Pomniki znanych mężczyzn z chustami do noszenia dzieci. Kampania ma zwrócić uwagę na kwestie związane z urlopem ojcowskim
Brytyjczycy walczą o dłuższe urlopy dla ojców
W centrum Londynu pomniki prezentujące znanych mężczyzn – w tym aktora Gene’a Kelly’ego, legendy Arsenalu Thierry’ego Henry’ego czy brytyjskiego inżyniera budowlanego Isambarda Kingdoma Brunela – zyskały nowy atrybut w postaci chusty do noszenia dzieci. Wewnątrz nosideł z chust znalazły się lalki imitujące niemowlęta. Za tą kreatywną akcją prospołeczną stoją aktywiści z londyńskiego stowarzyszenia The Dad Shift.
„Chcemy zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką odgrywa ojcostwo w życiu mężczyzn – i dlaczego rząd Wielkiej Brytanii musi zapewnić tatusiom i współrodzicom lepsze warunki urlopu ojcowskiego” – tłumaczą aktywiści.
Przeobrażając wizerunek słynnych mężczyzn w ojców, podkreślili znaczenie więzi między ojcem a dzieckiem. Kampania, jak wyjaśnia współzałożyciel The Dad Shift, Alex Lloyd Hunter, jest elementem walki o bardziej zniuansowane historie o męskiej tożsamości. „Takie, które wykraczają poza pracę i życie publiczne, aby uwzględnić opiekę i ojcostwo jako ważne aspekty” – zaznacza.
„Rzeźby często celebrują osiągnięcia znanych mężczyzn lub opowiadają o nich historie poprzez ich dzieła. Dodając do tych rzeźb chusty do noszenia dzieci, podkreślamy, że ich rola jako ojców również powinna być ceniona i uznawana” – podkreśla Alex Lloyd Hunter, cytowany przez The Art Newspaper.
Stowarzyszenie The Dad Shift alarmuje, że świadczenie, które przysługuje obecnie brytyjskim ojcom, jest jednym z „najgorszych w Europie”. Mają oni do dyspozycji zaledwie dwa ustawowe tygodnie urlopu, płatne po 184,o3 funty (ok. 940 zł) tygodniowo.
Jak podaje „The Guardian”, najnowsze badania pokazują, że jeden na trzech ojców w Wielkiej Brytanii nie wziął urlopu ojcowskiego po narodzinach dziecka, a jedna na dwie rodziny, w których ojcowie skorzystali z urlopu ojcowskiego, zgłosiła później problemy finansowe. Aktywiści ze stowarzyszenia The Dad Shift domagają się wydłużenia urlopu ojcowskiego.
Chcą urlopu, który będzie wspierał równość rodziców
Kampania z chustami zawieszonymi na pomnikach mężczyzn to tylko jeden z elementów działań stowarzyszenia The Dad Shift na rzecz poprawy sytuacji ojców w Wielkiej Brytanii. Kolejnym jest list otwarty skierowany do premiera Keira Starmera, w którym aktywiści wzywają go do podjęcia szybkich zmian w polityce dotyczącej urlopów dla ojców, a konkretnie do „dania ojcom czasu, którego potrzebują, aby spędzić go ze swoimi dziećmi”.
„Dłuższy urlop rodzicielski dla ojców jest dobry dla matek, dobry dla dzieci, dobry dla ojców i dobry również dla społeczeństwa. Kraje z sześcioma lub więcej tygodniami urlopu ojcowskiego mają o 4 proc. mniejszą lukę płacową ze względu na płeć, jak również o 3,7 proc. mniejszą lukę w udziale w rynku pracy, co oznacza, że zmiana może pomóc w rozwoju gospodarki, jednocześnie pomagając brytyjskim rodzinom” – czytamy w liście otwartym.
Widok pomników wybitnych postaci męskich z dziećmi owiniętymi chustami wzbudził spore zainteresowanie wśród mieszkańców Londynu. Aktywiści mają nadzieję, że z podobną aprobatą spotka się ich apel o zmianę polityki urlopowej, w którym domagają się stosownego wydłużenia urlopu ojcowskiego, by mógł on „wspierać równość rodziców”.
RozwińŹródło: The Guardian
Czy uważasz, że urlop ojcowski w Polsce jest wystarczająco długi?
Zobacz także
To badanie obala mity o rodzicielstwie. Bezdzietni w wieku 70 lat są równie szczęśliwi jak osoby z dziećmi
„Rodzicielstwo to nie wyścigi, by zdążyć. To nie biologiczna czy społeczna powinność”. Aga Szuścik rozprawia się z mitami dotyczącymi bezdzietności
Córka dzieliła z nią łóżko do ukończenia 11 lat, a pierworodny syn do 7. roku życia. O najmłodszym mówi: „Nigdy nie był w swoim łóżeczku”
Polecamy
Została zwolniona pierwszego dnia po urlopie macierzyńskim. „Wspieranie matek wracających na rynek pracy macie opanowane do perfekcji”
Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem? Nowe rekomendacje
Od dwóch lat wychowuje Malwinkę. Teraz sąd stwierdza, że jest za stara, by ją adoptować. „To jakieś kuriozum”
Sandra Kubicka o PTSD po traumatycznym porodzie: „Chce mi się płakać. Przeżywam to za każdy razem na nowo”
się ten artykuł?