Smutna ciąża. Co robić, gdy oczekiwanie na dziecko jest zanurzone w lęku i trudnych emocjach?
O depresji poporodowej mówi się ostatnio coraz częściej, o tej ciążowej – wciąż za rzadko. Problem ten porusza w mediach społecznościowych położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska. Zwraca ona uwagę, że wiele ciąż jest dalekich od instagramowych, radosnych klimatów. Co powinno zaniepokoić?
„W ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają”
Okres ciąży związany jest silnymi emocjami – zarówno tymi radosnymi, jak i negatywnymi. Wiele z nich tłumaczy się burzą hormonów, a „humorki”, senność, zaburzenia odżywiania, zmniejszoną aktywność, trudności z koncentracją uznaje się za normę podczas oczekiwania na dziecko. Tymczasem szacuje się, że 10–20 proc. ciężarnych zmaga się z depresją! Problem ten porusza na Instagramie położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska:
Bardzo mało mówi się o tym, że stan błogosławiony, jakim jest ciąża, w skali stresu wg Holmesa i Rahe’a jest bardzo wysoko. Dokładnie na 12. miejscu, a na 14. znajduje się powiększenie rodziny. Dodatkowo do tej sytuacji mogą dojść inne stresowe, które będą tylko potęgować ten stan. Na przykład śmierć bliskiej osoby, wzrost konfliktów w małżeństwie, brak ślubu, brak partnera czy wzięcie ślubu – pisze specjalistka.
„Położna Kasia” zwraca uwagę, że zwłaszcza pierwsze trzy miesiące mogą być wymagające dla kobiety:
„Najtrudniejsze jest to, że w ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają. Pierwszy trymestr jest owiany taką niepewnością. Mówić o ciąży, nie mówić? Myślę, że większość kobiet po pierwszym trymestrze odczuwa ulgę. Nagle drugi trymestr jest czasem radości, energii. Jesteśmy po pierwszych badaniach przesiewowych w kierunku wad genetycznych płodu”.
Nieco łatwiej – zwraca uwagę położna – jest w drugim trymestrze, który bywa nazywany miodowym. W trzecim trymestrze niestety rozmaite obawy wracają:
W trzecim trymestrze przychodzi lęk: jak poradzę sobie z porodem. Bywa, że towarzyszy temu obawa o zdrowie dziecka i własne życie. Nie bez kozery kobiety opisują poród jako przeżycie graniczne. Dodatkowo rozpoczyna się wicie gniazda.
Depresja w ciąży – jak ją rozpoznać?
Specjalistkę zwraca uwagę, że zmiany nastrojów w ciąży są naturalne. Kiedy należy zacząć się niepokoić?
Gdy na szali PRZEWAŻAJĄ uczucia smutku, wręcz złości, że ktoś przypomina, że jest się w ciąży. To powinien być sygnał alarmujący. Są kobiety, które wręcz chcą zaprzeczyć ciąży i maskują długo brzuch. Nie mówią, że są w ciąży, bardzo im zależy by ‘stan sprzed ciąży” utrzymać jak najdłużej – tłumaczy ekspertka
Położna zauważa też, że zwykle rozpoznanie depresji to bardzo duże wyzwanie:
Kobiety potrafią wyglądać na zadbane i być głęboko smutne od środka – przyznaje.
Co powinno zaniepokoić? Płaza-Piekarzewska wylicza:
- długo utrzymujący się stan smutku,
- brak dbałości o siebie,
- brak radości.
Zawsze należy też pamiętać, że nawet – zdawałoby się – dobra sytuacja życiowa nie chroni przed wystąpieniem epizodu depresyjnego u ciężarnej:
Może to mieć związek z masą sytuacji, które pojawiły się w ciąży (np. zmiana mieszkania, przeprowadzka, rozstanie z partnerem). Może dotknąć kobietę, która „planowała dziecko, ma idealną prace i męża”. A może to być kobieta, „która była w ciąży bliźniaczej i jeden bliźniak obumarł”. Może to „spotkać kobietę, która jest w upragnionej ciąży, ale dopiero teraz pojawiło się w niej masę lęku.
Położna Kasia przekonuje, że wszelkie niepokojące sytuacje warto skonsultować ze specjalistami: psychiatrą lub/ i psychologiem. Przypomina, że ciężarna do specjalisty powinna zostać przyjęta w ciągu 7 dni.
Depresja w ciąży wpływa również na dziecko! Następnie nieleczona może przerodzić się w depresje poporodowa i wpływać negatywnie na budowanie relacji z dzieckiem – podsumowuje ekspertka.
Kim jest „Położna Kasia”?
Katarzyna Płaza-Piekarzewska jest położną prowadzącą profil „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze:
Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa, pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.
Specjalistka prowadzi także bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu.
Rozwiń
Polecamy
Jodie Grinham pierwszą ciężarną medalistką w historii igrzysk paralimpijskich
Startuje na igrzyskach olimpijskich pół roku po porodzie. „W moim słowniku słowo 'niemożliwe’ nie istnieje” – mówi Adrianna Sułek-Schubert
PCOS a ciąża – czy to przeszkoda na drodze do macierzyństwa?
Późne macierzyństwo to stosunkowo nowe zjawisko w Polsce
się ten artykuł?