3 min.
Od kwietnia utonęły w Polsce 162 osoby. Pamiętaj, najczęściej tonie się w ciszy

Od kwietnia utonęły w Polsce 162 osoby. Pamiętaj, najczęściej tonie się w ciszy/ Unsplash, fot. Eugene Chrystiakov
Najnowsze
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Wybierasz się nad wodę? Zachowaj szczególną ostrożność. Topiący to nie tylko ci, którzy piją alkohol lub przeceniają swoje możliwości. Jak reaguje organizm, kiedy toniemy? Po czym poznać tonącego?
Spis treści
162 utonięcia w Polsce od 1 kwietnia
Lato sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Jednak dla wielu osób taki wypoczynek kończy się tragicznie. Tylko wczoraj w Polsce utonęły 3 osoby. Od 1 kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 162 utonięcia, jak czytamy w raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. O wypadek nie jest trudno. Wystarczy się potknąć, może nas złapać skurcz podczas pływania lub można zemdleć z powodu różnicy temperatur. Będąc nad wodą, warto pamiętać, że większość utonięć dzieje się w ciszy. Tonący bowiem nie ma możliwości wołania o pomoc.
Co dzieje się, kiedy toniemy?
Człowiek topi się około 3-6 minut. Sposób utonięcia różni się też m.in. od wieku osoby, zasolenia wody czy temperatury. Początkowo osoba, która się topi, gwałtownie oddycha. W tym czasie może wciągnąć do płuc niewielkie ilości wody. Tonący nie woła o pomoc. Oszczędza siły, aby nie dopuścić do zachłyśnięcia i utrzymać się na powierzchni wody. Wynurza się na powierzchnię i po chwili wraca pod wodę. Wpada w panikę. Pod wodą stara się jak najdłużej wstrzymać oddech, by nie wciągać wody. Może to trwać ok. jednej minuty, jednak po tym czasie zaczyna intensywnie oddychać i łykać wodę. Trwa to ok. 60-90 sekund. Kiedy woda dostaje się do płuc, może powodować zatkanie kanalików płucnych pianą, która jest obficie wydzielana przez nos i jamę ustną. Może też dojść do skurczy mięśni i całkowitego zamknięcia głośni, co uniemożliwia pobranie powietrza i powoduje uduszenie. Przede wszystkim jednak woda dostaje się do krwioobiegu. Tonący może wtedy odczuwać ból i pieczenie w klatce piersiowej. W tym czasie zanika też czucie. Tonącego ogarnia spokój, traci przytomność i umiera.
Warto pamiętać, że zimna woda sprawia, że wszystkie funkcje życiowe zaczynają spowalniać. Osobie topiącej potrzebne jest więc znacznie mniej tlenu, więc przywrócenie jej funkcji życiowych jest możliwe nawet kilkanaście minut po utonięciu.
Ratownicy jednak przekonują, że w sytuacji kiedy nie czujemy się w wodzie bezpiecznie dobrym pomysłem jest, aby położyć się na plecach. Wtedy istnieje szansa, że woda sama wypchnie nas na powierzchnię. Niestety kiedy ogarnia nas stres i panika, trudno o spokój.
Jak rozpoznać tonącego?
- wykonuje gwałtowne ruchy, najczęściej w pozycji pionowej;
- nie krzyczy, wszystkie siły pozostawia na próbę złapania powietrza i utrzymanie się na powierzchni;
- może mieć włosy na twarzy, ponieważ nie ma możliwości ani sił ich odgarnąć.
Zobacz także

Ile trzeba odczekać po jedzeniu, aby iść pływać? I czy to naprawdę konieczne?

„W wypadkach drogowych wszyscy giniemy tak samo”. Historie opisane przez ratownika mrożą krew w żyłach

Twoje dziecko lubi bawić się nad wodą? Uważaj! „Utopić się można w talerzu zupy!” – przypomina lekarka Marta Bik-Tavares
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021