Poród naturalny – czego powinnaś się spodziewać?
O porodzie naturalnym mówi się, kiedy podczas narodzin kobieta nie korzysta z żadnych leków, a więc rodzi siłami natury, polegając na sobie, na technikach relaksacyjnych oraz kontrolowanym oddechu. Może asystować jej położna, lekarz czy technik obsługujący urządzenia służące m.in. do monitorowania pracy serca płodu. Dopuszczalna jest tutaj także interwencja chirurgiczna, np. w postaci nacięcia krocza. Jak wygląda poród naturalny? Ile trwa? Czego można się spodziewać?
Poród naturalny czy cesarka? Co jest lepsze?
Zacznijmy od tego, że nie istnieje coś takiego, jak lepszy poród. Każda metoda ma swoje wady i zalety, dotyczy to zarówno dziecka, jak i matki. Istnieją także pewne wskazania czy przeciwwskazania do rodzenia w określony sposób, dlatego wszelkie wątpliwości zawsze powinnaś konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Co więcej, nawet jeżeli zdecydujesz się na poród naturalny, może się on okazać niemożliwy i konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia. Musisz być tego świadoma. Zachowanie elastyczności jest tutaj bardzo ważne, a w skrajnych sytuacjach może zaważyć na bezpieczeństwie twoim oraz noworodka.
Jak wspomniano, poród naturalny odbywa się bez użycia leków przeciwbólowych i ma to swoje uzasadnienie. Wszystkie farmaceutyki mogą bowiem mieć wpływ na przebieg akcji porodowej, przyspieszając ją lub spowalniając. Niekiedy wywołują też nudności, zawroty głowy albo obniżają ciśnienie krwi u ciężarnej. Co więcej, bez stosowania leków masz większą kontrolę nad porodem, co dla wielu kobiet jest ważne.
Który poród jest bardziej bolesny?
Co bardziej boli – poród naturalny czy cesarskie cięcie? Cesarka odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc sam zabieg jest bezbolesny. Problem pojawia się później, bo podczas połogu ból jest bardzo silny i kobiety często nie są w stanie poruszać się o własnych siłach. Niekiedy potrzebują pomocy np. podczas wstawania z łóżka, a dolegliwości mogą doskwierać przez całe tygodnie.
Poród naturalny najczęściej boli, jest też wyczerpujący fizycznie. Sama akcja – jeżeli nie ma komplikacji – przebiega dość sprawnie, ale według wielu kobiet najgorsze są skurcze zwiastujące poród. Potrafią się ciągnąć godzinami, więc kiedy ciężarna wreszcie rodzi, jest bardzo zmęczona. Rekonwalescencja przebiega tutaj jednak zdecydowanie szybciej i często już po dwóch tygodniach (lub szybciej) kobiety przestają czuć jakiekolwiek dolegliwości związane z porodem.
Przeciwwskazania do porodu naturalnego
W przypadku ciąży wysokiego ryzyka lekarz może zasugerować, że cesarskie cięcie będzie lepszą metodą rozwiązania. Dzieje się tak m.in., gdy ciężarna:
- ma więcej niż 35 lat,
- w trakcie ciąży piła alkohol lub brała narkotyki,
- rodziła kiedyś przez cesarskie cięcie,
- choruje na cukrzycę, cierpi na stan przedrzucawkowy,
- spodziewa się bliźniąt lub większej liczby dzieci,
- miała problemy w trakcie poszczególnych trymestrów.
Przebieg porodu naturalnego
Poród siłami natury to bardzo indywidualna kwestia i u każdej kobiety może wyglądać zupełnie inaczej. Jeżeli zastanawiasz się, ile trwa poród, to tutaj także nie ma jednoznacznej odpowiedzi – czasami bolesne skurcze zaczynają się już osiem godzin przed rozpoczęciem właściwej akcji, a u niektórych wszystko zamyka się w ciągu 60-minut.
Datę porodu wyznacza lekarz prowadzący podczas pierwszej wizyty, ale już dwa tygodnie wcześniej powinnaś być gotowa – termin jest określany w przybliżeniu i czasami zaczyna się po prostu szybciej, a innym razem później. Jeżeli ginekolog stwierdzi, że istnieją do tego wskazania, możesz zostać skierowana do szpitala, zanim właściwa akcja się rozpocznie, ale w innym przypadku będziesz mogła oczekiwać na dziecko w domu.
Podczas porodu naturalnego możesz przyjąć dowolną pozycję. W popkulturze utarło się, że ciężarna rodzi w pozycji półleżącej na plecach, z podwiniętymi nogami. W rzeczywistości nie jest to jednak regułą, a kobiety kładą się na boku lub kucają. Jeżeli rodzisz w domu, w asyście położnej, możesz także zdecydować się na poród w wannie, co minimalizuje dolegliwości bólowe.
Poród naturalny może wymagać nacięcia krocza, jeżeli dziecko będzie za duże, a rozwarcie zbyt małe. To dobre rozwiązanie, ponieważ rana cięta zagoi się szybciej niż rozerwana skóra. Będzie to także korzystne dla niemowlaka, ponieważ łatwiej będzie mu się wydostać z twojego łona.
Pierwsze objawy porodu
Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że zaczyna się poród? Naturalnie krocze, a w zasadzie szyjka macicy, zaczyna się rozwierać i zaciskać, co poczujesz w postaci skurczy zlokalizowanych w dole brzucha. Regularne skurcze, które pojawiają się co 5-10 minut świadczą o tym, że powinnaś jechać do szpitala. Ważnym objawem jest także odejście wód płodowych – czop śluzowy może wypaść nagle, ale czasami wody po prostu się sączą, co jest trudniejsze do zaobserwowania.
Jak przygotować się do porodu naturalnego?
Jeżeli chcesz rodzić naturalnie, w czasie ciąży możesz poczynić pewne przygotowania. Przede wszystkim regularnie ćwicz – dzięki aktywności fizycznej twoje ciało będzie gotowe do dużego wysiłku, a ty łatwiej zniesiesz obciążenie i szybciej wrócisz do formy w połogu. Możesz także zawczasu wybrać szpital albo położną, która będzie ci asystować w trakcie porodu domowego. Dzięki temu zajdziesz się pod najlepszą możliwą opieką.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do szkoły rodzenia, najlepiej zrobić to już na początku trzeciego trymestru. Na zajęciach dowiesz się, jak wygląda poród, co zabrać ze sobą do szpitala, a także poznasz inne mamy, z którymi będziesz mogła wymienić się doświadczeniami. W szkołach rodzenia kobiety są także przygotowywane do porodu poprzez specjalne zestawy ćwiczeń, a także uczą się technik relaksacyjnych, zbawiennych w trakcie rodzenia siłami natury.
Bibliografia:
- Bach J., Perez-Arroyo A., Chapter 25 – Microbiome and Autoimmunity, The Autoimmune Diseases (Fifth Edition) 2014, pp 329-340.
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/high-risk-pregnancy/art-20047012 [dostęp 09.07.2023].
- https://www.nichd.nih.gov/health/topics/labor-delivery/topicinfo/natural-childbirth [dostęp 09.07.2023].
- https://www.womenshealth.gov/pregnancy/childbirth-and-beyond/recovering-birth [dostęp 09.07.2023].
- https://www.womenshealth.gov/pregnancy/childbirth-and-beyond/labor-and-birth [dostęp 09.07.2023].
Najnowsze w naszym serwisie
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
Polecamy
Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otwiera się jesienią. „To więcej niż miejsce wsparcia”
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Co się dzieje podczas moczenia „cziczi” w wannie, basenie lub jeziorku, tłumaczy Aga Szuścik
Zamiast wycieczki po świecie, podróż w głąb siebie. Sophia Bush na urodziny zafundowała sobie oryginalny prezent
się ten artykuł?