Przejdź do treści

Glejak wielopostaciowy – objawy, przebieg choroby i rokowanie. Jakie są szanse na przeżycie przy glejaku wielopostaciowym?

ilustracja 3D raka mózgu
Fot. Kateryna_Kon / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Glejak wielopostaciowy jest jednym z najczęściej diagnozowanych guzów mózgu o bardzo złośliwym charakterze. Rozwija się z komórek szeregu astrocytarnego i jest klasyfikowany jako guz o IV stopniu złośliwości. Przypadki glejaka wielopostaciowego wyleczonego są bardzo rzadkie.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Czas przeżycia chorego z guzem mózgu jest uwarunkowany jego rodzajem. Przy glejaku wielopostaciowym rokowanie jest zazwyczaj niepomyślne. Guz bardzo szybko rośnie i zaczyna naciekać okoliczne struktury mózgu. Pacjenci, którzy są leczeni, przeżywają około 12 miesięcy od momentu postawienia diagnozy.

Co to jest glejak wielopostaciowy?

Glejak wielopostaciowy (łac. Glioblastoma multiforme) to guz mózgu klasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako nowotwór IV stopnia o najbardziej agresywnym rozroście. Tworzy się z komórek szeregu astrocytarnego, które są uważane za największe komórki glejowe. Mają nieregularny kształt i rozgałęziające się wypustki, które tworzą zrąb układu nerwowego.

Glejak wielopostaciowy tworzy się w półkulach mózgowych, najczęściej w płacie skroniowym i czołowym oraz w móżdżku, co manifestuje się różnymi objawami w zależności od wielkości i lokalizacji guza. Z tą postacią glejaka zmagają się najczęściej dorośli. Większość przypadków to osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Glejak wielopostaciowy u dzieci występuje bardzo rzadko.

Przyczyny powstawania glejaka wielopostaciowego

Przy glejaku wielopostaciowym przyczyny tworzenia się, podobnie jak przy innych nowotworach mózgu, nie są znane. Można jedynie przypuszczać, że winne jego powstawaniu są czynniki genetyczne lub przebyte urazy mózgu. Do zachorowania może przyczynić się także kontakt z chemikaliami, promieniowaniem i trwałe upośledzenie systemu odpornościowego (np. w przypadku zakażenia wirusem HIV). Może on być guzem pierwotnym lub wtórnym – pochodzącym od innych, mniej złośliwych, guzów.

W wypadku glejaka wielopostaciowego przebieg choroby jest bardzo gwałtowny. Guz szybko rośnie i zaczyna niszczyć okoliczne tkanki.

Zobacz także

Glejak wielopostaciowy – objawy

Glejak wielopostaciowy może się rozwijać przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się, gdy guz jest dość duży lub nacieka na okoliczne tkanki. Na początku jego obecność manifestuje się najczęściej pod postacią bólów głowy przebiegających z wymiotami i zaburzeń świadomości. Większość chorych, którzy są na tym etapie, nie ma pojęcia o istnieniu glejaka. Takie dolegliwości często się bagatelizuje, uznając je za migrenowe bóle głowy. Niestety w wielu przypadkach glejaka wielopostaciowego objawy przed śmiercią są dopiero jasnym sygnałem świadczącym o jego obecności. Występują wtedy:

  • nagłe ataki padaczkowe;
  • zmiany w zachowaniu spowodowane niszczeniem komórek w mózgu;
  • kłopoty z pamięcią i koncentracją;
  • stany depresyjne;
  • zaburzenia widzenia;
  • niedowłady.

U chorych na glejaka wielopostaciowego ostatnie stadium choroby objawia się w postaci obrzęku mózgu oraz utraty zdolności mówienia, liczenia czy czytania. Jest to bardzo trudny okres dla pacjentów i ich najbliższych.

Glejak wielopostaciowy – leczenie

Diagnostyka guza opiera się na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Leczenie glejaka wielopostaciowego IV stopnia jest zależne od lokalizacji i wielkości guza. O ile to możliwe, wykonuje się operację chirurgiczną i usuwa całą zmianę lub jej część. Pacjenci są poddawani wyczerpującej chemioterapii, radioterapii lub wirusoterapii. Powodzenie leczenia jest uwarunkowane stanem ogólnym chorego.

Dużą rolę odgrywa immunoterapia. Stosowane u chorych z glejakiem wielopostaciowym leczenie niekonwencjonalne polega na aktywizacji układu immunologicznego, dzięki czemu postrzega on guza jako ciało obce i próbuje go zniszczyć.

Glejak wielopostaciowy – rokowania

Przy glejaku wielopostaciowym IV stopnia rokowanie jest złe. Większość chorych nie przeżywa 3 miesięcy od momentu postawienia diagnozy. Po udanej operacji neurochirurgicznej ten czas można wydłużyć do 12 miesięcy, choć guz szybko powraca i znów zaczyna niszczyć struktury mózgu. Przy glejaku wielopostaciowym czas przeżycia można zwiększyć nawet do 20 miesięcy, jeśli chory wyrazi zgodę i podda się terapii eksperymentalnej.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Wańkowicz P., Nowacki P., Glejak wielopostaciowy – postęp wiedzy na temat patogenezy nowotworu, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60, 2, 40–43.
Bigos E., Spych K.M., Masłowski M., Gottwald M.L., Fijuth J., Glejak wielopostaciowy mózgu – problem coraz bardziej aktualny, Medycyna Paliatywna 2014; 6(1): 7–13.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”