Przejdź do treści

Rodzisz, a twój wynik w teście na COVID-19 jest pozytywny. Co z dzieckiem po porodzie? Wyjaśnia położna

Kobieta w ciąży szykuje się do porodu / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niedługo rodzisz i boisz się, że z powodu pandemii koronawirusa, od razu po porodzie odizolują od ciebie dziecko? Spokojnie. Położna Anna Bulczak z profilu „Zaufaj położnej” wyjaśnia, co warto zrobić przed wyjazdem do szpitala. 

Pozytywny wynik testu a izolacja dziecka

Od ponad roku wiele kobiet w ciąży obawia się nie tylko samego porodu i związanego z nim bólu, ale także sytuacji, w której z powodu pozytywnego testu na COVID-19, dziecko zostanie odizolowane od matki. Temat ten porusza w swoim najnowszym poście ekspertka z profilu „Zaufaj położnej” na Instagramie.

„Powołując się na oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia z 29.09.2020 r. o postępowaniu w przypadku noworodków matek zakażonych lub z podejrzeniem COVID-19 (aktualizacja z 12.11.2020 r.) masz prawo przebywać z dzieckiem, gdy twój wynik jest dodatni” – tłumaczy położna.

I dodaje, że zalecenia dotyczące postępowania w związku z pandemią w przypadku noworodków matek zakażonych lub z podejrzeniem COVID-19 można znaleźć na stronie gov.pl w zakładce „Wytyczne dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń”.

„Jeśli szpital ogranicza kontakt z dzieckiem podajemy wzór oświadczenia jaki możesz napisać sama: 'Ja, ABC legitymująca się dowodem osobistym XXXX, świadoma ryzyka i zagrożeń z tego płynących NIE ZGADZAM SIĘ NA IZOLACJĘ mojego nowonarodzonego dziecka w przypadku stwierdzenia u mnie pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Chcę, aby dziecko pozostawało ciągle przy mnie, bez względu na jego wynik testu. Będę karmić dziecko piersią i pozostanę z nim w kontakcie skóra do skóry. Powołuję się przy tym na oficjalne stanowisko w tej sprawie Ministerstwa Zdrowia z dnia 29.09 2020, które również załączam do tego dokumentu” – wyjaśnia położna.

Dziecko po porodzie potrzebuje rodziców

Położna dodaje jednak, że kobiety podpisujące brak zgody na izolację muszą pamiętać, że w ten sposób biorą na siebie ogromną odpowiedzialność.

„Jako mama masz prawo podjąć decyzję, ale pamiętaj o zagrożeniach wynikających z kontaktu 'skóra do skóry’ i stałego przebywania z dzieckiem. Jest ryzyko zakażenia noworodka nawet, gdy stosuje się środki prewencyjne.

Mogą być wyjątki! Cytując Ministerstwo: 'W oddziałach o najwyższym stopniu referencyjnym, zabezpieczających równocześnie w regionie opiekę położniczą i neonatologiczną dla najtrudniejszych przypadków, decyzja o postępowaniu z noworodkiem i matką po urodzeniu uzależniona będzie od stanu kadrowego, obłożenia oddziałów i podejmowana przez konsultanta wojewódzkiego w zależności od aktualnej sytuacji ośrodka tak, aby nie spowodować ograniczenia jego funkcjonowania z powodu konieczności zastosowania przymusowej kwarantanny personelu’ – pisze dalej ekspertka.

I wyjaśnia, że dziecko po porodzie potrzebuje rodziców, a rodzice po porodzie potrzebują dziecka.

„Każdy rodzic zrobi wszystko, żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Jeśli to możliwe, pozwólmy na wybór” – kończy położna.

„Zaufaj położnej”

„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.