Przejdź do treści

Suplementacja żelaza w ciąży. Nowe rekomendacje PTGiP!

Kobieta w ciąży
Suplementacja żelaza w ciąży. Nowe rekomendacje PTGiP!/ Unsplash, fot. Omar Lopez
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciąża to szczególny czas, kiedy zmienia się zapotrzebowanie organizmu kobiety na składniki odżywcze. Które kobiety powinny sięgnąć po żelazo w ciąży? Kiedy suplementacja jest konieczna? Wyjaśnia farmaceutka Magdalena Stolarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Farmaceuta Radzi.

Żelazo w ciąży – dieta nie zawsze wystarczy

Zapotrzebowanie na żelazo u ciężarnych jest bardzo ważnym aspektem, gdyż wspiera rozwój układu odpornościowego matki i dziecka. Zbilansowana dieta ne zawsze jednak pokrywa aktualne potrzeby żywieniowe. W wielu przypadkach należy sięgnąć po dodatkową suplementację. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) publikuje rekomendacje odnośnie odpowiedniej suplementacji kobiet w ciąży. Jak zmieniły się zalecenia odnośnie zażywania żelaza w ciąży? Wyjaśnia to na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Magdalena Stolarczyk.

Ostatnio pisałam wam o nowych rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) dotyczących suplementacji u kobiet ciężarnych. W porównaniu z poprzednimi zaleceniami, dotyczącymi suplementacji witamin i składników mineralnych w czasie ciąży, pojawiły się pewne zmiany. I tak najwięcej zmieniło się np. w kwestii suplementacji żelaza w ciąży – tłumaczy ekspertka.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie

Dlaczego warto suplementować żelazo w ciąży?

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, u co drugiej ciężarnej występuje niedobór żelaza na tle zwiększonej hematopoezy oraz zapotrzebowania na ten pierwiastek ze strony rozwijającego się płodu i łożyska. W trakcie ciąży zwiększa się również ryzyko wystąpienia niedokrwistości, szczególnie w II i III trymestrze.

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości w ciąży. Może ona prowadzić do hipotrofii płodu, wystąpienia porodu przedwczesnego oraz zaburzeń czynności skurczowej macicy w trakcie porodu.

Dlatego też w czasie ciąży należy dbać o prawidłową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę bogatą w produkty zawierające żelazo. Niestety dieta nie zawsze wystarcza i w określonych sytuacjach konieczna może być dodatkowa suplementacja tego pierwiastka. Ale nie u wszystkich i nie jak popadnie! – wyjaśnia farmaceutka.

Rekomendacje PTGiP

Stolarczyk zaznacza, że dotychczas zalecano suplementację żelaza w II i III trymestrze. Obecne rekomendacje PTGiP jednak się zmieniły.

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca się:

  • regularne i systematyczne wykonywanie badań morfologicznych i oznaczanie stężenia ferrytyny u każdej kobiety w czasie ciąży począwszy od pierwszej wizyty położniczej;
  • stosowanie preparatów żelaza przed 16 t.c. tylko w przypadku stwierdzonej niedokrwistości z niedoboru żelaza – czyli wtedy, kiedy stężenie hemoglobiny spada i wynosi mniej niż 11g/dl i wtedy, kiedy stężenie ferrytyny jest obniżone;
  • suplementację żelaza w dawce do 30 mg/dobę. – po 16 t.c. wtedy, kiedy następuje spadek stężenia ferrytyny poniżej 60 mg/l;
  • w przypadku prawidłowych wyników badań PTGiP nie rekomenduje suplementacji żelaza w ciąży

– wymienia specjalistka.

Farmaceuta Radzi

Magdalena Stolarczyk z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych, prywatnie mamą trójki dzieci. Oprócz tego, jak sama o sobie pisze, jest również blogerką, autorką i współautorką publikacji w renomowanych czasopismach zagranicznych, autorką stacjonarnych i internetowych szkoleń dla farmaceutów oraz certyfikowaną promotorką karmienia piersią.

Jest także aktywna w mediach społecznościowych. Na Instagramie prowadzi profil Farmaceuta Radzi, na którym tłumaczy, jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki w ciąży, podczas laktacji, u dzieci i u dorosłych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dr n. farm. M. Stolarczyk (@farmaceuta_radzi)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.