Przejdź do treści

MAKE SEX EASIER: Jak odróżnić, czy mężczyzna cię pożąda, czy go „tylko” podniecasz?

podniecenie a pożądanie
Gdzie szukać sygnałów męskiego pożądania? / Grafika: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna
Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna
Kobieta w maseczce ochronnej
Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski
Masz niedoczynność tarczycy i zaburzony lipidogram? Sprawdź, z czego to może wynikać i kiedy pojawia się powód do niepokoju
Zaburzony lipidogram przy niedoczynności tarczycy? Dietetyczka wyjaśnia, skąd ten problem
Czy depresję można odziedziczyć? Tłumaczy Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”
Janina Bąk
Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć

Gdzie szukać sygnałów męskiego pożądania? Odruchowa odpowiedź: w dolnej części ciała. No niestety – nie. Mężczyzna może być kobietą podniecony, ale jej nie pożądać. Na odwrót także. Może mieć erekcję, ale nie czuć pożądania. Trochę skomplikowane, ale postaramy się wszystko wyjaśnić.

Być pożądaną czy podniecającą – oto jest pytanie. Wydaje się, że lepszy wybór to bycie pożądaną, bo kojarzy się raczej z gwarancją seksu oraz dłuższą niż tygodniowa relacją. Nie do końca. Mężczyzna, który cię pożąda, niekoniecznie może mieć erekcję i wcale nie jest powiedziane, że będziecie mieli nieziemski seks. Dziwne, prawda? Tak – świadczy też o tym, że seksualność męska jest ciut bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje, i wymaga większej liczby przycisków niż tylko jeden.

Pożądanie „jest młodsze”, ale ważniejsze…

…przynajmniej w teorii naukowców badających ludzką seksualności.  Klasycy gatunku, czyli William Masters i Virginia Johnson, wydzielili w cyklu reakcji seksualnej fazę zwaną pobudzeniem, czyli podnieceniem. Po podnieceniu następowała erekcja, potem wytrysk i orgazm.

Dopiero kilka lat później po tej klasyfikacji, naukowczyni Helen Kaplan dodała do wspomnianych czterech faz piąty element – właśnie pożądanie. De facto jest ono bardzo trudne do opisania, a jeszcze trudniejsze do zobaczenia. Najłatwiej je poczuć, chociaż ciężko jest sprecyzować swoje uczucia: „czułam, że go kręcę”, „pożerał mnie wzrokiem”, „nie mógł ode mnie oderwać oczu” – to jednak za mało. Pożądanie jest w jakimś sensie utratą kontroli – tak mówi o nim seksuolog Bryan Heard. Pożądanie wymaga kontaktu z drugą osobą, ale – wiadomo –  można je wyrażać choćby w listach. Pożądanie może  nigdy się nie spełnić i pozostać tylko i wyłącznie w wyobraźni.

seks z eks

Po czym poznać, że on cię pożąda?

Patrz w oczy – oto najlepsza rada. To w jego źrenicach odczytasz sygnał: „chcę cię”. Będą rozszerzone i będą pochłaniały cię całą. Facet, który cię pożąda, błądzi wzrokiem twoim po ciele, nie może oderwać rąk, jest przyklejony. Przyciąga cię mocno do siebie i obejmuje. Przygryza dolną wargę – niektórzy twierdzą, że to próba zapanowania nad pożądaniem – ból ma w tym pomóc. Inni mówią, że chodzi o ukrycie erekcji i odwrócenie uwagi.

I teraz uwaga! Pożądanie jest czymś więcej niż dążeniem do zwykłego stosunku seksualnego. Wiąże się z bliskością i intymnością, a nie tylko ruchami frykcyjnymi. Zbyt często jednak identyfikuje się podniecenie z pożądaniem. Kobieta, widząc penis w stanie spoczynku, przestaje ufać rozszerzonym źrenicom mężczyzny. I przecenia znaczenie podniecenia, a nie docenia – pożądania.

Pożądanie jest burzą hormonów: szaleje adrenalina, noradrenalina, hormony wydzielane wtedy, kiedy czujemy strach. Spada poziom serotoniny, zaczyna być wydzielana fenyloetyloamina. Serce bije szybciej.

Specjaliści mówią – i należy im wierzyć – „erekcja nie oznacza pożądania. To jedna z oczywistości, którą kobiety często bagatelizują. Jeżeli partner mówi: 'pożądam cię', a nie ma wzwodu, to oznacza, że ją pożąda i nie ma wzwodu. Tylko tyle i aż tyle. Często nie ma erekcji dlatego, że ona podoba mu się TAK BARDZO”. Oczywiście tylko w określonej gorącej łóżkowej sytuacji, na pewno nie wtedy, kiedy przyłapałaś go na oglądaniu pornografii. Brak erekcji ze zbyt wielkiego pożądania nie może być też mylony z zaburzeniami erekcji. Jeżeli twój partner w każdej sytuacji seksualnej mówi ci: „podobasz mi się tak bardzo, że nie mogą z tobą uprawiać seksu” – poradź mu wizytę u seksuologa. Brak erekcji z pożądania zwykle jest bardziej jednorazowy niż codzienny. Czyli faceta zatyka z zachwytu na twój widok, tak, że nie może mieć erekcji, tyle, że nie za każdym razem.

Erekcja nie oznacza pożądania. To jedna z oczywistości, którą kobiety często bagatelizują. Jeżeli partner mówi: 'pożądam cię', a nie ma wzwodu, to oznacza, że ją pożąda i nie ma wzwodu

(Prawie) każdy może mieć seks z (prawie) każdym

… ale zdecydowanie mniej osób pożąda się nawzajem. Częściej ludzie działają na siebie podniecająco. U mężczyzn podniecenie jest mimowolne i erekcja może występować także podczas snu czy tańca z partnerką, której wcale nie muszą pożądać. Co ciekawe: mężczyznę może podniecić np. kobieta, której nie lubią albo której się boją czy unikają – tylko dlatego, że ma zgrabne nogi czy ładną pupę. Jeżeli dojdzie między nimi do kontaktu seksualnego, mężczyzna będzie miał erekcję. Ale czy będzie jej pożądał? Prawdopodobnie nie – może się też czuć zakłopotany czy zdezorientowany całą sytuacją.

– Niestety, niemożliwa jest do zbadania liczba mężczyzn z erekcją, którzy odbyliby kontakt seksualny połączony z pożądaniem. Zakochani na pewno pożądają, szczególnie na pierwszych etapach miłości. U nich pożądanie i podniecenie występują równocześnie – mówi dr Robert Kowalczyk, psychoterapeuta i seksuolog.

W stałych związkach sytuacja z pożądaniem i podnieceniem jeszcze bardziej się komplikuje. Bardzo często uznawanie podniecenia za pożądanie uspakaja kobiety (ale i mężczyzn). Myślą sobie: „skoro ma wzwód/skoro ona jest wilgotna, to nadal mnie pożąda”. I to jest spory błąd wynikający z braku wiedzy na temat reakcji drugiej płci. Czasami poleganie na intuicji zawodzi. Szczególnie, jeżeli kobieta uważa, że łóżko powinno pełnić funkcję „zatrzymywania mężczyzny w domu”. Wówczas przekonanie o tym, że jest dla niego wciąż podniecająca i pożądana, może ją uspokajać. Nie zastanawia się wtedy, co tak naprawdę dzieje się w męskich emocjach. A mogą się tam dziać rzeczy niemające nic wspólnego z seksem i bliskością. Może się na nią złościć, być zraniony, a seks wcale tego nie zmieni. Dlatego babcine powiedzenie „łóżko was pogodzi” nie ma wiele wspólnego z prawdą. Co może rozwiązać taką sytuację? Rozmowa o tym, co w związku nie gra, bez uciekania się do seksualnych gier.

– Jeżeli w związku dzieje się coś niepokojącego, czego łóżko nie jest w stanie załatwić, nie warto uciekać się do seksu. Seks można odbyć mechanicznie.  To rozwiązanie neurotyczne – daje odprężenie na chwilę, ale nie rozwiązuje problemu –  mówi dr Robert Kowalczyk.

Kobiece podniecenie, kobiece pożądanie

Ustaliliśmy już, że podniecenie i pożądanie u mężczyzny jest dosyć skomplikowane, a co można powiedzieć o tym samym u kobiety? W klasyfikacji medycznej najpierw oddzielono kobiece pożądanie od podniecenia, potem znowu połączono, a niedawno – ponownie rozłączono. Wykorzystując metody obrazowania mózgu, naukowcy dowiedli, że u kobiet także występuje różnica między pożądaniem a podnieceniem. Możemy czuć do mężczyzny pożądanie. Mówimy: „fajne z niego ciacho”, „ale cukiereczek”, „jestem mokra, jak na niego patrzę”, „z łóżka bym nie wykopała”. ma ładne pośladki i ładne ciało”. A w łóżku okazuje się, że …. nici. Sucha pochwa, mięśnie napięte, ciało sztywne, nie ma chemii. Czyli: pożądamy go, ale wcale nas nie podnieca.

Kobiece podniecenie to wilgotna pochwa, napięte mięśnie dna miednicy, zarumieniona skóra, wystające sutki. Niektóre kobiety reagują poruszeniem całej pochwy, czują podniecenie w dolnej części brzucha,  inne – w okolicach łechtaczki. Najgorzej  w takiej sytuacji, kiedy on się głupio odezwie. Np. „ale masz śmieszną minę!” albo – wskazując na swój rozporek –  „zacznijmy od tego”. Wtedy nawet najbardziej podniecona kobieta najchętniej poczytałaby jakieś miłosne wiersze (lub kryminał) z kubkiem ciepłej herbaty i kotem na kolanach.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Majówka w pełni. Czas pomyśleć więcej o… seksie

Seks w związku – jak często go uprawiać, by być szczęśliwym?

Czego nie jeść, by mieć dobry seks?

Jedzenie, które obniża libido. Tych produktów lepiej unikaj

"Kiedy seks boli, cierpi nie tylko ciało" - podkreśla seksuolożka

„Kiedy seks boli, cierpi nie tylko ciało. Każdy ból, którego nie chcesz, wymaga terapii” – zauważa seksuolożka Beata Kuryk-Baluk

strefy erogenne

Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto

"Zwal*ć konia", "wyczochrać brochę"? "Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami" - apeluje seksuolożka

„Wyczochrać brochę”? Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami – apeluje seksuolożka

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

Jaki jest seks samodzielnych mam?/ilustracja: Joanna Zduniak

MAKE SEX EASIER: Jaki jest seks samodzielnych mam?

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

„Zdrada to ogromny krzyż na plecach”. Lepiej się do niej przyznać czy nie? Rozmowa z Adamem Lewanowiczem [WIDEO]

mężczyzna i wibrator

MAKE SEX EASIER: Ty, on i … Pan Wibrator

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Ewa Stusińska / fot. Łukasz Knap

Ewa Stusińska: Pornografia to nie tylko ciemne krzaki i muliste bagna kultury. To również zwykła rozrywka dla dorosłych ludzi

Twoja łechtaczka to wymiataczka/grafika: Joanna Zduniak

MAKE SEX EASIER: Moja łechtaczka to wymiataczka

Przed nami 6. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Siła jest kobietą!” Hello Zdrowie objęło ją patronatem medialnym

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach

Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska, autorki książki „Slow Sex. Uwolnij miłość” / Archiwum prywatne

„Każdy seks może być 'slow': i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

Kogo należy wyprosić z sypialni, żeby nas seks był udany?

kobieta w łóżku rozkosz orgazm

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne

„Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera” – o dziewictwie w wieku 30+ rozmawiamy z seksuologiem Anną Golan

sex-shaming, slut-shaming

MAKE SEX EASIER: Sex-shaming jest łatwy, bo „wywstydzić” u kobiety można dosłownie wszystko. Nie pozwalajmy na to!

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska