Przejdź do treści

Endometrium, czym jest i jaką funkcję pełni? Norma i leczenie przerostu endometrium

kobieta ginekolog trzymająca przyrząd do badania przy fotelu ginekologicznym
Fot. NataliiaB. / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Endometrium to śluzówka wyściełająca jamę trzonu macicy. Wiele osób myli ją z endometriozą, która jest chorobą. Endometrium odgrywa ważną rolę podczas okresu, a także w ciąży. Jaka jest norma szerokości endometrium mierzona w USG i jakie są dopuszczalne odstępstwa? Jak objawia się przerost błony śluzowej i jak go leczyć?

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca jamę trzonu macicy, której grubość zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym. Ma na to wpływ działanie m.in. estrogenów. Wraz z rozwojem pęcherzyków Graafa, które dojrzewają w jajnikach, macica zaczyna przygotowywać się na przyjęcie zarodka poprzez wyściełanie się coraz grubszą błoną. W drugiej fazie cyklu, w przypadku braku zapłodnienia, endometrium zaczyna się łuszczyć, co towarzyszy pojawieniu się miesiączki. Grubość endometrium macicy jest indywidualna dla każdej kobiety i może zmieniać się, objawiając się bardziej lub mniej obfitą miesiączką.

Kobieta cierpiąca z powodu enodometriozy

Normy endometrium

Grubość endometrium zmienia się nie tylko wraz z cyklem miesiączkowym, ale również z wiekiem kobiety. W przypadku dziewczynek, które jeszcze nie rozpoczęły miesiączkowania, endometrium jest linijne. Norma u kobiet miesiączkujących wynosi 8–15 mm, natomiast u kobiet po menopauzie szerokość nie powinna przekraczać 5 mm.

Endometrium w ciąży rozwija się pod wpływem progesteronu i może przekroczyć 15 mm.

Nieprawidłowa norma dla kobiet miesiączkujących to endometrium, którego grubość przekroczyła dopuszczalną górną normę 15 mm.

Innym problemem, z którym do ginekologa zgłaszają się kobiety, to zbyt cienkie endometrium. Wpływ na to mają najczęściej zaburzenia hormonalne. Jednym z objawów tego stanu są bardzo skąpe miesiączki. Przyczyną zbyt cienkiego endometrium są problemy hormonalne bądź leki antykoncepcyjne.

Biopsja endometrium i profilaktyka przeciwnowotworowa

Wątpliwości związane z nieprawidłowościami w budowie endometrium mogą być dla lekarza podstawą skierowania pacjentki na badanie biopsji endometrium. Pozwala ona wykryć wszelkie zmiany, które powstały w obrębie jamy macicy i śluzówki kanału szyjki macicy. Wskazania do przeprowadzenia biopsji:

  • plamienia i krwawienia występujące poza miesiączką,
  • plamienia występujące po okresie menopauzy,
  • podejrzenie polipów,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • rzadkie występowanie miesiączek,
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej,
  • problemy hormonalne,
  • ryzyko rozwoju raka endometrium.

Przed planowaną biopsją kobieta powinna przejść dokładne badanie ginekologiczne, które m.in. pozwoli na wykluczenie ewentualnej ciąży i na bezpieczne przeprowadzenie biopsji. Dodatkowo wskazane jest odstawienie tuż przed zabiegiem tamponów i innych środków dopochwowych (np. globulek nawilżających itd.). Przez kilka dni po zabiegu pacjentka może krwawić. Dodatkowo lekarz przepisuje antybiotyk, który ma zapobiec wystąpieniu infekcji bądź stanów zapalnych. Niektóre panie jako skutek uboczny wskazują dodatkowo mdłości, osłabienie i skurcze w dolnej części brzucha.

Biopsja endometrium to bardzo ważne badanie w profilaktyce przeciwnowotworowej, które pozwala wykryć wszelkie niepokojące zmiany już we wczesnym ich stadium. Przekłada się to na możliwość podjęcia szybszej reakcji i w przypadku zmian nowotworowych ich pełnego wyleczenia. Dodatkowo w przypadku pań mających trudności z zajściem w ciążę pozwala na ustalenie ewentualnych przyczyn i podjęcie odpowiednich kroków leczenia. Aby uzyskać jak najbardziej rzetelny wynik, biopsja powinna być wykonana między 20 a 24 dniem cyklu.

Zobacz także

Endometrium leczenie – o tym pamiętaj

Przerost endometrium jest schorzeniem występującym stosunkowo często. Wpływ na przerost endometrium mają hormony i to właśnie ich ustabilizowanie jest najważniejsze w podjętym leczeniu. W przypadku stanów zapalnych poprawę uzyskuje się po podaniu antybiotyków. Kluczowe są również badania, które pozwolą na dokładne ustalenie poziomu problemu. Podstawowa diagnostyka obejmuje badanie USG narządów rodnych oraz poziomu hormonów. Niekiedy lekarz dodatkowo może zlecić biopsję. Kobiety przechodzące menopauzę, które dodatkowo borykają się z nadciśnieniem, otyłością i cukrzycą, dodatkowo narażone są na nieprawidłowości endometrium.

Panie, które przeszły terapię leczenia endometrium, nawet po jej zakończeniu powinny zgłaszać się do ginekologa na regularne kontrole. Zaleca się ich przeprowadzanie raz na rok.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.