Przejdź do treści

Smutna ciąża. Co robić, gdy oczekiwanie na dziecko jest zanurzone w lęku i trudnych emocjach?

depresja ciążowa
O depresji poporodowej mówi się ostatnio coraz częściej, o tej ciążowej – wciąż za rzadko / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dobry seks po menopauzie – co zrobić, by taki był?
Ewa Błaszczyk zaszczepiła przeciw COVID-19 swoją córkę, która od 21 lat jest w śpiączce
Ewa Błaszczyk zaszczepiła przeciw COVID-19 swoją córkę, która od 21 lat jest w śpiączce
Czy można jeść pomidory w Hashimoto?
Masz Hashimoto albo problemy jelitowe? Ogranicz w swojej diecie pomidory
Dziecko na szczepieniu
Komisja ekspercka FDA poparła szczepienia na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat
Kobieta siedzi na kanapie, jest przykryta kocem
Jesienna fala COVID-19 będzie groźniejsza, niż przewidywano. Nawet do 36 tys. chorych w szpitalach

O depresji poporodowej mówi się ostatnio coraz częściej, o tej ciążowej – wciąż za rzadko. Problem ten porusza w mediach społecznościowych położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska. Zwraca ona uwagę, że wiele ciąż jest dalekich od instagramowych, radosnych klimatów.  Co powinno zaniepokoić?

„W ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają”

Okres ciąży związany jest silnymi emocjami – zarówno tymi radosnymi, jak i negatywnymi. Wiele z nich tłumaczy się burzą hormonów, a „humorki”, senność, zaburzenia odżywiania, zmniejszoną aktywność, trudności z koncentracją uznaje się za normę podczas oczekiwania na dziecko. Tymczasem szacuje się, że 10–20 proc. ciężarnych zmaga się z depresją! Problem ten porusza na Instagramie położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska:

Bardzo mało mówi się o tym, że stan błogosławiony, jakim jest ciąża, w skali stresu wg Holmesa i Rahe’a jest bardzo wysoko. Dokładnie na 12. miejscu, a na 14. znajduje się powiększenie rodziny. Dodatkowo do tej sytuacji mogą dojść inne stresowe, które będą tylko potęgować ten stan. Na przykład śmierć bliskiej osoby, wzrost konfliktów w małżeństwie, brak ślubu, brak partnera czy wzięcie ślubu – pisze specjalistka.

„Położna Kasia” zwraca uwagę, że zwłaszcza pierwsze trzy miesiące mogą być wymagające dla kobiety:

„Najtrudniejsze jest to, że w ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają. Pierwszy trymestr jest owiany taką niepewnością. Mówić o ciąży, nie mówić? Myślę, że większość kobiet po pierwszym trymestrze odczuwa ulgę. Nagle drugi trymestr jest czasem radości, energii. Jesteśmy po pierwszych badaniach przesiewowych w kierunku wad genetycznych płodu”.

Nieco łatwiej – zwraca uwagę położna – jest w drugim trymestrze, który bywa nazywany miodowym. W trzecim trymestrze niestety rozmaite obawy wracają:

W trzecim trymestrze przychodzi lęk: jak poradzę sobie z porodem. Bywa, że towarzyszy temu obawa o zdrowie dziecka i własne życie. Nie bez kozery kobiety opisują poród jako przeżycie graniczne. Dodatkowo rozpoczyna się wicie gniazda.

Kassi Mansfield

Depresja w ciąży – jak ją rozpoznać?

Specjalistkę zwraca uwagę, że zmiany nastrojów w ciąży są naturalne. Kiedy należy zacząć się niepokoić?

Gdy na szali PRZEWAŻAJĄ uczucia smutku, wręcz złości, że ktoś przypomina, że jest się w ciąży. To powinien być sygnał alarmujący. Są kobiety, które wręcz chcą zaprzeczyć ciąży i maskują długo brzuch. Nie mówią, że są w ciąży, bardzo im zależy by ‘stan sprzed ciąży” utrzymać jak najdłużej – tłumaczy ekspertka

Położna zauważa też, że zwykle rozpoznanie depresji to bardzo duże wyzwanie:

Kobiety potrafią wyglądać na zadbane i być głęboko smutne od środka – przyznaje.

Co powinno zaniepokoić? Płaza-Piekarzewska wylicza:

  • długo utrzymujący się stan smutku,
  • brak dbałości o siebie,
  • brak radości.

Zawsze należy też pamiętać, że nawet – zdawałoby się – dobra sytuacja życiowa nie chroni przed wystąpieniem epizodu depresyjnego u ciężarnej:

Może to mieć związek z masą sytuacji, które pojawiły się w ciąży (np. zmiana mieszkania, przeprowadzka, rozstanie z partnerem). Może dotknąć kobietę, która „planowała dziecko, ma idealną prace i męża”. A może to być kobieta, „która była w ciąży bliźniaczej i jeden bliźniak obumarł”. Może to „spotkać kobietę, która jest w upragnionej ciąży, ale dopiero teraz pojawiło się w niej masę lęku.

Położna Kasia przekonuje, że wszelkie niepokojące sytuacje warto skonsultować ze specjalistami: psychiatrą lub/ i psychologiem. Przypomina, że ciężarna do specjalisty powinna zostać przyjęta w ciągu 7 dni.

Depresja w ciąży wpływa również na dziecko! Następnie nieleczona może przerodzić się w depresje poporodowa i wpływać negatywnie na budowanie relacji z dzieckiem – podsumowuje ekspertka.

