3 min.
Na czym polega balneologia?

Na czym polega balneologia?
Jest jedną z najstarszych metod leczenia, która skupia się na prozdrowotnym oddziaływaniu wód i gazów na ludzki organizm. Na balneologii opierają się zabiegi lecznicze m.in. w uzdrowiskach i sanatoriach. Szczególną popularnością cieszą się wśród ludzi starszych. Co to konkretnie jest balneologia? Jak nazywa się lekarz tej dziedziny medycyny? Kto może z niej skorzystać? Czy są przeciwwskazania do stosowania tej balneologii?
Spis treści
Balneologia – definicja
Balneologia to pojęcie, które powstało z połączenia dwóch łacińskich słów: balneum, czyli łaźnia, logos, czyli nauka. Inaczej nazywa się ją także medycyną fizykalną. Współcześnie jest ona bardzo popularna, w związku z tym, że ludzie coraz częściej skłaniają się ku naturalnym metodom leczenia. Balneologia nie daje natychmiastowych efektów, natomiast regularne poddawanie się kuracjom w dłuższej perspektywie czasu jest skuteczniejszą formą leczniczą niż przyjmowanie leków. Warto też zaznaczyć, że jest to metoda bezpieczna, gdyż nie powoduje skutków ubocznych.
Do zabiegów balneologicznych zalicza się m.in.:
- okłady lub kąpiele borowinowe,
- częściowe lub całościowe zawijanie z pasty borowinowej,
- inhalacje,
- krenoterapię, czyli kuracje pitne,
- jonoforezę borowinową,
- kąpiel siarczkową,
- kąpiel solankową,
- kąpiel kwasowęglową,
- irygację,
- kąpiele gazowe,
- kąpiele radoczynne.
Balneolog – zakres działania
Specjalistą, który zajmuje się tą dziedziną medycyny leczniczej, jest balneolog. Do zakresu jego działań należy leczenie, rehabilitacja i profilaktyka osób, które są zainteresowane zastosowaniem naturalnych surowców mineralnych w terapii. Balneolog przyjmuje pacjentów m.in. w sanatoriach, szpitalach uzdrowiskowych, poradniach zdrojowych, czy też w sanatoriach rehabilitacyjnych.
Do podstawowych obowiązków balneologa można zaliczyć m.in.:
- indywidualne konsultacje z pacjentami,
- indywidualny dobór zabiegów,
- kierowanie na leczenie specjalistyczne i testy,
- wykonywanie badań,
- prowadzenie szczegółowej dokumentacji medycznej pacjentów.
Balneologia – efekty
Systematyczne korzystanie z zabiegów balneologicznych, w tym m.in. opartych o wody lecznicze, podziemne, borowiny, gazy lecznicze niesie za sobą konkretne korzyści dla zdrowia i ogólnej kondycji człowieka. Do głównych pozytywnych efektów kuracji można zaliczyć:
- poprawę stanu skóry, włosów oraz paznokci,
- widoczną zmianę kondycji cery,
- ogólne wzmocnienie organizmu,
- lepsze samopoczucie,
- wsparcie układu odpornościowego,
- przyspieszenie regeneracji skóry i organizmu,
- działanie przeciwzapalne.
Balneologia – wskazania
Kuracje, które oferuje balneologia, każdorazowo powinny być zlecone przez lekarza specjalistę po wcześniejszym wywiadzie. Leczenie balneologiczne ma zastosowanie w przypadku wielu różnych chorób i dolegliwości. Do najczęstszych można zaliczyć m.in.:
- nadciśnienie tętnicze krwi,
- stany po zawale serca,
- silne bóle głowy, migreny,
- chorobę Parkinsona,
- cukrzycę,
- niedoczynność tarczycy,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
- astmę,
- chorobę wieńcową,
- stwardnienie rozsiane,
- rwę kulszową,
- osteoporozę,
- skrzywienie kręgosłupa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- choroby zwyrodnieniowe,
- dyskopatię,
- łuszczycę.
Balneologia – przeciwwskazania
Mimo tego, że zabiegi balneologiczne nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia pacjentów, nie każdy może z nich skorzystać. Dlatego też każda osoba zainteresowana taką formą leczenia powinna skonsultować się ze specjalistą. Do przeciwwskazań związanych z balneologią zalicza się m.in.:
- niebezpieczne zaburzenia rytmu serca,
- nowotwory,
- chorobę alkoholową,
- ostre i przewlekłe choroby zakaźne,
- bardzo wysokie ciśnienie (nadciśnienie tętnicze III stopnia),
- padaczkę,
- chorobę niedokrwienną serca,
- zażywanie narkotyków,
- postępujące choroby psychiczne,
- niewydolność krążenia.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023