Aleksandra Tchórzewska Kraken dotarł do Polski. Czy czeka nas fala zakażeń nowym subwariantem Omikrona? Jest najbardziej zaraźliwy ze wszystkich wariantów, ale na szczęście nie wywołuje ciężkiego przebiegu zakażenia. Kraken, nowy wariant koronawirusa, spowodował już falę zachorowań w Stanach Zjednoczonych i w Chinach, a w Wielkiej… 25.01.2023 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB opublikował nowy raport na temat stanu zdrowia Polek i Polaków - "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Niestety wnioski płynące z niego nie są optymistyczne. Podczas… 05.01.2023 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań Możliwość przyjęcia szczepionki przez dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat stała się faktem. W nocy z 11 na 12 grudnia wystawiono dla nich niemal 2 mln e-skierowań. Jakim preparatem będą szczepieni mali pacjenci i ile dawek… 12.12.2022 2 min.
Ewa Wojciechowska Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski Szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku od szóstego miesiąca życia do czterech lat rozpoczną się w naszym kraju 12 grudnia. "Do Polski dotarło blisko pół miliona szczepionek. Z racji, że obowiązuje schemat szczepienia trójdawkowy,… 09.12.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona wykazali że każda reinfekcja COVID-19 zwiększa ryzyko śmierci i wpływa na działanie wielu układów w organizmie. "Nasze badania wykazały, że zarażenie się po raz drugi, trzeci lub czwarty… 15.11.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna Eksperci i lekarze alarmują: gruźlica nie jest chorobą dawną. Pandemia koronawirusa sprawiła, że pierwszy raz od kilkunastu lat wzrosła zapadalność na tę chorobę. – Wczesne wykrycie gruźlicy i prawidłowe leczenie jest… 08.11.2022 8 min.
Magdalena Bury Lekarka straciła prawo wykonywania zawodu za wpisy typu „Plandemia to ściema”. Nie będzie mogła leczyć przez rok Naczelny Sąd Lekarski utrzymał karę, jaką dostała lek. Anna Furmaniuk, która na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikowała m.in. słowa: „Plandemia to ściema” oraz „Polacy nie szczepcie się, bo system nie… 03.11.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Zjawisko binge drinkingu coraz bardziej widoczne w Polsce. Najnowsze wyniki badań pokazują, jak pandemia zmieniła nasze nawyki w spożywaniu alkoholu Do częstszego picia alkoholu w okresie lockdownu w porównaniu z okresem przed pandemią przyznało się 15 proc. dorosłych Polek i Polaków zbadanych przez SW Research. Najnowsze badanie pokazuje, że pijemy nie tylko więcej, ale też… 05.10.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń Eksperci podkreślają, że o wzroście zachorowań na cukrzycę typu 1 można było mówić już przed pandemią. Teraz jednak sytuacja wydaje się być znacznie gorsza. O tym, że przejście COVID-19 może zwiększać ryzyko rozwoju tego… 03.10.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą” "W ostatnich dwóch tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń (...) Ostatnie wyniki oscylują na poziomie 6 tys. zakażeń w ciągu doby" - poinformował w trakcie konferencji minister zdrowia Adam… 15.09.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Koniec z kłuciem? Pierwsza wziewna szczepionka przeciw COVID-19 została zatwierdzona. Póki co w jednym kraju Chiny są pierwszym krajem, które zatwierdziły bezigłową, wziewną szczepionkę przeciw COVID-19. Teraz wystarczy jeden oddech, żeby wzmocnić odporność przeciwko SARS-CoV-2. Zdaniem naukowców osoby, które przyjmują wziewne… 07.09.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA EMA rozszerzyła grupę osób, które mogą przyjąć czwartą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepienia będą odbywać się z użyciem preparatów celowanych w mutację Omikron. 