Przejdź do treści

Zmagająca się z endometriozą Mary Komasa jest w ciąży. „Przez lata przyzwyczajałam się do myśli, że ciąża może być dla mnie nieosiągalnym marzeniem”

Mary Komasa
Zmagająca się z endometriozą Mary Komasa jest w ciąży. "Przez lata przyzwyczajałam się do myśli, że ciąża może być dla mnie nieosiągalnym marzeniem"/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Szczególnie przytulam wszystkie endo wojowniczki” – napisała Mary Komasa na swoim profilu na Instagramie. Artystka wyznała, że jest w ciąży po wielu latach walki z endometriozą. 

13 lat długiej walki

„Po 13 latach długiej walki, operacjach i kilku terapiach udało się! Jestem w 15 tygodniu ciąży. Jestem najszczęśliwsza!”

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Mary Komasa. Piosenkarka, która od lat zmaga się z endometriozą, historią swojej choroby podzieliła się dwa lata temu. Polska artystka, podobnie jak inne chore, przez lata była nieodpowiednio diagnozowana, a jej objawy były często bagatelizowane.

 „Moje ciało leczyło się z bólu i przygotowywało się do kolejnej dawki. W ostatnim etapie przed operacją w zeszłym roku odczuwałam ból codziennie” – mówiła w 2019 roku w rozmowie zrealizowanej w ramach projektu #SexedPL.

Endometrioza jest chorobą nie tylko trudną do diagnozowania, ale również wyjątkowo bolesną. Wokalistka i kompozytorka została zdiagnozowana dopiero w 2009 roku i od tego czasu przeszła dwie operacje.

Hanna Lis na prezentacji marki Tonny

„Jestem dowodem, że marzenia się spełniają”

Przez te lata artystka mierzyła się również z myślą, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Chorujące miewają problem z zajściem w ciążę, a często okazuje się to wręcz niemożliwe.

„Przez lata przyzwyczajałam się do myśli, że przez moją chorobę, ciąża może być dla mnie nieosiągalnym marzeniem. Jestem dowodem, że marzenia się spełniają” – dodała.

Wokalistka zwróciła się także do innych kobiet, które zmagają się z endometriozą.

„Kocham Was i dziękuję za wsparcie przez wszystkie lata! Szczególnie przytulam wszystkie endo wojowniczki” – podsumowała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Mary Komasa (@marykomasa)

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest przemieszczanie się komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza macicę. Jest kilka teorii powstawania choroby, jednak do dziś specjaliści nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, jak do niej dochodzi.

Objawy endometriozy są bardzo dotkliwe. Zalicza się do nich m.in. obfite, bolesne i nieregularne miesiączki, a także dyskomfort podczas stosunku lub po nim. Ból powodowany przez schorzenie bywa tak silny, że nie pozwala wstać z łóżka. Dezorganizuje życie, utrudnia relacje, odbiera energię. To właśnie dolegliwości bólowe, główny symptom endometriozy, zwykle skłaniają kobietę do szukania pomocy.

Leczenie polega na stosowaniu farmakoterapii bądź leczenia operacyjnego. Niestety na ten moment endometriozy nie da się całkowicie pokonać. Terapia ma na celu łagodzenie dolegliwości, zahamowanie rozwoju choroby i zmniejszenie ryzyka powikłań.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: