Przejdź do treści

Zaprezentowano najnowsze badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełom w medycynie!

Sztuczne łożysko / istock
Sztuczne łożysko / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas Światowego Kongresu Medycyny Płodowej w Hersonissos na Krecie dr Alan Flake z Children’s Hospital of Philadelphia (USA) zaprezentował najnowsze badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. „Projekt ten ma znaleźć zastosowanie w przypadku skrajnych wcześniaków, czyli dzieci urodzonych w 23.-24. tygodniu ciąży” – pisze dr n. med. Anita Hamela-Olkowska, specjalistka położnictwa, ginekologii i perinatologii. To niesamowite osiągnięcie medycyny!

Na czym polega sztuczne łożysko?

Jak wyjaśnia dr n. med. Anita Hamela-Olkowska na swoim profilu na Instagramie, projekt sztucznego łożyska przeszedł już badania na modelu zwierzęcym, a dokładnie na płodach owczych.

„Płód będzie znajdował się w środowisku płynnym, jak najbardziej zbliżonym do macicy matki, w miękkim pojemniku wykonanym z biokompatybilnych materiałów i chronionym przed dźwiękiem i światłem.

Płód zostanie podłączony przez pępowinę do systemu specjalnych rurek, a następnie do oksygenatora, czyli urządzenia, które zapewni mu niezbędną ilość tlenu. Przez pępowinę płód będzie również otrzymywał składniki odżywcze, hormony i inne substancje potrzebne do jego prawidłowego rozwoju” – tłumaczy specjalistka.

Ekspertka wyjaśnia dalej, że sztuczne łożysko będzie przełomem w opiece neonatologicznej.

„Jego zastosowanie ma na celu zwiększenie przeżywalności skrajnych wcześniaków i zminimalizowanie poważnych konsekwencji związanych z przedwczesnym urodzeniem.
Ta niewątpliwa rewolucja w medycynie płodowej i neonatologii dzieje się na naszych oczach” – dodaje.

Ciąża po 40 roku życia

Kiedy pierwsze próby?

Kiedy będą miały miejsce pierwsze próby podłączenia dzieci do sztucznego łożyska? Na ten moment nie jest to wiadome. „Prototyp sztucznego łożyska jest już gotowy. Teraz jest testowany na płodach świńskich. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy uzyska akceptację odpowiednich agencji” – wyjaśnia specjalistka w komentarzu pod postem.

Dr n. med. Anita Hamela-Olkowska

W polskim internecie po raz pierwszy o projekcie sztucznego łożyska napisała dr n. med. Anita Hamela Olkowska, specjalistka położnictwa, ginekologii i perinatologii oraz ultrasonografistka. Profil ekspertki na Instagramie obserwuje obecnie ponad 6 tys. użytkowników.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Anita Hamela-Olkowska (@dr_hamela)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.