02.09.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września Ministerstwo Zdrowia wydało nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń pandemicznych, w których mowa jest między innymi o obowiązku noszenia maseczek. Gdzie trzeba wciąż je nosić do 30 września? Wyjaśniamy. 30.08.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej? "System testowania w żaden sposób nie odzwierciedla rzeczywistej liczby przypadków. Wykrywamy ich zapewne jakieś 10 proc." - ostrzega prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych. I wyjaśnia, czy warto poczekać na nową… 25.08.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Tak rozsiewa się Omikron. Badacze odkryli tajemnicę szybkiego rozprzestrzeniania się jednego z wariantów koronawirusa Aż 56 proc. osób zakażonych wariantem Omikron nie wiedziało o swojej infekcji. Takie dane płyną z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Los Angeles. „Niski poziom świadomości infekcji prawdopodobnie przyczynił… 23.08.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID Wiele osób, które przechorowały COVID-19 narzeka na kiepskie samopoczucie. Ozdrowieńcy skarżą się na bóle głowy czy wypadanie włosów. Dzięki brytyjskim naukowcom, którzy przebadali 2,4 mln pacjentów, okazuje się, że lista… 26.07.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć "Drugą dawkę szczepionki przypominającej przeciwko COVID-19 będą mogły przyjmować osoby powyżej 60. roku życia" - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 21.07.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron W Europie odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków zakażenia nowym podwariantem koronawirusa - BA. 2.75, określanym przez naukowców Centaurusem. Jak alarmują włoscy eksperci, subwariant ten jest tak samo zaraźliwy jak… 18.07.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa Ważne zmiany szykują się jeszcze w lipcu. Turyści, którzy wyjadą odpocząć na Cypr, będą musieli dostosować się do nakazu zasłaniania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Za brak maseczki ochronnej grozi mandat w… 07.07.2022 2 min.
Magdalena Bury Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 4 163 (w tym 556 ponownych zakażeń) potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podaje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z… 07.07.2022 3 min.
Magdalena Bury Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22” Hiszpania po raz kolejny zmaga się z koronawirusem. Obecnie objawy zakażenia są jednak inne niż dotąd. Chorzy nie tylko kaszlą i mają wysoką gorączkę, ale też mdleją i mają niedociśnienie. "Możemy mówić o COVID-22" -… 05.07.2022 2 min.
Aleksandra Tchórzewska To miała być zwykła infekcja. Okazało się, że 12-latka ma trzecie stadium groźnego nowotworu 12-latka skarżyła się na zmęczenie, nocne poty oraz swędzenie skóry. Lekarz stwierdził zwykłą infekcję wirusową. Na dalszą diagnostykę trzeba było długo czekać, więc rodzice zabrali ją w tym czasie na krótkie wakacje.… 04.07.2022 3 min.
Magdalena Bury Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej” W ściekach badanych w Poznaniu wykryto wysokie stężenie koronawirusa. W woj. zachodniopomorskim wskaźnik reprodukcji wirusa wynosi blisko 2. To, że liczba zakażeń COVID-19 wzrasta, widać również w statystykach publikowanych… 01.07.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy "Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych" - podkreślił minister zdrowia. Adam Niedzielski przedstawił trzy warianty rozwoju pandemii po wakacjach. 28.06.2022 2 min.
