Przejdź do treści

Smutna ciąża. Co robić, gdy oczekiwanie na dziecko jest zanurzone w lęku i trudnych emocjach?

depresja ciążowa
O depresji poporodowej mówi się ostatnio coraz częściej, o tej ciążowej – wciąż za rzadko / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

O depresji poporodowej mówi się ostatnio coraz częściej, o tej ciążowej – wciąż za rzadko. Problem ten porusza w mediach społecznościowych położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska. Zwraca ona uwagę, że wiele ciąż jest dalekich od instagramowych, radosnych klimatów.  Co powinno zaniepokoić?

„W ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają”

Okres ciąży związany jest silnymi emocjami – zarówno tymi radosnymi, jak i negatywnymi. Wiele z nich tłumaczy się burzą hormonów, a „humorki”, senność, zaburzenia odżywiania, zmniejszoną aktywność, trudności z koncentracją uznaje się za normę podczas oczekiwania na dziecko. Tymczasem szacuje się, że 10–20 proc. ciężarnych zmaga się z depresją! Problem ten porusza na Instagramie położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska:

Bardzo mało mówi się o tym, że stan błogosławiony, jakim jest ciąża, w skali stresu wg Holmesa i Rahe’a jest bardzo wysoko. Dokładnie na 12. miejscu, a na 14. znajduje się powiększenie rodziny. Dodatkowo do tej sytuacji mogą dojść inne stresowe, które będą tylko potęgować ten stan. Na przykład śmierć bliskiej osoby, wzrost konfliktów w małżeństwie, brak ślubu, brak partnera czy wzięcie ślubu – pisze specjalistka.

„Położna Kasia” zwraca uwagę, że zwłaszcza pierwsze trzy miesiące mogą być wymagające dla kobiety:

„Najtrudniejsze jest to, że w ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają. Pierwszy trymestr jest owiany taką niepewnością. Mówić o ciąży, nie mówić? Myślę, że większość kobiet po pierwszym trymestrze odczuwa ulgę. Nagle drugi trymestr jest czasem radości, energii. Jesteśmy po pierwszych badaniach przesiewowych w kierunku wad genetycznych płodu”.

Nieco łatwiej – zwraca uwagę położna – jest w drugim trymestrze, który bywa nazywany miodowym. W trzecim trymestrze niestety rozmaite obawy wracają:

W trzecim trymestrze przychodzi lęk: jak poradzę sobie z porodem. Bywa, że towarzyszy temu obawa o zdrowie dziecka i własne życie. Nie bez kozery kobiety opisują poród jako przeżycie graniczne. Dodatkowo rozpoczyna się wicie gniazda.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Kassi Mansfield

Depresja w ciąży – jak ją rozpoznać?

Specjalistkę zwraca uwagę, że zmiany nastrojów w ciąży są naturalne. Kiedy należy zacząć się niepokoić?

Gdy na szali PRZEWAŻAJĄ uczucia smutku, wręcz złości, że ktoś przypomina, że jest się w ciąży. To powinien być sygnał alarmujący. Są kobiety, które wręcz chcą zaprzeczyć ciąży i maskują długo brzuch. Nie mówią, że są w ciąży, bardzo im zależy by ‘stan sprzed ciąży” utrzymać jak najdłużej – tłumaczy ekspertka

Położna zauważa też, że zwykle rozpoznanie depresji to bardzo duże wyzwanie:

Kobiety potrafią wyglądać na zadbane i być głęboko smutne od środka – przyznaje.

Co powinno zaniepokoić? Płaza-Piekarzewska wylicza:

  • długo utrzymujący się stan smutku,
  • brak dbałości o siebie,
  • brak radości.

Zawsze należy też pamiętać, że nawet – zdawałoby się – dobra sytuacja życiowa nie chroni przed wystąpieniem epizodu depresyjnego u ciężarnej:

Może to mieć związek z masą sytuacji, które pojawiły się w ciąży (np. zmiana mieszkania, przeprowadzka, rozstanie z partnerem). Może dotknąć kobietę, która „planowała dziecko, ma idealną prace i męża”. A może to być kobieta, „która była w ciąży bliźniaczej i jeden bliźniak obumarł”. Może to „spotkać kobietę, która jest w upragnionej ciąży, ale dopiero teraz pojawiło się w niej masę lęku.

Położna Kasia przekonuje, że wszelkie niepokojące sytuacje warto skonsultować ze specjalistami: psychiatrą lub/ i psychologiem. Przypomina, że ciężarna do specjalisty powinna zostać przyjęta w ciągu 7 dni.

Depresja w ciąży wpływa również na dziecko! Następnie nieleczona może przerodzić się w depresje poporodowa i wpływać negatywnie na budowanie relacji z dzieckiem – podsumowuje ekspertka.

Kobieta w ciąży trzyma się za głowę z powodu depresji

Kim jest „Położna Kasia”?

Katarzyna Płaza-Piekarzewska jest położną prowadzącą profil „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze:

Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa, pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.

Specjalistka prowadzi także bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

✨ Prośba✨ Kliknij 2 razy na zdjęcie jeśli ciekawostka jest wartościowa i podaj dalej! ❤️ Tym postem chciałam wrócić do spróbowania rozkręcenia kampanii #smutnaciąża. Bo czasami ciąża jest daleka od instagramowych radosnych klimatów. Czasami w przyszłej mamie kłębi się tysiąc lęków i obaw. O swoje życie i życie dziecka. Bardzo mało mówi się o tym, że stan błogosławiony jakim jest ciąża w skali stresu wg Holmesa i Rahe’a jest bardzo wysoko. ? Dokładnie na 12 miejscu, a na 14 znajduje się powiększenie rodziny. Dodatkowo do tej sytuacji mogą dojść inne stresowe, które będą tylko potęgować ten stan. Na przykład śmierć bliskiej osoby, wzrost konfliktów w małżeństwie, brak ślubu, brak partnera czy wzięcie ślubu. Pamietam sama jak czekałam z niecierpliwością na dwie kreski na teście ciążowym. A gdy się pojawiły to pojawiła się masa uczuć. Dodam uczuć sprzecznych. Była ogromna radości, ale też lęk. Jak sobie poradzę? Czy będę wystarczająco dobrą mamą? Najtrudniejsze jest to, że w ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają. Pierwszy trymestr jest owiany taką niepewnością. Mówić o ciąży, nie mówić? Myślę, że większość kobiet po pierwszym trymestrze odczuwa ulgę. Nagle drugi trymestr jest czasem radości, energii. Jesteśmy po pierwszych badaniach przesiewowych w kierunku wad genetycznych płodu. Dlatego drugi trymestr ciąży często nazywany jest okresem miodowym. W trzecim trymestrze przychodzi lek jak poradzę sobie z porodem. Bywa, ze towarzyszy temu obawa o zdrowie dziecka i własne życie. Nie bez kozery kobiety opisują poród jako przeżycie graniczne. Dodatkowo rozpoczyna się wicie gniazda. W pewnym sensie huśtawka nastroju w ciąży jest stanem naturalnym. Natomiast gdy na szali PRZEWAŻAJĄ uczucia smutku, wręcz złości, że ktoś przypomina, że jest się w ciąży. To powinien być sygnał alarmujący. Są kobiety, króre wręcz chcą zaprzeczyć stanu ciąży i maskują długo brzuch. Nie mówią, że są w ciąży, bardzo im zależy by „stan sprzed ciąży” utrzymać jak najdłużej. Co powinno zaniepokoić? ✔️ długo utrzymujący się stan smutku, ✔️ brak dbałości o siebie, ✔️ brak radości. Utrzymujący się taki stan powinien zaniepokoić zarówno ciężarna jak jej najbliższe otoczenie. ⬇

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia Kurs Online (@polozna_kasia)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

„Mama w formie” Marty Stoberskiej pod matronatem Hello Zdrowie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i młodych mam

„Na początku ciąża była zagrożona i ja nie umiałam się cieszyć”. Dominika Gwit o trudnej drodze do macierzyństwa

Hilary Swank

Hilary Swank spodziewa się bliźniąt. 48-letnia aktorka po raz pierwszy zostanie mamą

Dziecko

Zaczęła rodzić w samochodzie, jadąc do szpitala. Młoda mama nagrała niezwykłe wydarzenie

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

„Tęsknię za robieniem prostych rzeczy, takich jak wzięcie prysznica”. Słowa zapłakanej młodej mamy poruszyły internautki

Katarzyna Skrzynecka

Katarzyna Skrzynecka o trudnej drodze do macierzyństwa: „Nadziei nigdy nie straciłam”

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Marta Stoberska o macierzyństwie: „Nigdy nie zdecyduję się na drugie dziecko”

Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Czworaczki

W opolskim szpitalu urodziły się czworaczki. „Długo staraliśmy się o dziecko” – przyznała mama… czterech chłopców

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniania

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniana

Masz dzisiaj bardzo kiepski dzień? Przeczytaj 10 zdań mądrych kobiet, które motywują ludzi z dołkiem

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Ashley Graham pokazała, jak wygląda jej brzuch po bliźniaczej ciąży. "Witaj, nowy brzuszku"

Ashley Graham pokazała, jak wygląda po bliźniaczej ciąży. „Witaj, nowy brzuszku”

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. "Mogło to się różnie zakończyć, mogło dojść do krwotoku" / NDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. „Musiałam podpisać specjalne papiery”

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

×