porodem, takich jak skrócenie szyjki macicy, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego czy przedwczesne skurcze – wyjaśnia położna.

Specjaliści w swoich rekomendacjach wymieniają także powikłania, na jakie narażona jest przyszła mama, leżąc przez większość czasu w łóżku. Jak czytamy, brak aktywności obciążającej powoduje utratę:

  • masy mięśniowej,
  • masy kostnej,
  • objętości osocza,
  • wydolności sercowo-naczyniowej.

Ponadto zaznaczają, że ciężarne w takich sytuacjach narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich i innych chorób zakrzepowych, takich jak zatorowość płucna.

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Jej profil na Instagramie @polozna_izabela_dembinska obserwuje ponad 20 tys. osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: