Przejdź do treści

9 ważnych pytań o cięcie cesarskie

Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Każdej przyszłej mamie lub kobiecie planującej dziecko prędzej czy później w głowie zaświta hasło: cięcie cesarskie, potocznie zwane „cesarką”. Masz pytania? Wątpliwości? Nasz ekspert się z nimi zmierzył.

Gdy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, świat przyszłej mamy wywraca się do góry nogami. Szczególnie gdy jest to pierwsza ciąża. Zaczynają się poszukiwania lekarza, rozmowy z rodziną, koleżankami. Wiele kobiet szuka informacji i odpowiedzi na nurtujące je pytania w przeróżnego rodzaju poradnikach, czasopismach, na forach internetowych czy portalach społecznościowych. Gdy sytuacja wydaje się już opanowana, może nastąpić wyjątkowy zwrot akcji – zakwalifikowanie przyszłej mamy do porodu poprzez cięcie cesarskie. Oto odpowiedzi na 9 najczęściej zadawanych pytań dotyczących cięcia cesarskiego, które padają w gabinecie ginekologa lub w szpitalu.

Czy cięcie cesarskie to operacja chirurgiczna?

Zdecydowanie tak. Cięcie cesarskie to operacja brzuszna. Aby wydobyć dziecko z jamy macicy, lekarze muszą najpierw naciąć skórę i powięź, następnie po zabezpieczeniu pęcherza moczowego nacinają macicę. Przecięcie powłok musi mieć około 15 cm, czyli tyle, aby można było przez nie wydobyć dziecko. Po wydobyciu dziecka i łożyska zszywa się mięsień macicy, a następnie warstwowo powłoki brzuszne. Szwy pod skórą są rozpuszczalne, szwy na skórze mogą być albo rozpuszczalne, albo nie – w tym drugim przypadku wymagają ściągnięcia w 7. dobie po operacji.

Czy cięcie cesarskie odbywa się pod narkozą?

W większości przypadków cięcie cesarskie znieczula się przewodowo: podpajęczynówkowo lub zewnątrzoponowo. Oznacza to, że pacjentka podczas cięcia jest w pełni świadoma, czuje dotyk, ale nie czuje bólu. Po wydobyciu dziecka, które zazwyczaj następuje w 5. minucie od rozpoczęcia cięcia cesarskiego, mama słyszy jego płacz. Po przecięciu pępowiny, gdy stan dziecka nie budzi wątpliwości, często położna pokazuje je mamie. Znieczulenie ogólne, czyli takie, podczas którego pacjentka śpi, stosuje się rzadko, głównie wtedy, gdy wymagane jest bardzo szybkie działanie.

Czy podczas cięcia cesarskiego może towarzyszyć partner?

Nie. Cięcie cesarskie, jak już zostało to wyżej wspomniane, jest poważną operacją chirurgiczną, która musi być wykonana na sterylnej sali operacyjnej. Każda dodatkowa osoba krzątająca się po sali może zakłócić porządek i powodować utrudnienia. Poza tym dla osoby nieprzyzwyczajonej do widoku krwi i sposobu wykonywania cięcia cesarskiego pobyt na sali mógłby się skończyć zasłabnięciem. Tata zamiast na sali powinien czekać w gotowości na dziecko. W wielu szpitalach coraz bardziej popularne jest kangurowanie dziecka przez tatę – polega ono na tym, aby dziecko ułożyć na gołej skórze klatki piersiowej taty. Takie działanie uspokaja dziecko, daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz kolonizuje jego skórę fizjologiczną florą bakteryjną ojca.

Czy można mieć cięcie cesarskie na życzenie?

W Polsce nie ma takiej możliwości. Cięcie cesarskie wykonuje się wyłącznie ze wskazań lekarskich. Mogą to być wskazania, o których wiadomo już jakiś czas przed terminem porodu – wtedy wykonuje się planowe cięcie cesarskie. Mogą to być też wskazania nagłe, pojawiające się na przykład podczas porodu siłami natury.

Czy cięcie cesarskie jest bezpieczne?

Tak i nie. Cięcie cesarskie to operacja, która, jak każda inna, niesie za sobą ryzyko powikłań, ze śmiercią włącznie. Z drugiej zaś strony dzisiejsze techniki operacyjne, narzędzia oraz warunki, w jakich przeprowadza się cięcie, powodują, że powikłania są bardzo rzadkie, a cięcie cesarskie można uznać za operację stosunkowo bezpieczną. Ponadto cięcie cesarskie wykonane ze wskazań nagłych czasami jest czynnością ratującą życie matki i/lub dziecka.

Czy cięcie cesarskie jest płatne?

Nie. Cięcie cesarskie w Polsce jest darmowe i wykonywane jedynie według wskazań lekarskich.

Czy przed cięciem cesarskim można jeść?

Nie, powinno się być na czczo co najmniej 6 godzin. Można popijać wodę w niewielkich ilościach, ale najlepiej, gdy 3 godziny przed cięciem nic się nie pije. Ciężarna przed operacją dostaje kroplówkę, która nawadnia jej organizm. Również po operacji podaje się 2 lub 3 kroplówki. Oczywiście zdarzają się sytuacje niespodziewane, kiedy do szpitala trafia kobieta, która przed momentem coś zjadła. W tym przypadku również można wykonać cięcie, ale należy podać odpowiednie leki i zmienić technikę znieczulenia.

Czy cięcie cesarskie boli?

Nie. Podczas samej operacji działa znieczulenie wykonane przez anestezjologa. Po cięciu, kiedy znieczulenie przestaje działać, lekarze zlecają podanie świeżo upieczonym mamom leków przeciwbólowych – początkowo silnych i w dużych dawkach. Stopniowo zmniejsza się dawki. Po 24-48 godzinach to pacjentka decyduje, czy chce dostać coś przeciwbólowego.

Czy po cięciu cesarskim można urodzić kolejne dziecko siłami natury?

Tak. W bardzo wielu przypadkach wskazania do cięcia cesarskiego dotyczą konkretnej ciąży – podczas kolejnej mogą w ogóle nie występować (np. położenie płodu miednicowe, brak postępu porodu, nieskuteczna indukcja porodu itp.). Dawniej cięcie cesarskie było wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego w następnej ciąży. Obecnie, gdy nie ma wskazań do kolejnego, kobiety próbują rodzić drogami natury. Taki poród doczekał się już określenia VBAC, czyli skrótu pochodzącego od anglojęzycznej nazwy Vaginal Birth After Caesarean section, czyli porodu naturalnego po cięciu cesarskim.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

dr Łukasz Stelmaszczyk

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Mięśnie brzucha mają swoje zasady

Ból mięśni – fakty i mity

młoda kobieta w ciążyz zamkniętymi oczami trzyma się za brzuch z lekkim uśmiechem. Zdjęcie od boku

Czego nie można jeść w trakcie ciąży?

Alergie: grzyby w natarciu!

Jak biegać długo i szczęśliwie – radzi ekspert

Jak biegać długo i szczęśliwie – radzi ekspert

Markery nowotworowe – co warto wiedzieć?

Czy podczas karmienia piersią można…?

Mity na temat niepłodności

Czy przed okresem można…?

Co można po okresie – ekspert odpowiada na pytania

Czy podczas okresu można…?

Czy w ciąży robi się…?

Kto powinien unikać sauny?