Przejdź do treści

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. To się zdarza!

Superfetacja jest możliwa podczas pierwszego lub maksymalnie drugiego miesiąca ciąży\źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Młode małżeństwo z Teksasu może mówić o cudzie. 30-letnia Cara Winhold będąc w ciąży… zaszła w ciążę. Wcześniej poroniła. „Lubię wierzyć, że to był mój sposób na odzyskanie dwojga dzieci, które straciłam” – wyznała w rozmowie z „Daily Mail”. Superfetacja, bo tak nazywa się to zjawisko, zdarza się niezwykle rzadko.

„To była totalna niespodzianka”

Colson i Cayden z Teksasu niebawem skończą dziewięć miesięcy. Uważa się je za bliźnięta, choć nimi nie są. Zostali poczęci w mniej więcej tygodniowym odstępie. Jak to możliwe?

Lekarz prowadzący ciążę Cary Winhold, mamy chłopców, wyjaśnił, że ​​najprawdopodobniej doszło do dwukrotnej owulacji, a dwa jajeczka zostały zapłodnione w różnym czasie.

„W 100 procentach wierzę, że to był cud (…) Lubię wierzyć, że to był mój sposób na odzyskanie dwojga dzieci, które straciłam. Nie przychodzi mi do głowy żadne inne wytłumaczenie posiadania bliźniaków — takie przypadki nie występują w mojej rodzinie. To była totalna niespodzianka” – wyznała mama chłopców w rozmowie z „Daily Mail”.

Do siódmego tygodnia ciąży kobieta była pewna, że płód jest jeden. Podczas wizyty kontrolnej, na której przeprowadzono badanie USG, okazało się, że spodziewa się drugiego dziecka, ale nie jest to ciąża bliźniacza.

„Zalałam się łzami i rozpłakałam się. Byłam przytłoczona, zdezorientowana, ale bardzo szczęśliwa. Mój mąż był w szoku” – wspomina kobieta.

Bliźnięta lezą na łóżku

Superfetacja: co to jest?

Lekarze spierają się co do przyczyn tego zjawiska. Ginekolog dr Agnieszka Antczak-Judycka z Centrum Medycznego Damiana w rozmowie z nami potwierdza, że przypadki, kiedy kobieta będąc w ciąży, zachodzi w kolejną ciążę, zdarzają się, ale bardzo rzadko.

Superfetacja, bo tak nazywa się to zjawisko, jest wtedy, gdy druga ciąża pojawia się kilka dni lub tygodni po ciąży początkowej. To odstępstwo od normy, bo zwykle jajniki kobiety w ciąży przestają produkować komórki jajowe, co uniemożliwia ponowne zajście w ciążę. Gdy dochodzi do superfetacji, owulacja trwa i kobieta może zajść w ciążę z drugim dzieckiem. Takie dzieci często rodzą się tego samego dnia, choć nie są bliźniętami.

 

Źródło: Daily Mail

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: