Przejdź do treści

„Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu”. Znani mężczyźni radzą, jak wspierać kobiety w walce o ich prawa

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Reakcje mężczyzn na strajki kobiet są różne. Czasami chcą dobrze, ale nie zawsze im wychodzi. Z pomocą przychodzi im Matylda Damięcka – razem z mężczyznami, których zna zapewne każda z nas, stworzyła wideo-poradnik – „od facetów, dla facetów”.

Jakie wsparcie jest potrzebne, a jakie nie?

Gdy rozpoczęły się protesty kobiet po wyroku Trybunał Konstytucyjnego, wielu mężczyzn miało coś do powiedzenia. Nie zawsze jednak były to słowa, które dawały kobietom wsparcie i zrozumienie.

– Wielu z was chce wspierać kobiety w tym, co się dzieje. Ale warto zastanowić się, jakie wsparcie jest potrzebne, a jakie jest tylko powielaniem stereotypów i karmieniem ego. Dlatego pozwólcie, oddaję głos mężczyznom – mówi Matylda Damięcka we wstępie wideoporadnika, który stworzyła.

Wystąpili w nim piosenkarze, aktorzy, pisarze, sportowcy i prezenterzy, m.in: Janusz Gajos, Dawid podsiadło, Bartłomiej Topa, Mateusz Damięcki, Czesław Mozil i Tomasz Organek. Tekst napisał dziennikarz Piotr Satnkiewicz.

Do dzisiaj pokutuje to, że główną rolą kobiety jest dbanie o dom

„Od facetów, dla facetów. Poradnik”

 1. Janusz Gajos: „Nie przemawiajmy do kobiet. Mówmy do innych mężczyzn”.
 2. Dawid Podsiadło: „W szczególności mówmy do tych mężczyzn, którzy nie ogarniają tematu. Mówmy, żeby ogarnęli, i temat i siebie. Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają”.
 3. Bartłomiej Topa: „Bądźmy dorośli — gimnazjum już się skończyło. Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu, gdy tylko nam wygodnie. Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu, nie sugerujmy, że lepiej od nich wiemy, o co chodzi w ich walce o ich prawa. I serio, darujmy sobie dobre rady”.
 4. Mateusz Damięcki: „I nie, mężczyzna nie ma milczeć, ma sporą pracę do wykonania. Nad sobą i nad innymi mężczyznami”.
 5. Tomasz Organek: „Nasza rola polega na tym, żeby wreszcie posłać na śmietnik historii tę przeklętą 'męską szatnię’.
 6. Sławek Uniatowski: „Słyszysz głupie żarciki w męskim gronie — reaguj. Widzisz kretyńskie zachowania — reaguj”.
 7. Michał Rusinek: „Nieszczęścia nie biorą się stąd, że źli ludzie robią złe rzeczy, tylko stąd, że zwykli ludzie tolerują zło” (Hanna Arendt).
 8. Czesław Mozil: „It’s not about us, men. Tutaj nie chodzi o nas. Wszelkie próby wyjaśniania, czy komentowania sprawy kobiecej przez kategorie męskich oczekiwań czy wyobrażeń — to jest podważanie tej sprawy”.
 9. Jerzy Radzwiłłowicz: „Świat nie ma już wracać do żadnej 'normy’. Chodzi właśnie o to, że nasze myślenie o naszym miejscu w życiu i świecie wywraca się do góry nogami. I to nie jest przypadek, to jest sens tego, co się dzieje. I to właśnie mamy wziąć na klatę”.
 10. Robert Makłowicz: „Nie wysuwajmy wobec kobiet żądań czy oczekiwań. To nie jest czas, żeby stawiać warunki. Albo wspierasz, albo nie. Proste”.
 11. Igor Walaszek, „Igo”: „Nie oczekujmy profitów, punktów procentowych, pogłaskania po główce, jacy to jesteśmy postępowi. Niech nam wystarczy, że staniemy po właściwej stronie historii. To już jest naprawdę dużo”.
 12. Mariusz Szczygieł: „Tu nie chodzi o nas. Owszem, nie jest łatwo być postępowym mężczyzną we współczesnym świecie.
 13. Andrzej Wrona: W szkole tego nie uczą, zgadzam się. Ale ten ciężar musimy wziąć na siebie.
 14. Marcin Orliński: „Przestańmy przerzucać go na kobiety – że one mają wyjaśnić, przytulić i otoczyć miłością”. 
 15. Piotr Stankiewicz: „Edukujmy się! profile “Feminist United”,  Federa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Codziennik Feministyczny, czy Aborcyjny Dream Team.
 16. Radek Łukasiewicz: Chcemy być sojusznikami kobiet? Nie zmuszajmy ich do tracenia czasu, energii i nerwów na tłumaczenie nam tego, co dla nich jest oczywiste”.
 17. Łukasz Orbitowski:Nie dajmy się zwieść temu, że w KON-STY-TUC–JI jest napisane, że mężczyźni i kobiety są równi. Nasze doświadczenia w tym społeczeństwie dzieli przepaść”.

„Bądźmy zmianą”

– Jak widzicie, wszystkie te grzechy mamy dobrze przemyślane, bo wszystkie je popełnialiśmy. To nie powód do dumy, ale też nas nie dyskwalifikuje. Bądźmy tą zmianą, którą chcemy zobaczyć w świecie, tak. Ale żadnej zmiany nie robią ludzie bezgrzeszni, bo takich nie ma – mówią na końcu wszyscy mężczyźni razem.

Jeśli myślisz, że twój partner powinien popracować nad sposobem, w który komentuje walkę kobiet o swoje prawa, to koniecznie pokaż mu to wideo. Być może jest ono dobrym początkiem zmiany w myśleniu mężczyzn nie tylko o ostatnich protestach kobiet, ale też o równouprawnieniu i wolności, której często nas się pozbawia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: