Przejdź do treści

„Wszystko jest ciemne. Bez tonu, bez obrazu, nic nie ma sensu…” Tenisistka o próbie samobójczej. Wstrząsające wyznanie

Jelena Dokić opowiedziała o swojej walce z depresją (Photo by Renee McKay/Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jelena Dokić, australijska tenisistka, za pośrednictwem mediów społecznościowych opowiedziała o swojej walce z depresją. Pod koniec kwietnia chciała popełnić samobójstwo. – „Uciekłam znad krawędzi, nawet nie wiem, jak to się stało. Profesjonalna pomoc uratowała moje życie”- wyznała. Wierzy, że jej otwartość w mówieniu o chorobie pomoże innym. 

„Profesjonalna pomoc uratowała moje życie”

Jelena Dokić, gwiazda światowego tenisa, nigdy nie ukrywała, że walczy z depresją. O swoim trudnym dzieciństwie i problemach psychicznych opowiadała w wywiadach do niemieckich magazynów.

Teraz wyznała swoim fanom, że była krok od śmierci. Wstrząsającą relację umieściła na Instagramie:

 „28 kwietnia 2022 r. prawie wyskoczyłam z balkonu na 26. piętrze i odebrałam sobie życie. Nigdy nie zapomnę tego dnia”.

Co wtedy czuła?

„Wszystko jest rozmazane. Wszystko jest ciemne. Bez tonu, bez obrazu, nic nie ma sensu… Tylko łzy, smutek, depresja, niepokój i ból”- przywołała tamten stan.

Tenisistka poinformowała fanów, że ostatnie sześć miesięcy było dla niej bardzo trudne.

„Ciągle płaczę. Uczucia smutku i bólu po prostu nie znikają, a moje życie zostało zdruzgotane. Obwiniam się, uważam, że nie jestem warta miłości i się boję” – wyznała. – Uciekłam znad krawędzi, nawet nie wiem, jak mi to się stało. Profesjonalna pomoc uratowała moje życie”.

Dlaczego zdecydowała się o tym opowiedzieć? Stwierdziła, że zawsze była otwarta i szczera wobec swoich fanów. Ale to nie był jedyny powód.

„Głęboko wierzę w moc dzielenia się naszymi historiami, aby pomóc sobie nawzajem przejść przez różne rzeczy. Wiedz, że nie jesteś sam” – dodała.

Na wpis Dokić zareagowała m.in. Daria Abramowicz, psycholożka pracująca na co dzień z Igą Świątek .

„Za każdym razem, gdy ktoś decyduje się podzielić swoją historią i zachęcić innych do szukania pomocy, to wiele znaczy. I wymaga dużo odwagi” – napisała Abramowicz.- Nigdy nie ma złego czasu na szukanie pomocy. Pamiętaj, że każdy inaczej doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym”.

Dokić zapewniła fanów, że wróci silniejsza niż kiedykolwiek. Australijka zachorowała na depresję, jeszcze zanim zakończyła sportową karierę. W wywiadzie dla „Die Welt” ujawniła, że ojciec stosował wobec niej przemoc, co odcisnęło na niej głębokie piętno.

„To, przez co przeszłam, było bardzo trudne. Nie tak łatwo wymazać z pamięci pewne historie. Ojciec traktował mnie okropnie, odkąd miałam sześć lat. Nazywał mnie ku*** i suką, a to bardzo boli. Tracisz pewność siebie, czujesz się bezwartościowa”- mówiła w 2018 roku w rozmowie z magazynem „Bild”.

Po latach sportsmenka postanowiła pogodzić się z ojcem i wybaczyć mu zachowania z przeszłości. Kiedy zakończyła karierę, zaczęła mieć problem z utrzymaniem wag, co, jak sama twierdziła, było także powodem jej frustracji.

Joanna Pachla pokazała, czego partnerzy zabraniają kobietom

Pomoc dla osób w depresji

Nie bój się wybrać się do specjalisty. Do wyboru masz psychologa, psychoterapeutę, centrum wsparcia, telefony zaufania oraz ośrodki kryzysowe. Pomoc znajdziesz w następujących placówkach:

Poradnie Zdrowia Psychicznego,

– Centra Zdrowia Psychicznego,

– Ośrodki Interwencji Kryzysowej,

– Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),

– Szpitale psychiatryczne.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. To są instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnej pomocy. 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Billie Eilish: „Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„Bałem się, że wyjdę na scenę i umrę”. Sebastian Karpiel-Bułecka szczerze o nerwicy lękowej

Ashton Kutcher stracił zdrowie z dnia na dzień. „Pewnego dnia obudziłem się i miałem problemy ze wzrokiem, prawie w ogóle nie widziałem”

Mówiła, że bielactwo było jej ogromnym kompleksem. Teraz przyznaje: „Miałam niebezpiecznie zaburzoną samoocenę”

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

„Każde ciało jest piękne i opowiada własną historię”. Nieuleczalnie chora modelka inspiruje tysiące kobiet

Chris Hemsworth: „Nie rezygnuję z aktorstwa, ale muszę zrobić sobie przerwę”. Decyzję podjął po otrzymaniu wyników badań

Michael J. Fox doceniony wyjątkowym Oscarem. „Za zrozumienie, empatię i determinację”

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Już nigdy nie zaśpiewa „Killing Me Softly”. Roberta Flack jest nieuleczalnie chora

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty