Przejdź do treści

Test dla ciężarnych wskaże, czy urodzą wcześniaka. To nowatorska metoda naukowców z USA

Metoda diagnozująca przedwczesne porody / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Próbka krwi pobrana od kobiety w drugim trymestrze ciąży wystarczy, by za pomocą innowacyjnej metody naukowców z Michigan State University w USA ocenić, czy urodzi ona wcześniaka. To prawdziwa rewolucja w ginekologii!

Metoda przewidywania przedwczesnego porodu

Statystyki dotyczące przedwczesnych porodów mogą się niebawem poprawić. Wszystko dzięki naukowcom z Michigan State University w USA, którzy stworzyli precyzyjną metodę przewidywania przedwczesnego porodu.

Zespół pod kierownictwem dr Hannah Hoffmann na łamach czasopisma naukowego „Biology of Reproduction” opublikował szczegóły badań dotyczących nieznanych dotąd biomarkerów świadczących o prawdopodobnym przedwczesnym porodzie. Nową metodą diagnostyczną jest proste badanie krwi.

Badania genetyczne a wcześniactwo

W badaniu wzięło udział 157 zdrowych matek rodzących dzieci w przewidywanym terminie oraz 51 kobiet, które urodziły wcześniaki. Dzięki temu naukowcom udało się ustalić biomarkery precyzyjnie sygnalizujące ryzyko przedwczesnego porodu.

Badania genetyczne wykazały, że wpływ na tę zależność może mieć obecność genów o nazwie CRY2 i CLOCK, które są związane z rytmem okołodobowym. Od kobiety w drugim trymestrze ciąży wystarczy pobrać próbkę krwi, by na jej podstawie wyodrębnić informację genetyczną i ocenić, kiedy może nastąpić spodziewany termin rozwiązania.

Jak wyjaśniają naukowcy, każda komórka ma swój własny, dobowy zegar, który steruje jej zachowaniem. To właśnie dzięki niemu można precyzyjnie ustalić, kiedy najprawdopodobniej rozpocznie się poród. To szczególnie istotne w przypadku wcześniaków oraz kobiet, które w przeszłości rodziły przed wyznaczonym terminem.

Badacze po tym sukcesie rozpoczęli już kolejne badania. Tym razem będą się oni zajmować czynnikami, które pozwolą ocenić ryzyko stanu przedrzucawkowego czy cukrzycy ciążowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.