Przejdź do treści

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Kobieta karmi dziecko piersią
Przystawienie dziecka do piersi - jak je wykonać prawidłowo? Wyjaśnia lekarka / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, by uniknąć bólu i poranionych brodawek? Czym różni się przystawianie symetryczne od asymetrycznego? Wyjaśnia to na swoim profilu na Instagramie lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii Agnieszka Browarska.

Karmienie piersią dziecka nie dla każdej kobiety przychodzi łatwo i naturalnie. Czasem młode mamy skarżą się na ból w trakcie ssania piersi przez dziecko lub poranione brodawki. Jest to przede wszystkim wynik nieodpowiedniego sposobu przystawiania dziecka do piersi. Na problem ten zwróciła uwagę lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii Agnieszka Browarska, autorka profilu w mediach społecznościowych Lekarskim okiem.

Nieodpowiednie przystawianie dziecka do piersi

Lekarka na swoim profilu na Instagramie opublikowała zdjęcia, na których przedstawia dwa sposoby przystawienia dziecka do piersi. Zaznacza także, jak w obu przypadkach czuła się karmiąca mama. Na zdjęciu po lewej stronie widzimy przykład chwytania brodawki przez dziecko, kiedy kobieta odczuwała znaczny ból. Zdjęcie po prawej stronie przedstawia odpowiedni sposób przystawiania do piersi, kiedy mama może poczuć się komfortowo.

W tym przypadku zmiana z niekomfortowego karmienia na komfortowe karmienie piersią nastąpiła tylko po korekcie przystawienia dziecka do piersi. Po zmianie z przystawienia symetrycznego na asymetryczne – wyjaśnia specjalistka.

Symetryczne i asymetryczne przystawianie dziecka do piersi – czym się różnią?

Browarska wyjaśnia w swoim poście, czym różnią się od siebie oba sposoby.

Przystawienie symetryczne – brodawka skierowana jest symetrycznie do jamy ustnej.

Przystawienie niesymetryczne – brodawka skierowana jest w stronę podniebienia

– tłumaczy.

Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?

W trakcie karmienia piersią ważne, by pamiętać o wygodnej pozycji, jaką przyjmuje młoda mama. Kobieta powinna czuć się swobodnie. Dzięki temu mleko łatwiej poleci z jej piersi. Dziecko powinno być przytulone brzuchem do brzucha mamy a jego głowa powinna znajdować się na wysokości piersi. Głowa dziecka nie może być wygięta. Nos powinien być skierowany w kierunku brodawki, broda oparta o pierś. Co dalej?

W trakcie przystawiania dziecka do piersi:

  1. Ustaw głowę tak, aby brodą dotykało piersi, a nos znajdował się na wysokości brodawki.
  2. Dotknij sutkiem rynienki pod nosem dziecka, w kierunku góra – dół (od noska do górnej wargi). Poczekaj na szerokie otwarcie ust przez dziecko.
  3. Celem lepszego nakierowania sutka na podniebienie dziecka, możesz palcem ułożonym nad brodawką, przez delikatny ucisk unieść brodawkę ku górze.
  4. Pozwól dziecku uchwycić pierś przez delikatne nałożenie szeroko otwartej buzi dziecka na pierś. Nie wkładaj dziecku piersi do buzi. Uchwycenie piersi to zadanie dziecka. Nie popychaj i nie ściskaj głowy dziecka. Dziecko ma mieć swobodę ruchu głową w trakcie karmienia piersią

– tłumaczy Browarska.

Lekarskim okiem

Agnieszka Browarska jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i doradcą laktacyjnym w trakcie certyfikacji. Jak sama pisze, wspieranie dzieci, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijały, to jej cel. Jest także autorką profilu na Instagramie lekarskim.okiem, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Agnieszka Browarska (@lekarskim.okiem)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: