Przejdź do treści

MAKE SEX EASIER: Jak odróżnić, czy mężczyzna cię pożąda, czy go „tylko” podniecasz?

podniecenie a pożądanie
Gdzie szukać sygnałów męskiego pożądania? / Grafika: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
chora na cukrzycę
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi

Gdzie szukać sygnałów męskiego pożądania? Odruchowa odpowiedź: w dolnej części ciała. No niestety – nie. Mężczyzna może być kobietą podniecony, ale jej nie pożądać. Na odwrót także. Może mieć erekcję, ale nie czuć pożądania. Trochę skomplikowane, ale postaramy się wszystko wyjaśnić.

Być pożądaną czy podniecającą – oto jest pytanie. Wydaje się, że lepszy wybór to bycie pożądaną, bo kojarzy się raczej z gwarancją seksu oraz dłuższą niż tygodniowa relacją. Nie do końca. Mężczyzna, który cię pożąda, niekoniecznie może mieć erekcję i wcale nie jest powiedziane, że będziecie mieli nieziemski seks. Dziwne, prawda? Tak – świadczy też o tym, że seksualność męska jest ciut bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje, i wymaga większej liczby przycisków niż tylko jeden.

Pożądanie „jest młodsze”, ale ważniejsze…

…przynajmniej w teorii naukowców badających ludzką seksualności.  Klasycy gatunku, czyli William Masters i Virginia Johnson, wydzielili w cyklu reakcji seksualnej fazę zwaną pobudzeniem, czyli podnieceniem. Po podnieceniu następowała erekcja, potem wytrysk i orgazm.

Dopiero kilka lat później po tej klasyfikacji, naukowczyni Helen Kaplan dodała do wspomnianych czterech faz piąty element – właśnie pożądanie. De facto jest ono bardzo trudne do opisania, a jeszcze trudniejsze do zobaczenia. Najłatwiej je poczuć, chociaż ciężko jest sprecyzować swoje uczucia: „czułam, że go kręcę”, „pożerał mnie wzrokiem”, „nie mógł ode mnie oderwać oczu” – to jednak za mało. Pożądanie jest w jakimś sensie utratą kontroli – tak mówi o nim seksuolog Bryan Heard. Pożądanie wymaga kontaktu z drugą osobą, ale – wiadomo –  można je wyrażać choćby w listach. Pożądanie może  nigdy się nie spełnić i pozostać tylko i wyłącznie w wyobraźni.

seks z eks

Po czym poznać, że on cię pożąda?

Patrz w oczy – oto najlepsza rada. To w jego źrenicach odczytasz sygnał: „chcę cię”. Będą rozszerzone i będą pochłaniały cię całą. Facet, który cię pożąda, błądzi wzrokiem twoim po ciele, nie może oderwać rąk, jest przyklejony. Przyciąga cię mocno do siebie i obejmuje. Przygryza dolną wargę – niektórzy twierdzą, że to próba zapanowania nad pożądaniem – ból ma w tym pomóc. Inni mówią, że chodzi o ukrycie erekcji i odwrócenie uwagi.

I teraz uwaga! Pożądanie jest czymś więcej niż dążeniem do zwykłego stosunku seksualnego. Wiąże się z bliskością i intymnością, a nie tylko ruchami frykcyjnymi. Zbyt często jednak identyfikuje się podniecenie z pożądaniem. Kobieta, widząc penis w stanie spoczynku, przestaje ufać rozszerzonym źrenicom mężczyzny. I przecenia znaczenie podniecenia, a nie docenia – pożądania.

Pożądanie jest burzą hormonów: szaleje adrenalina, noradrenalina, hormony wydzielane wtedy, kiedy czujemy strach. Spada poziom serotoniny, zaczyna być wydzielana fenyloetyloamina. Serce bije szybciej.

Specjaliści mówią – i należy im wierzyć – „erekcja nie oznacza pożądania. To jedna z oczywistości, którą kobiety często bagatelizują. Jeżeli partner mówi: ‚pożądam cię’, a nie ma wzwodu, to oznacza, że ją pożąda i nie ma wzwodu. Tylko tyle i aż tyle. Często nie ma erekcji dlatego, że ona podoba mu się TAK BARDZO”. Oczywiście tylko w określonej gorącej łóżkowej sytuacji, na pewno nie wtedy, kiedy przyłapałaś go na oglądaniu pornografii. Brak erekcji ze zbyt wielkiego pożądania nie może być też mylony z zaburzeniami erekcji. Jeżeli twój partner w każdej sytuacji seksualnej mówi ci: „podobasz mi się tak bardzo, że nie mogą z tobą uprawiać seksu” – poradź mu wizytę u seksuologa. Brak erekcji z pożądania zwykle jest bardziej jednorazowy niż codzienny. Czyli faceta zatyka z zachwytu na twój widok, tak, że nie może mieć erekcji, tyle, że nie za każdym razem.

Erekcja nie oznacza pożądania. To jedna z oczywistości, którą kobiety często bagatelizują. Jeżeli partner mówi: 'pożądam cię', a nie ma wzwodu, to oznacza, że ją pożąda i nie ma wzwodu

(Prawie) każdy może mieć seks z (prawie) każdym

… ale zdecydowanie mniej osób pożąda się nawzajem. Częściej ludzie działają na siebie podniecająco. U mężczyzn podniecenie jest mimowolne i erekcja może występować także podczas snu czy tańca z partnerką, której wcale nie muszą pożądać. Co ciekawe: mężczyznę może podniecić np. kobieta, której nie lubią albo której się boją czy unikają – tylko dlatego, że ma zgrabne nogi czy ładną pupę. Jeżeli dojdzie między nimi do kontaktu seksualnego, mężczyzna będzie miał erekcję. Ale czy będzie jej pożądał? Prawdopodobnie nie – może się też czuć zakłopotany czy zdezorientowany całą sytuacją.

– Niestety, niemożliwa jest do zbadania liczba mężczyzn z erekcją, którzy odbyliby kontakt seksualny połączony z pożądaniem. Zakochani na pewno pożądają, szczególnie na pierwszych etapach miłości. U nich pożądanie i podniecenie występują równocześnie – mówi dr Robert Kowalczyk, psychoterapeuta i seksuolog.

W stałych związkach sytuacja z pożądaniem i podnieceniem jeszcze bardziej się komplikuje. Bardzo często uznawanie podniecenia za pożądanie uspakaja kobiety (ale i mężczyzn). Myślą sobie: „skoro ma wzwód/skoro ona jest wilgotna, to nadal mnie pożąda”. I to jest spory błąd wynikający z braku wiedzy na temat reakcji drugiej płci. Czasami poleganie na intuicji zawodzi. Szczególnie, jeżeli kobieta uważa, że łóżko powinno pełnić funkcję „zatrzymywania mężczyzny w domu”. Wówczas przekonanie o tym, że jest dla niego wciąż podniecająca i pożądana, może ją uspokajać. Nie zastanawia się wtedy, co tak naprawdę dzieje się w męskich emocjach. A mogą się tam dziać rzeczy niemające nic wspólnego z seksem i bliskością. Może się na nią złościć, być zraniony, a seks wcale tego nie zmieni. Dlatego babcine powiedzenie „łóżko was pogodzi” nie ma wiele wspólnego z prawdą. Co może rozwiązać taką sytuację? Rozmowa o tym, co w związku nie gra, bez uciekania się do seksualnych gier.

– Jeżeli w związku dzieje się coś niepokojącego, czego łóżko nie jest w stanie załatwić, nie warto uciekać się do seksu. Seks można odbyć mechanicznie.  To rozwiązanie neurotyczne – daje odprężenie na chwilę, ale nie rozwiązuje problemu –  mówi dr Robert Kowalczyk.

Kobiece podniecenie, kobiece pożądanie

Ustaliliśmy już, że podniecenie i pożądanie u mężczyzny jest dosyć skomplikowane, a co można powiedzieć o tym samym u kobiety? W klasyfikacji medycznej najpierw oddzielono kobiece pożądanie od podniecenia, potem znowu połączono, a niedawno – ponownie rozłączono. Wykorzystując metody obrazowania mózgu, naukowcy dowiedli, że u kobiet także występuje różnica między pożądaniem a podnieceniem. Możemy czuć do mężczyzny pożądanie. Mówimy: „fajne z niego ciacho”, „ale cukiereczek”, „jestem mokra, jak na niego patrzę”, „z łóżka bym nie wykopała”. ma ładne pośladki i ładne ciało”. A w łóżku okazuje się, że …. nici. Sucha pochwa, mięśnie napięte, ciało sztywne, nie ma chemii. Czyli: pożądamy go, ale wcale nas nie podnieca.

Kobiece podniecenie to wilgotna pochwa, napięte mięśnie dna miednicy, zarumieniona skóra, wystające sutki. Niektóre kobiety reagują poruszeniem całej pochwy, czują podniecenie w dolnej części brzucha,  inne – w okolicach łechtaczki. Najgorzej  w takiej sytuacji, kiedy on się głupio odezwie. Np. „ale masz śmieszną minę!” albo – wskazując na swój rozporek –  „zacznijmy od tego”. Wtedy nawet najbardziej podniecona kobieta najchętniej poczytałaby jakieś miłosne wiersze (lub kryminał) z kubkiem ciepłej herbaty i kotem na kolanach.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta w łóżku rozkosz orgazm

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne

„Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera” – o dziewictwie w wieku 30+ rozmawiamy z seksuologiem Anną Golan

sex-shaming, slut-shaming

MAKE SEX EASIER: Sex-shaming jest łatwy, bo „wywstydzić” u kobiety można dosłownie wszystko. Nie pozwalajmy na to!

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Dłonie mężczyzny i kobiety

W jaki sposób rozmawiać w związku o seksie? Radzi seksuolożka

Pięć rodzajów dotyku – który lubisz najbardziej?

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

matka i córka

MAKE SEX EASIER: Twoja mama też uprawia(ła) seks. Czy w porównaniu z nią masz lepsze życie seksualne?

Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Intymistka

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak

Anna Wieczorek, psycholog

„Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Czy dieta ma wpływ na naszą seksualność? Wyjaśnia dietetyczka Paulina Ihnatowicz

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Męczyznaprzytula kobietę

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Kobieta leży na łóżku

Zdarzyło ci się płakać po seksie? Nie ty jedna. Skąd to się bierze? Wyjaśnia ekspert

filmy dla dorosłych

MAKE SEX EASIER: Sięgnij po porno-elementarz. Jak oglądać filmy dla dorosłych?

Seks zimą – jak go uprawiać, by było nam miło

Siedem grzechów głównych (przeciw seksualności)

MAKE SEX EASIER: Siedem grzechów głównych (przeciw naszej seksualności)

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Czym jest anorgazmia? Tłumaczy psycholożka i seksuolożka Sara Tylka

Seks oralny a higiena. Jak pogodzić jedno i drugie?

Najpopularniejsze

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?