3 min.
Rodzisz, a twój wynik w teście na COVID-19 jest pozytywny. Co z dzieckiem po porodzie? Wyjaśnia położna

Kobieta w ciąży szykuje się do porodu / istock
Najnowsze
14.04.2021
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
14.04.2021
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
14.04.2021
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
14.04.2021
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki
13.04.2021
Jak odróżnić „burzliwy” okres dojrzewania od depresji? Wyjaśnia psychiatra
Niedługo rodzisz i boisz się, że z powodu pandemii koronawirusa, od razu po porodzie odizolują od ciebie dziecko? Spokojnie. Położna Anna Bulczak z profilu „Zaufaj położnej” wyjaśnia, co warto zrobić przed wyjazdem do szpitala.
Spis treści
Pozytywny wynik testu a izolacja dziecka
Od ponad roku wiele kobiet w ciąży obawia się nie tylko samego porodu i związanego z nim bólu, ale także sytuacji, w której z powodu pozytywnego testu na COVID-19, dziecko zostanie odizolowane od matki. Temat ten porusza w swoim najnowszym poście ekspertka z profilu „Zaufaj położnej” na Instagramie.
„Powołując się na oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia z 29.09.2020 r. o postępowaniu w przypadku noworodków matek zakażonych lub z podejrzeniem COVID-19 (aktualizacja z 12.11.2020 r.) masz prawo przebywać z dzieckiem, gdy twój wynik jest dodatni” – tłumaczy położna.
I dodaje, że zalecenia dotyczące postępowania w związku z pandemią w przypadku noworodków matek zakażonych lub z podejrzeniem COVID-19 można znaleźć na stronie gov.pl w zakładce „Wytyczne dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń”.
„Jeśli szpital ogranicza kontakt z dzieckiem podajemy wzór oświadczenia jaki możesz napisać sama: ‚Ja, ABC legitymująca się dowodem osobistym XXXX, świadoma ryzyka i zagrożeń z tego płynących NIE ZGADZAM SIĘ NA IZOLACJĘ mojego nowonarodzonego dziecka w przypadku stwierdzenia u mnie pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Chcę, aby dziecko pozostawało ciągle przy mnie, bez względu na jego wynik testu. Będę karmić dziecko piersią i pozostanę z nim w kontakcie skóra do skóry. Powołuję się przy tym na oficjalne stanowisko w tej sprawie Ministerstwa Zdrowia z dnia 29.09 2020, które również załączam do tego dokumentu” – wyjaśnia położna.
Dziecko po porodzie potrzebuje rodziców
Położna dodaje jednak, że kobiety podpisujące brak zgody na izolację muszą pamiętać, że w ten sposób biorą na siebie ogromną odpowiedzialność.
„Jako mama masz prawo podjąć decyzję, ale pamiętaj o zagrożeniach wynikających z kontaktu ‚skóra do skóry’ i stałego przebywania z dzieckiem. Jest ryzyko zakażenia noworodka nawet, gdy stosuje się środki prewencyjne.
Mogą być wyjątki! Cytując Ministerstwo: ‚W oddziałach o najwyższym stopniu referencyjnym, zabezpieczających równocześnie w regionie opiekę położniczą i neonatologiczną dla najtrudniejszych przypadków, decyzja o postępowaniu z noworodkiem i matką po urodzeniu uzależniona będzie od stanu kadrowego, obłożenia oddziałów i podejmowana przez konsultanta wojewódzkiego w zależności od aktualnej sytuacji ośrodka tak, aby nie spowodować ograniczenia jego funkcjonowania z powodu konieczności zastosowania przymusowej kwarantanny personelu’ – pisze dalej ekspertka.
I wyjaśnia, że dziecko po porodzie potrzebuje rodziców, a rodzice po porodzie potrzebują dziecka.
„Każdy rodzic zrobi wszystko, żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Jeśli to możliwe, pozwólmy na wybór” – kończy położna.
„Zaufaj położnej”
„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij!
Zobacz także

„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem

„Kobiety potrafią wyglądać na zadbane i być głęboko smutne od środka”. Położna Kasia o depresji w ciąży

„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021
Dr Ewa Kuchowicz: W starym budownictwie paprocie o wiele lepiej rosną niż w nowych blokach. Coś im niespecjalnie służy, a rośliny potrafią być wrażliwe, dużo bardziej wrażliwe niż my

10.04.2021
Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem

09.04.2021