3 min.
Zaprezentowano najnowsze badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełom w medycynie!

Sztuczne łożysko / istock
14.08.2022
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
Podczas Światowego Kongresu Medycyny Płodowej w Hersonissos na Krecie dr Alan Flake z Children’s Hospital of Philadelphia (USA) zaprezentował najnowsze badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. „Projekt ten ma znaleźć zastosowanie w przypadku skrajnych wcześniaków, czyli dzieci urodzonych w 23.-24. tygodniu ciąży” – pisze dr n. med. Anita Hamela-Olkowska, specjalistka położnictwa, ginekologii i perinatologii. To niesamowite osiągnięcie medycyny!
Na czym polega sztuczne łożysko?
Jak wyjaśnia dr n. med. Anita Hamela-Olkowska na swoim profilu na Instagramie, projekt sztucznego łożyska przeszedł już badania na modelu zwierzęcym, a dokładnie na płodach owczych.
„Płód będzie znajdował się w środowisku płynnym, jak najbardziej zbliżonym do macicy matki, w miękkim pojemniku wykonanym z biokompatybilnych materiałów i chronionym przed dźwiękiem i światłem.
Płód zostanie podłączony przez pępowinę do systemu specjalnych rurek, a następnie do oksygenatora, czyli urządzenia, które zapewni mu niezbędną ilość tlenu. Przez pępowinę płód będzie również otrzymywał składniki odżywcze, hormony i inne substancje potrzebne do jego prawidłowego rozwoju” – tłumaczy specjalistka.
Ekspertka wyjaśnia dalej, że sztuczne łożysko będzie przełomem w opiece neonatologicznej.
„Jego zastosowanie ma na celu zwiększenie przeżywalności skrajnych wcześniaków i zminimalizowanie poważnych konsekwencji związanych z przedwczesnym urodzeniem.
Ta niewątpliwa rewolucja w medycynie płodowej i neonatologii dzieje się na naszych oczach” – dodaje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kiedy pierwsze próby?
Kiedy będą miały miejsce pierwsze próby podłączenia dzieci do sztucznego łożyska? Na ten moment nie jest to wiadome. „Prototyp sztucznego łożyska jest już gotowy. Teraz jest testowany na płodach świńskich. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy uzyska akceptację odpowiednich agencji” – wyjaśnia specjalistka w komentarzu pod postem.
Dr n. med. Anita Hamela-Olkowska
W polskim internecie po raz pierwszy o projekcie sztucznego łożyska napisała dr n. med. Anita Hamela Olkowska, specjalistka położnictwa, ginekologii i perinatologii oraz ultrasonografistka. Profil ekspertki na Instagramie obserwuje obecnie ponad 6 tys. użytkowników.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Zobacz także

„Moja ciąża była trudna”. Małgorzata Kożuchowska szczerze o macierzyństwie po czterdziestce

„Nie powinnaś być matką, skoro nie potrafisz urodzić”. Ankieta przeprowadzona przez lekarkę pokazuje, jak Polki są traktowane na porodówkach

„W Tanzanii część dzieci zbyt wcześnie urodzonych nie ma szans na przeżycie. Statystycznie co najmniej jedno z tych szczęśliwie urodzonych nie dożyje piątego roku życia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022