Magdalena Bury Zmagałaś się z powikłaniami po szczepionce przeciwko COVID-19? Mógł zawinić sposób szczepienia Osłabienie i ból mięśni w miejscu szczepienia to jedne z najczęstszych powikłań po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Okazuje się jednak, że nieprzyjemne objawy poszczepienne mogą częściej pojawiać się z powodu samego… 07.06.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego „problemem jest styl życia Polaków” Z danych GUS wynika, że w 2021 roku było aż 19 proc. więcej zgonów niż w poprzednich latach. Specjaliści biją na alarm: przyczyną jest pandemia COVID-19. Nie zgadza się z tym minister zdrowia Adam Niedzielski, który uważa, że… 02.06.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport przedstawiający liczbę nadmiarowych zgonów w różnych krajach na świecie. Polska wypadła w niej bardzo źle, więcej zgonów niż w poprzednich latach było tylko w Rumunii. 27.05.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna” Prof. Wojciech Rokita był cenionym kieleckim ginekologiem, a jednocześnie – pierwszym pacjentem w tym mieście z odnotowanym przypadkiem zarażenia koronawirusem. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się, że jest chory, wylała się na niego… 09.05.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Adam Niedzielski ogłosił zniesienie stanu epidemii w Polsce. „Przełączamy światło czerwone na pomarańczowe” Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 16 maja zostanie zniesiony stan epidemii w naszym kraju. "Zmierzamy do kierunku endemii, czyli takiej sytuacji, w której wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia i… 06.05.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska WHO: Przez koronawirusa SARS-CoV-2 mogło umrzeć ponad 16 mln osób na świecie. „Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii” „To tragedia. To oszałamiająca liczba i ważne jest, abyśmy uhonorowali stracone życia" - mówiła dr Samira Asma z działu danych WHO. Jak podała Organizacja, w ciągu dwóch lat pandemii COVID-19 bezpośrednio lub pośrednio… 06.05.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Niższe IQ po COVID-19? Wyniki nowego badania nie pozostawiają wątpliwości Naukowcy alarmują: nawet trzy czwarte osób, które przeszły COVID-19 w ciężkiej postaci, mogą doświadczyć tak zaawansowanej utraty funkcji poznawczych, jaka następuje u pacjentów w wieku 50-70 lat. Co jeszcze pokazało najnowsze badanie? 04.05.2022 3 min.
Magdalena Bury Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Zmiany w Kodeksie pracy po pandemii koronawirusa "Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia" - czytamy w projekcie przepisów mających uregulować pracę zdalną w Kodeksie pracy. "Liczymy, że przepisy regulujące… 04.05.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, w połowie maja stan epidemiczny w Polsce zastąpi stan zagrożenia epidemicznego. Czym się od siebie różnią i co zmienia ta decyzja? Wyjaśniamy. 29.04.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Pierwszy kraj zawiesza program szczepień przeciwko COVID-19. „Kontrolujemy epidemię, która wydaje się ustępować” Dania stała się pierwszym krajem, który wstrzymał program szczepień na COVID-19. Skierowania na szczepienie w tym kraju przestaną być wydawane 15 maja. "Jednak nadal można szczepić się wiosną i latem, a my nadal zalecamy… 28.04.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Kolejna grupa Polaków może przyjąć 4. dawkę szczepionki przeciw COVID-19 Dotychczas w Polsce czwartą dawkę szczepionki mogły otrzymać osoby powyżej 12. roku życia z obniżoną odpornością, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Teraz przyszła pora na kolejną… 20.04.2022 2 min.
Aleksandra Tchórzewska „Pandemia wcale się nie skończyła”. Janina Ochojska o tym, że COVID-19 wciąż jest groźny Mimo że pandemia COVID- 19 trwa już dwa lata, wirus szczęśliwie oszczędzał jak dotąd Janinę Ochojską. Niestety do czasu. Choć wiele mówi się o tym, że pandemia powoli wygasa, koronawirus wciąż stanowi zagrożenie.… 20.04.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Polska odmówiła przyjmowania szczepionek Pfizera? „To są poważne obciążenia finansowe” „Pod koniec zeszłego tygodnia poinformowaliśmy Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i odmawiamy wykonywania płatności za nie” - powiedział minister zdrowia Adam… 19.04.2022 3 min.
Magdalena Bury Lockdown w Szanghaju. 25 milionów osób od trzech tygodni nie wychodzi ze swoich domów. Są trzy pierwsze ofiary śmiertelne Władze Szanghaju poinformowały w poniedziałek o trzech śmiertelnych przypadkach COVID-19. To pierwsze zgony w tym mieście od czasu wprowadzenia tam lockdownu pod koniec marca 2022. W Szanghaju 25 milionów osób pozostaje w domach. 19.04.2022 2 min.
Ewelina Kaczmarczyk Koniec z wystawianiem skierowań na rehabilitację pocovidową. To kolejny krok do tego, żeby COVID-19 zaczął być traktowany jak zwykła infekcja "Skierowania na rehabilitację po COVID-19 mogą być wystawiane do dnia 4 kwietnia, w związku z poleceniem Ministerstwa Zdrowia – napisała na Twitterze Joanna Zabielska-Cieciucha, lekarka rodzinna z Białegostoku, która dostała… 06.04.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Raport UCE RESEARCH: U prawie 40 proc. Polek i Polaków zdrowie psychiczne pogorszyło się podczas pandemii Na początku pandemii koronawirusa specjaliści zdrowia psychicznego spekulowali, jak pandemia odbije się na zdrowiu psychicznym Polek i Polaków. Teraz wiemy już o tym nieco więcej. Opublikowano raport UCE RESEARCH „Pandemia vs.… 04.04.2022 3 min.
Magdalena Bury COVID-19 od 1 kwietnia będzie traktowany jak zwykła infekcja. NFZ nie będzie płacić za testy Od 1 kwietnia NFZ nie będzie już płacić za wymazy do testów, ani za same testy na COVID-19 - poinformował w poniedziałek wieczorem prezes NFZ. W związku z zarządzeniem, podmioty lecznicze będą testować pacjentów na koronawirusa… 30.03.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Jest nowy lek, który ochroni przed COVID-19. Jak działa Evusheld? To świetna wiadomość szczególnie dla osób zarówno z niższą odpornością, jak i podatnych na zakażenie SARS-CoV-2. Już wkrótce będą mogły skorzystać z leku Evusheld. To nowy lek przeciw COVID-19. Komisja Europejska… 29.03.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Amerykańska modelka straciła nogi przez koronawirusa. Swój powrót do codzienności pokazuje na Instagramie O tym, jak bardzo niebezpieczny może być COVID- 19, przekonała się Claire Bridges, młoda amerykańska modelka i infuencerka. Pochodząca z Florydy 21- latka niedawno wyszła ze szpitala. Tam lekarze stoczyli walkę o jej życie.… 28.03.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Koniec z maseczkami, izolacją i kwarantanną. Rząd podjął decyzję "Nie będzie obowiązku noszenia maseczek z wyjątkiem miejsc leczniczych. W pozostałych miejscach takiego obowiązku nie będzie" - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej. Zmienią się również… 24.03.2022 6 min.
Magdalena Bury Silnie zakaźny subwariant Omikrona BA.2 rozprzestrzenia się po świecie. Czeka nas kolejna fala pandemii? Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią o 84 proc. wzroście zakażeń na Węgrzech, niemal 40 proc. we Francji i Włoszech, 13 proc. w Niemczech oraz ok. 11 proc. w Austrii. Subwariant Omikrona… 23.03.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Co nas czeka w trzecim roku pandemii COVID-19? Naukowcy nie mają wątpliwości „Wiele zależy od tego, jak szybko wszyscy ludzie na naszej planecie będą mogli się zaszczepić. Im więcej ludzi jest zaszczepionych, tym mniej będzie powstawać nowych mutacji” - wyjaśnia dr William Lang, dyrektor medyczny… 17.03.2022 4 min.
Magdalena Bury Wytyczne dla przedszkoli związane z COVID-19 zaktualizowane. GIS wyjaśnia, czy dziecko może zabrać zabawkę do placówki Główny Inspektor Sanitarny zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. 16.03.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Osoby, które przeszły COVID-19, mogą gorzej znieść zmianę czasu Już w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Nie jest to dobra wiadomość dla osób zmagających się z zaburzeniami snu po COVID- 19. Jak wskazują lekarze z amerykańskiej Akademii Medycyny Snu,… 15.03.2022 4 min.