Przejdź do treści

Polacy nie rozstają się z telefonem. Niepokojące wyniki nowatorskiego badania

Kobieta trzyma telefon w ręce i uśmiecha się
Polacy nie rozstają się z telefonem. Niepokojące wyniki nowatorskiego badania/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ogólnopolskie wyniki z Badania Higieny Cyfrowej 2022 pokazują wstrząsający obraz poziomu higieny cyfrowej polskiego społeczeństwa. Polacy nie rozstają się ze smartfonem i nie kontrolują czasu spędzonego przed ekranem. „Wielu dorosłych funkcjonuje dzisiaj w postawie stałej dostępności, odbierając na telefonie powiadomienia dotyczące pracy o każdej porze dnia i nocy” – mówi Magdalena Bigaj, współtwórczyni raportu.

Polacy przyklejeni do ekranów telefonów

Otwierasz na chwilę media społecznościowe i w pięć minut mijają cztery godziny? Współczesna technologia jest tak rozbudowana, że nawet nie zauważamy, ile czasu spędzamy ze telefonem w ręce. Smartfony zastępują nam już nie tylko zegarek i telefon stacjonarny, ale aparat, gazety, mapy, książki czy rozmowę z przyjaciółmi. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak nie tylko nowe możliwości, ale także zagrożenia. Ogólnopolskie wyniki z Badania Higieny Cyfrowej pokazują wstrząsający obraz poziomu higieny cyfrowej polskiego społeczeństwa. Według nich Polacy nie rozstają się z telefonem, którego używamy nie tylko podczas posiłków, ale również pod prysznicem. Zaledwie co czwarta osoba spożywa posiłki bez ekranu smartfona w zasięgu wzroku, a dla dzieci widok dorosłych z telefonem jest czymś naturalnym.

Badanie przeprowadzono w listopadzie 2022 roku na grupie dorosłych użytkowniczek i użytkowników internetu. Jego celem jest dostarczenie wiedzy na temat wzorów korzystania z telefonów przez osoby dorosłe. Ma także zwrócić uwagę na problemy i zagrożenia, jakie niesie ze sobą niekontrolowane używanie smartfonów. Osoby biorące udział w badaniu wypełniały kwestionariusz samooceny higieny cyfrowej. Skupiono się w nim na czterech obszarach: stawianiu granic i kontroli w używaniu urządzeń ekranowych, bezpiecznym używaniu internetu, tworzeniu i odbieraniu informacji w internecie, a także innych zalecanych zachowaniach prozdrowotnych związanych z używaniem ekranów, takich jak dbanie o higienę snu czy bezpieczeństwo na drodze. Wyniki są wstrząsające. 64,4 proc. internautów zgodnie przyznało, że smartfon pochłania większość ich czasu w ciągu dnia. Co trzeci internauta nie potrafił określić, ile godzin dziennie spędza w internecie. Jak wymieniali badani, telefon służy im przede wszystkim do komunikacji z innymi osobami, przeglądania mediów społecznościowych oraz poszukiwania informacji. Nowym zagrożeniem okazały się także obowiązki zawodowe, które w czasach pracy zdalnej uczestnicy badania wykonywali często wieczorami.

„Wielu dorosłych funkcjonuje dzisiaj w postawie stałej dostępności, odbierając na telefonie powiadomienia dotyczące pracy o każdej porze dnia i nocy. Stosowane powszechnie narzędzia społecznościowe do komunikacji z zespołem, jak komunikatory czy mobilne aplikacje do zarządzania projektami, wysyłają na telefony pracowników dziesiątki, jeśli nie setki powiadomień dziennie – w rozmowie z PAP Magdalena Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, pomysłodawczyni i współtwórczyni raportu Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej 2022.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł

Brak kontroli czasu spędzonego przed ekranem poważnym zagrożeniem

Nowatorskie badanie wykazało, że Polacy nie dbają o higienę cyfrową. W grupie badanych aż 96,9 proc. osób nie rozstaje się z telefonem w dni robocze, a 97,8 proc. internautów korzysta z niego także w dni wolne. Zgodnie z wynikami 87,1 proc. internautów korzysta także z laptopa lub komputera stacjonarnego w dni robocze, a 81,1 proc. w dni wolne. Natomiast telewizję ogląda 79,7 proc. populacji w dni pracujące i 83,7 proc. w dni wolne.

„Symptomy braku kontroli czasu ekranowego są łatwe do zauważenia w codziennym życiu. Osoby zanurzone w ekranach lub kompulsywnie sięgające po smartfon mijamy na ulicach, spotykamy w miejscach publicznych i podczas prywatnych spotkań, a nawet za kierownicą samochodów. Ignorowanie otoczenia czy wykonywanej czynności na rzecz patrzenia w ekran zyskało nawet osobną nazwę phubbing, jako połączenie angielskich wyrazów phone (telefon) i snubbing (ignorowanie)” – dodaje Bigaj.

Higiena cyfrowa jest bardzo ważna dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety zaledwie 14,3 proc. osób dorosłych kontroluje swój czas spędzony przed ekranem smartfona, a 21,9 proc. ogranicza liczbę powiadomień. Zrezygnowanie z telefonu ważne jest przede wszystkim przed snem, ponieważ urządzenia emitujące niebieskie światło opóźniają wydzielanie melatoniny, hormonu powodującego senność. Zgodnie z najnowszym badaniem zaledwie 9,3 proc. internautów unika telefonu, tabletu czy telewizji w tym czasie. 18,1 proc. wystrzega się również przed pozostawianiem smartfonu przy lub w łóżku przed zaśnięciem.

Autorzy badania podkreślają, że nieodpowiednia higiena snu może nieść wiele groźnych konsekwencji, takich jak zaburzenia snu, problemy z koncentracją, niepokój czy stany depresyjne. Zaznaczają, że choć we współczesnym świecie nie sposób odrzucić nowe technologie, to warto nauczyć się mądrze z nich korzystać.

„Podstawowym zachowaniem chroniącym jest w tym przypadku zwracanie uwagi na to, ile czasu spędza się codziennie przed ekranami i co za ich pośrednictwem się robi. W przypadku zauważenia, że czas ten wydłuża się, należy podejmować próby ograniczania” – wyjaśniają.

 

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

„Ludzie tak mnie wkurzają. Przecież można było zrobić to inaczej!”. Dlaczego ciągła racja to frustracja?

Na czym polega ajurweda – zasady i efekty. Jak działają ajurwedyjskie okulary?

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Amanda Bynes znów ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Trafiła na obserwację do szpitala

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi i od czego zależy?

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Odbicie mężczyzny w lustrze

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem. Jak rozpoznać narcyza?

„Nie było ze mną dobrze”. Cara Delevingne szczerze opowiedziała o swojej walce z nałogami i depresją

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Kobieta siedzi na schodach

Skuteczne sposoby na powstrzymanie się przed impulsywnym zachowaniem. Poznaj złotą piątkę!

Paulina Pietrzak, Marianna Fijewska

Startuje cykl rozmów na żywo „Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką” w Hello Zdrowie!

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Wstyd w łóżku. Jak go oswoić? Dlaczego nie należy go zwalczać?

„W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)? Najważniejsze założenia, metody pracy i efekty

×