Przejdź do treści

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"
22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne" / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł

Jak wynika z najnowszego badania, dla kobiet z niepełnosprawnościami bardzo ważne, poza infrastrukturą, którą wskazuje 46 proc. pacjentek, są aspekty psychologiczne, takie jak: profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 proc.) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 proc.) – Brak otwartości, ale też często postawa niechęci czy lęku, niekiedy niestety też wrogości wobec osób z niepełnosprawnościami, są często jeszcze bardziej wykluczające niż to, że gabinet jest niedostępny – mówi Żaneta Krysiak z Fundacji Avalon.

Polki poza system opieki medycznej

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinie* wynika, że aż 77 proc. kobiet z niepełnosprawnością nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. nie było nigdy na takiej wizycie. Nic dziwnego, bo ośrodków medycznych, które są w stanie w sposób skuteczny, bezpieczny i komfortowy udzielić im pomocy, jest bardzo niewiele.

Dwie fundacje, Kulawa Warszawa i Avalon, stworzyły bazy gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnością*. Lista obejmuje w sumie 158 placówek. Oznacza to, że na jeden taki gabinet przypada 10 tys. kobiet z niepełnosprawnością! Warto zaznaczyć, że wśród tych 158 miejsc nie ma takiego, które spełniłoby wszystkie parametry dostępności. A tych jest niemało, bo bardzo dużo jest też rodzajów niepełnosprawności i potrzeb pacjentek.

 Podstawową rzeczą jest na pewno dostępność architektoniczna, czyli to, w jakim miejscu ten gabinet jest zlokalizowany, czy w ogóle jest fizyczna możliwość dostania się do niego. Kolejna kwestia to dostosowany fotel ginekologiczny z możliwością obniżania go bądź podwyższania. Gabinet powinien mieć też wystarczającą przestrzeń manewrową, np. dla kobiety, która porusza się na wózku. Ale powinien być też dostosowany pod kątem niepełnosprawności słuchu czy wzroku, czyli dostęp do tłumacza albo tłumaczki języka migowego, oznakowania w piśmie Braille’a – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Żaneta Krysiak z Fundacji Avalon, kierowniczka projektu Sekson.

Niestety o tym wszystkim pacjentki z niepełnosprawnością często mogą tylko pomarzyć. Szczególnie zła sytuacja jest w małych miejscowościach i wsiach. Czasem ich mieszkanki muszą przejechać nawet 100 km, żeby dostać się do gabinetu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Polka z niepełnosprawnością w gabinecie

Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji Kulawa Warszawa, w rozmowie z Hello Zdrowie podkreśla, że barier, które muszą pokonać kobiety z niepełnosprawnością, żeby dostać się do gabinetu ginekologicznego i mieć możliwość komfortowego badania, jest bardzo wiele.

Często kobiety z niepełnosprawnością słuchową nie mają możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego, co dla wielu z nich jest dramatyczne. Muszą do gabinetu wziąć ze sobą kogoś z rodziny albo znajomych albo porozumiewają się z lekarzem za pomocą kartki i długopisu – i  później okazuje się, że nie zrozumiały tego, co zostało napisane. Bywa też tak, że ginekolog po prostu nie chce poświęcić czasu, żeby w swobodny sposób komunikować się z pacjentką. Z kolei kobiety z niepełnosprawnością wzroku często nie mogą zapoznać się z wynikami badań, ponieważ nie są one dostępne w formie wymaganej przez programy do odczytu ekranu. Natomiast dla pacjentek z niepełnosprawnością ruchową szalenie istotne są podnośniki. Bardzo dużym problemem jest też brak wag, na których można usiąść. Jeżeli lek podawany jest w zależności od masy ciała, to to jest podstawa – podkreśla.

Dodaje, że dla niej samej najczęściej problematyczne są zbyt wysokie fotele ginekologiczne, które nie są obniżane, brak dostępnej toalety albo większej przestrzeni, gdzie można się przygotować do badania. – Oczywiście barierą często jest też możliwość wejścia po schodach, bo jeśli nie mogę dostać się do budynku, to po prostu do niego nie wchodzę – mówi Sopalska-Rybak.

"Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka". Oburzony ojciec trzylatki ma ważny apel

Brak empatii bardziej wykluczający niż architektura

Z najnowszego badania płynie jeszcze jeden ważny wniosek: dla kobiet z niepełnosprawnościami bardzo ważne, poza infrastrukturą (46 proc.) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 proc.), są aspekty psychologiczne, takie jak: profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 proc.) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 proc.).

 Często lekarzom brakuje świadomości tego, jakie potrzeby mają kobiety z niepełnosprawnością. Dlatego niejednokrotnie takie pacjentki stykają się z odmawianiem prawa do antykoncepcji czy, w przypadku kobiet z niepełnosprawnością intelektualną – do ciąży. Takie pacjentki poprzez przymuszanie do antykoncepcji pozbawiane są nie tylko macierzyństwa, ale również autonomii i decydowania o swoim ciele – mówi Żaneta Krysiak z Fundacji Avalon. Brak otwartości, ale też często postawa niechęci czy lęku, niekiedy niestety też wrogości wobec osób z niepełnosprawnościami, są często jeszcze bardziej wykluczające niż to, że gabinet jest niedostępny. Bo z tą dostępnością obecnie możemy już bardzo dużo zrobić – dodaje Krysiak.

 


* Badanie zrealizowane przez Instytut ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gedeon Richter Polska, maj-czerwiec 2022 r. CAWI,  N= 201 kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu. Badanie zrealizowane we współpracy z Fundacjami: Avalon, Kulawa Warszawa i Integracja, Polskim Związkiem Głuchych oraz Polskim Związkiem Niewidomych.

*Lista ośrodków medycznych dostosowanych do osób z niepełnosprawnością znajduje się na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową /fot. Unsplash

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×