Kobieta w ciąży trzyma się za głowę z powodu depresji

Kim jest „Położna Kasia”?

Katarzyna Płaza-Piekarzewska jest położną prowadzącą profil „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze:

Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa, pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.

Specjalistka prowadzi także bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

✨ Prośba✨ Kliknij 2 razy na zdjęcie jeśli ciekawostka jest wartościowa i podaj dalej! ❤️ Tym postem chciałam wrócić do spróbowania rozkręcenia kampanii #smutnaciąża. Bo czasami ciąża jest daleka od instagramowych radosnych klimatów. Czasami w przyszłej mamie kłębi się tysiąc lęków i obaw. O swoje życie i życie dziecka. Bardzo mało mówi się o tym, że stan błogosławiony jakim jest ciąża w skali stresu wg Holmesa i Rahe’a jest bardzo wysoko. ? Dokładnie na 12 miejscu, a na 14 znajduje się powiększenie rodziny. Dodatkowo do tej sytuacji mogą dojść inne stresowe, które będą tylko potęgować ten stan. Na przykład śmierć bliskiej osoby, wzrost konfliktów w małżeństwie, brak ślubu, brak partnera czy wzięcie ślubu. Pamietam sama jak czekałam z niecierpliwością na dwie kreski na teście ciążowym. A gdy się pojawiły to pojawiła się masa uczuć. Dodam uczuć sprzecznych. Była ogromna radości, ale też lęk. Jak sobie poradzę? Czy będę wystarczająco dobrą mamą? Najtrudniejsze jest to, że w ciąży naturalnie obawa i radość się przeplatają. Pierwszy trymestr jest owiany taką niepewnością. Mówić o ciąży, nie mówić? Myślę, że większość kobiet po pierwszym trymestrze odczuwa ulgę. Nagle drugi trymestr jest czasem radości, energii. Jesteśmy po pierwszych badaniach przesiewowych w kierunku wad genetycznych płodu. Dlatego drugi trymestr ciąży często nazywany jest okresem miodowym. W trzecim trymestrze przychodzi lek jak poradzę sobie z porodem. Bywa, ze towarzyszy temu obawa o zdrowie dziecka i własne życie. Nie bez kozery kobiety opisują poród jako przeżycie graniczne. Dodatkowo rozpoczyna się wicie gniazda. W pewnym sensie huśtawka nastroju w ciąży jest stanem naturalnym. Natomiast gdy na szali PRZEWAŻAJĄ uczucia smutku, wręcz złości, że ktoś przypomina, że jest się w ciąży. To powinien być sygnał alarmujący. Są kobiety, króre wręcz chcą zaprzeczyć stanu ciąży i maskują długo brzuch. Nie mówią, że są w ciąży, bardzo im zależy by „stan sprzed ciąży” utrzymać jak najdłużej. Co powinno zaniepokoić? ✔️ długo utrzymujący się stan smutku, ✔️ brak dbałości o siebie, ✔️ brak radości. Utrzymujący się taki stan powinien zaniepokoić zarówno ciężarna jak jej najbliższe otoczenie. ⬇

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia Kurs Online (@polozna_kasia)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży

Lady Pasztet: Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie

Kobieta siedzi na łóżku i płacze

Dlaczego płacz jest dobry? „Zwalcza bakterie, polepsza wzrok i oczyszcza organizm” – wyjaśnia psycholożka Paulina Koszut

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

PProf. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Prof. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Wady wrodzone płodu – kiedy powstają? Wady rozwojowe serca

Poród - termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Poród – termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”

Bezpłodność – skąd się bierze, jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Szczepionka dla kobiet w ciąży bezpłatna

Szczepienie przeciw grypie w pełni refundowane dla kobiet w ciąży – informuje Ministerstwo Zdrowia

Agnieszka Hyży w poruszającym poście mówi o poronieniach. "Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny"

Agnieszka Hyży w poruszającym poście opowiada o poronieniach. „Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny”

Anna Dec o poronieniu

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

kobieta w ciąży w trakcie badań

Badania prenatalne – na czym polegają i kiedy je wykonać?

Test dla ciężarnych wskaże, czy urodzą wcześniaka. To nowatorska metoda naukowców z USA

Boris Johnson i Carrie Johnson

Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się 'tęczowego dziecka’

Mary Komasa

Zmagająca się z endometriozą Mary Komasa jest w ciąży. „Przez lata przyzwyczajałam się do myśli, że ciąża może być dla mnie nieosiągalnym marzeniem”

Aleksandra Sileńska/ Archiwum prywatne

„Czerpanie radości z macierzyństwa w przypadku niechcianej ciąży jest możliwe, ale na pewno nie jest łatwe” – mówi psycholożka Aleksandra Sileńska

Depresja starcza – objawy i leczenie depresji u seniora

AKCJA SUPLEMENTACJA: Planowanie ciąży

„Nie powinnam się smucić, bo urodziłam zdrowe dziecko”. Co słyszą kobiety w czasie połogu i dlaczego takie słowa nigdy nie powinny paść? Pisze Natalia Białobrzeska

Co słyszą kobiety w czasie połogu? Te słowa nigdy nie powinny paść

„Na pewne rzeczy, uczucia w ciąży, trudno się przygotować” – mówi położna Izabela Dembińska

USG połówkowe – kiedy wykonać, jak wygląda, co wykrywa

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm